Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Reebok, Adidas’la yeniden canlanacak

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Türkiye’de varlığını 2006 yılına kadar distribütörlerle sürdüren spor giyim markası Reebok, kaybettiği pazar payını bünyesine girdiği Adidas’la yeniden kazanmayı hedefliyor.
  2006’da Adidas’ın 3.8 milyar dolara satın almasının ardından Reebok, tüm dünyada yeniden yapılanma sürecine girmişti. Türkiye’de Nisan 2007’de Adidas bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan marka, geçen yılın son 6 ayını yeniden yapılanma ve alt yapı çalışmalarına ayırdı. Reebok’ı yeniden lanse etmenin zamanının geldiğini belirten hem Adidas hem Reebok Türkiye Genel Müdürü Haluk Özmutlu, tüketicinin kalbinin yeniden kazanacaklarını söyledi.

  PARLAK TÜRKİYE YILLARI: 1980’li yıllarda dünyada ve Türkiye’de oldukça popüler bir marka olan Reebok, 1990’lı yılların başlarında pazar lideri bile olmuştu. Sonraki yıllarda tüm dünyada gerileyen marka, en büyük düşüşünü Türkiye’de yaşadı. Şu anda sadece yüzde 60 bilinirliğe sahip marka spor giyim pazarında ilk 5 marka arasına bile giremiyor. Özmutlu, Adidas satın aldığında Reebok’ın Türkiye’de nerdeyse taban noktasında olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: "Tüketicinin kalbini tekrar kazanmak için harekete geçtik. Çünkü bizden önce marka Türkiye’de distribütörlerle idare ediliyordu. Distribütörler daha çok ciro ve kár odaklı çalışıyor. Markanın sahibi olmak farlı. Reebok distribütörü talihsiz bir dönemiydi. O dönemde marka biraz erozyona uğramıştı. Markayı eski parlak günlerine geri döndürmek istiyoruz."

  HEDEF İLK ÜÇTE OLMAK: Hedeflerinin Reebok’un 2010 yılına kadar Türkiye’de ilk üç marka arasına sokmak olduğunu kaydeden Özmutlu, "2007’yi yeniden yapılanma süreci ile geçirdik. Bu yenilenmede sadece mağazalarda olmadı. Markanın bütününü yeniden konumlandırdık. Distribütörlük döneminde tüketiciye sunulan ürün çeşidi yok denecek kadar azalmıştı. İlk etapta buna müdahale ettik. Devraldığımız 10 mağazaya ilaveten 8 yeni mağaza açtık ve 4 franchise anlaşması yaptık. Böylelikle 18 mağazaya ulaştık" diye konuştu.

  PAZARLAMAYA BÜYÜK BÜTÇE: Reebok’ın hedefi 2008 yılında hem kendi açacakları hem de franchiselar ile 10-14 yeni mağaza. Marka mağaza sayısını artırmak için franchise modeliyle Anadolu’ya odaklanacak. Özmutlu pazarlama çalışmalarını artırdıklarını, bütçenin yüzde 12’si gibi büyük bir payı pazarlamaya ayırdıklarını anlattı.

  10 milyon Euro’luk mobilya ihracatı

  ADIDAS’ın Türkiye’de kurulu ARET isimli mobilya şirketi, Adidas mağazalarında kullanılan mobilya sistemlerini ihraç ediyor. Rusya, Avrupa ve Güney Amerika’ya ARET 10 milyon Euro’uk ihracat yapıyor.

  Adidas 100 taklit davasıyla uğraşıyor

  TÜRKİYE’de spor giyim pazarının 700 milyon Euro büyüklüğe ulaştığını kaydeden Haluk Özmutlu, "Bunun içinde taklit mallar yok ama markalı ve markasız ürünler var. Adidas en çok taklit edilen markalar arasında. Bunun için şirkette taklit departmanı bile kurduk. 100’un üzerinde davamız var. Bu bitmeyen bir süreç. Bugüne kadar 100 binden fazla taklit ürün yakaladık. Türkiye’de taklit mallardan elde edilen gelir farklı yerlere gidiyor; dikkatli olmak lazım" diye konuştu.
  Tüketicinin yüzde 15’i spor yapıyor

  TÜRKİYE’de spor yapanların sayısının arttığını, spor giyimin en hızlı büyüyen kategorilerden olduğunu belirten Haluk Özmutlu, şunları anlattı: "Sektör milli gelirin 2.5 kat üzerinde büyüyor. Ürünlerimizi gerçekten spor yapmak için alanlar yüzde 15’lik bir kısım. Batı’da bu oran yüzde 40’larda. Bunun yanında doğru ürünlerle doğru sporu yapan insan sayısı da yüzde 20’yi geçmiyor."

