Etiketler:
 1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Ramazani Karsilamak

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  [FONT=Arial, Comic Sans MS, Tahoma, Verdana][FONT=Times New Roman, Times, serif]RAMAZANI KARŞILAMAK[/FONT][/FONT]​
  [FONT=Arial, Comic Sans MS, Tahoma, Verdana] Aziz mü'minler!

  Rahman ve Rahîm olan yüce Allah'ın bizlere sayısız nimetlerinden biri de Pazartesi günü idrak edeceğimiz Ramazan Ayıdır. Ramazan ayı hakla batılın, hidayetle sapıklığın, iyilikle kötülüğün birbirinden ayırt edildiği aydır. O'nun hakkında Rasül-i Ekrem (s.a.v.) şöyle buyururlar: "Oruç da, Kur'an da kıyamet gününde mü'mine şefaat edecektir. Oruç diyecek ki: Rabbim ben oruçluyu gündüzleri yemekten, içmekten ve tabii zevklerden alıkoydum; beni hakkında şefaatçi kıl! Kur'an da şöyle diyecek: Rabbim ben Kur'an okuyan kulunu geceleri uyku ve istirahatından alıkoydum; ona şefaat etmeme izin ver! Bunun üzerine oruçla Kur'an'ın bu niyazları kabul edilerek şefaat edeceklerdir."
  [1]

  Muhterem Mü'minler!

  Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden, hastalıklardan temizlenebileceğimiz bir aydır. Biz bu ayda yemek, içmek gibi tabii ve meşru arzularımızla mücadele ederiz ki günah ve yasak zevklerimizi terketme iradesini kazanabilelim. Ramazan ayı insanî duygularımızın kuvvetleneceği, hislerimizin inceleceği, şuurumuzun derinleşeceği bir terbiye ayıdır.
  Peygamber Efendimiz bir hutbesinde şöyle buyurmuşlardır: "Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay sizi gölgesi altına almıştır. Bir ay ki, içinde bin aydan daha hayırlı olan bir gece, Kadir gecesi vardır. Bir ay ki Allah, gündüz orucunu farz, gece ibadetini teravihi sünnet kılmıştır. Bu ayda bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de başka aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur."

  Ramazan sabır ayıdır, sabrın mükafatı ise cennettir. Ramazan eşitlik ayıdır, mü'minin rızkının çoğalacağı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar verirse, bu davranışı günahlarının affedilmesine, kendisinin cehennemden kurtulmasına vesile olabilir. Aynı zamanda iftar verilenin sevabı da onun payından eksilmemek şartıyla kendisine verilir,

  Ashab-ı Kiram:
  "Ya Resülallah, hepimiz oruçluya iftar verecek şey bulamayız, dediler."
  Resül-i Ekrem:

  "Allah bu sevabı, oruçluyu, bir tadımlık süt, bir hurma tanesi veya bir yudum su île iftar ettirene de verir." dedi. Ve devamla şöyle buyurdu:

  "Kim bir oruçluyu doyurursa, Allah ona kıyamet gününde benim kevserimden öyle bir şerbet içirir ki cennete girinceye kadar susamaz. Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ateşten, kurtulma ayıdır. Kim o ayda çalıştırdığı kişilere kolaylık sağlarsa Allah o kimseyi de affeder ve ateşten korur."
  [/FONT]
   
 2. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Ramazani Karsilamak
  emeğine sağlık
   

Sayfayı Paylaş