1. *MeleK*

  *MeleK* ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.643
  Beğenilen Mesajlar:
  2.328
  Ödül Puanları:
  113

  Redde Veya Kovuşturma Sonuna Kadar Beklenmesine Dair Karara Itiraz:

  Konu, 'Avukatlık Hukuku' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Madde 8 - Baro Yönetim Kurulu, avukatlığa kabul istemini reddettiği veya kovuşturma sonuna kadar beklenmesine karar verdiği takdirde bunun gerekçesini kararında gösterir. Gerekçeli karar adaya tebliğ olunur.
  Aday, bu karara karşı, tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde, kararı veren baro vasıtasiyle Türkiye Barolar Birliğine itiraz edebilir. Baro tarafından adaya, itiraz tarihini tesbit eden bir belge verilir. Bu belge hiçbir vergi, harç ve resme tabi değildir.

  Türkiye Barolar Birliği, itiraz üzerine dosya üzerinde gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, itirazı kabul veya reddeder. Türkiye Barolar Birliği itiraz tarihinden itibaren bir ay içinde bir karar vermezse, itiraz reddedilmiş sayılır.

  (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/7. md.) Baro yönetim kurullarının adayın levhaya yazılması hakkındaki kararları, karar tarihinden itibaren onbeş gün içinde Türkiye Barolar Birliğine gönderilir. Türkiye Barolar Birliği kararın kendisine ulaştığı tarihten itibaren bir ay içinde uygun bulma veya bulmama kararını ve itirazın kabul veya reddi hakkındaki kararlarını onaylamak üzere karar tarihinden itibaren bir ay içinde Adalet Bakanlığına gönderir. Bu kararlar Adalet Bakanlığına ulaştığı tarihten itibaren iki ay içinde Bakanlıkça karar verilmediği veya karar onaylandığı takdirde kesinleşir. Ancak Adalet Bakanlığı uygun bulmadığı kararları bir daha görüşülmek üzere, gösterdiği gerekçesiyle birlikte Türkiye Barolar Birliğine geri gönderir. Geri gönderilen bu kararlar, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunca üçte iki çoğunlukla aynen kabul edildiği takdirde onaylanmış, aksi halde onaylanmamış sayılır; sonuç Türkiye Barolar Birliği tarafından Adalet Bakanlığına bildirilir.

  Baro yönetim kurulunun, avukatlığı kabul isteminin reddi vaya kovuşturma sonuna kadar beklenmesi hakkındaki kararları, süresi içinde itiraz edilmediği takdirde kesinleşir.

  (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/7. md.) Adalet Bakanlığının dördüncü fıkra uyarınca verdiği kararlara karşı, Türkiye Barolar Birliği, aday ve ilgili baro; Adalet Bakanlığının uygun bulmayıp bir daha görüşülmek üzere geri göndermesi üzerine Türkiye Barolar Birliğince verilen kararlara karşı ise, Adalet Bakanlığı, aday ve ilgili baro idari yargı merciine başvurabilir.

  Barolar, kesinleşen kararları derhal yerine getirmeye mecburdurlar.


   
Redde Veya Kovuşturma Sonuna Kadar Beklenmesine Dair Karara Itiraz: konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Trabzonspor'da 'İntertoto'ya kadar bekleyelim' kararı

  Trabzonspor'da 'İntertoto'ya kadar bekleyelim' kararı

  Trabzonspor'da 'İntertoto'ya kadar bekleyelim' kararı Yunus Emre SEL / TRABZON, (DHA) Trabzonspor Kulübü Başkanı Nuri Albayrak, İstanbul'da Asbaşkan Haşim Sayitoğlu ve Teknik Direktör Ziya Doğan'la toplantı yaptı. Toplantıda İntertoto Kupası maçına kadar hiç bir futbolcunun gönderilmemesi kararı çıktı. Geçen yıl yaşanan başarısızlığın sebebinin tartışıldığı toplantıda Ziya Doğan,...
 2. Deniz Seki - Son Nefesine Dair

  Deniz Seki - Son Nefesine Dair

  Öyle Bildiğin Gibi Değil Ki Bu Dünya Sanki Deli Dolu Hem De Acıklı Bir Rüya Yakasını Da Bırakmaz İnsanın Peşinden Gelir Çırpınır Durursun Son Nefesine Dair Yar Diye Çığlıklar Atar Durursun Aşklar Yaşanır Biter Sen Sevgiye Müsait Yüreğinle Yüreğine Yer Ararsın Öyle Bildiğin Gibi Değil Ki Bu Dünya Sanki Deli Dolu Hem De Acıklı Bir Rüya Yakasını Da Bırakmaz İnsanın Peşinden Gelir Çırpınır...
 3. Grev veya lokavtı erteleme kararına uyulmaması

  Grev veya lokavtı erteleme kararına uyulmaması

  Madde 75 - Bakanlar Kurulunun 33 üncü maddenin birinci fıkrası uyarınca aldığı erteleme kararından sonra grev veya lokavtı kaldırma kararı almayanlar veya grev veya lokavta devam edenler veya katılanlar veya devama zorlayan veya teşvik edenler ve bu yolda propaganda yapanlar altı aydan az olmamak üzere hapis ve otuzbin liradan az olmamak üzere ağır para cezasına mahkûm edilirler.
 4. Kovuşturma Izni, Son Soruşturmanin Açilmasi Karari Ve Duruşmanin Yapilacaği Mahkeme :

  Kovuşturma Izni, Son Soruşturmanin Açilmasi Karari Ve Duruşmanin Yapilacaği Mahkeme :

  kovuşturma nedir kovuşturma kararı ne demek adli nedir hukukta ne demek Madde 59 - 58 inci maddeye göre yapılan soruşturmaya ait dosya Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne tevdi olunur. İnceleme sonunda kovuşturma yapılması gerekli görüldüğü takdirde dosya, suçun işlendiği yer ağır ceza mahkemesine en yakın bulunan ağır ceza mahkemesi Cumhuriyet Savcılığına gönderilir. Cumhuriyet...
 5. Itiraz

  Itiraz

  ara karara itiraz Itiraz Yasa, olağan (adi) veya acele itiraz ayrımına yer vermemiştir. Tüm hakim kararlarıyla Yasanın gösterdiği hallerde mahkeme kararlarına karşı itiraz yoluna başvurulabilir. İtiraz, kararın açıklanması veya tebliğinden itibaren, Yasa süre bakımından ayrıca hüküm koymamışsa yedi gün içinde kararı veren hakim veya mahkemeye dilekçeyle veya tutanağa...

Sayfayı Paylaş