  Reebok ve Adidas’ın ihracatı 200 milyon dolar

  HALUK Özmutlu, Adidas ve Reebok’la ilgili şu bilgileri verdi:

  Reebok’ın Türkiye’den ihracatı 12 milyon dolar.

  Adidas’ın ihracatı 186 milyon dolar.

  Sektörün en büyük sorunu nitelikli ve uzun süreli çalışacak elaman. Çalışma süresi 8-14 ay.

  Reebok’ta kadın müşteri oranı yüksek. Adidas’ta yüzde 65 erkek-yüzde 35 kadın olan tüketici oranı son yıllarda yüzde 53 erkek-yüzde 47 kadına çıktı.

  2004’ten buyana fiyatlar yüzde 25 geriledi. Türkiye’de fiyatlar Avrupa’nın yüzde 5-10 gerisinde.

  Hürriyet   
Reebok, Adidas’la yeniden canlanacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yenİden

  Yenİden

  BU GECE BİR KAĞIDIN ÜZERİNE SADECE BİR TEK CÜMLE YAZ BİR TEK KELİME YAZ HATTA YENİDEN EĞER ZİHNİNDE YÜREĞİNDE KALBİNDE GÖZLERİNDE YENİ BİR ŞEY KALMIŞSA BİR KELİME YAZ YENİDEN VE YENİDEN KELİMESİYLE BAŞLAYAN BİR CÜMLE KUR KENDİNE YENİDEN GÜZEL YÜZLER İÇİN AŞKLAR İÇİN KAVGALAR İÇİN YENİDEN BİR KEZ DAHA KENDİNE BİR KAĞIT ALUZUN ZAMAN SONRA KENDİN İÇİN BİR TEK KELİME YAZ SADECE KENDİN İÇİN BİR TEK...
 2. reebok rengarenk

  reebok rengarenk

  yazın gelmesiyle renklenen kıyafetler ayakkabılarada yansıdı harika tasarımlarıyla bu yıl reebok sezona rengarenk girdi ben çok begendimm buyrun birde sizz bakınn:yahoo:
 3. Reebok "Sweets" Koleksiyonu

  Reebok "Sweets" Koleksiyonu

  Spor giyimin lider markası Reebok genç kızlar için oluşturduğu “Sweets” koleksiyonu spor ve rahat giyimden hoşlanan siz meleklerimin huzurlarında :tik: Parlak renklere ve göz alıcı detaylara sahip Reebok “Sweets” ayakkabılar, ekose ve desenli tasarım alternatifleri ile tam genç kızlara göre. Rahatlığın ön planda tutulduğu “Sweets” ayakkabıları, Reebok mağazalarında bulabilirsiniz. Fiyatı:...
 4. 2011 Reebok Bayan Ayakkabı Modelleri

  2011 Reebok Bayan Ayakkabı Modelleri

  adidas ayakkabı fiyatları adidas ayakkabı fiyatları 2011 2011, reebok, bayan ayakkabı, modelleri, çeşitleri, resimleri, ile ilgili bilgiler burada melekler Spor ayakkabıda lider markalardan Reebok,biz meleklere ayağımızdan çıkarmaya kıyamayacağımız modeller üretmeye devam ediyor melekler :) Bakın size birkaç örnek göstermek istiyoruz...:)
 5. Reebok 2013 Çocuk Spor Ayakkabı Modelleri

  Reebok 2013 Çocuk Spor Ayakkabı Modelleri

  Bu sayfa; Reebok 2013 Çocuk Spor Ayakkabı Modelleri konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, spor giyimin öncü isimlerinden Reebok, 2013 çocuk spor ayakkabılarıyla yine göz dolduruyor. Yazın enerjisinden esinlenerek modellerini oluşturan Reebok, kullanışlı ve kaliteli tasarımlara imzasını atmış. Birbirinden farklı renk ve materyallerle hazırlanmış olan çocuk ayakkabı...

Sayfayı Paylaş