Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Rekabet Gücü Için 12 öneri!

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Yalnız işten değil dişten de artırdığınız birikimlerinizi yatırdığınız, gecenizi gündüzünüzü verdiğiniz firmanızı çocuğunuz gibi seviyor, onun üstüne titriyorsunuz. Ama nedense işe aldığınız yöneticilere pek güvenmiyor, onların işleri sizin kadar kavrayamayacağını düşünüyorsunuz. Büyüme döneminde de kriz döneminde de önemli önemsiz tüm kararları siz almak istiyorsunuz. Sizde birazda mülkiyet kıskançlığı var sanki.
  Yeni dönemde, bu tutum ve davranışlarınızı ister istemez değiştireceksiniz. Çünkü iç pazar genişlemesini sürdürüyor. Bir bakkal bile artık küreselleşmenin ve dış rekabetin nefesini ve dış rekabetin nefesini ensesinde hissediyor. İçinde yaşadığımız yıllar; yönetim tarzınızı değiştirmenin, gözbebeğiniz KOBİ’nizi yeniden yapılandırmanın tam zamanı…

  Yeni dönemde, bir “gizli şampiyon” olup dünya pazarlarına bayrağınızı dikmek istiyorsanız şu öneriler işinize yarayabilir:

  Mikro yönetimi bırakın: Rutin işleri bir sisteme bağladıktan sonra ilgi alanınızdan çıkarın. Yarı rutin işleri de vaktinizi en az çalacak şekilde yeniden örgütleyin. Şu fırtınalı ve değişken havalarda sizin yeriniz daha çok kaptan köşkü. Birisinin değişimi izlemesi, rotayı düzeltmesi, yeni ufuklara bakması şart! Bunun için biraz zor da olsa özellikle rutin işlerdeki yetkilerinizi astlarınıza devredin.

  Kurumsallaşın: 1.kuşağın dişini tırnağına takarak kurup büyüttüğü firmalar artık oğullarının ve kızların yönetimine geçiyor. Kuşak değişimini bir kurumsal yönetim ve yeniden yapılanma fırsatı olarak kullanın. Ama babanızın birikim ve deneyiminden de son noktasına kadar yararlanmaya bakın. Tutumluluk, dürüstlük ve planlı çalışma gibi her dönemde geçer olan niteliklere siz de önceki kuşak gibi önem verin.

  Pazarı okuyun: Arada bir günlük yoğun iş trafiğinin dışına çıkıp, tablonun bütününü görmeye gayret edin. Pazarın yönünü ve trendlerini çözmeye çalışın. Bugünkü istekleri karşılamakla birlikte, gelecekte ortaya çıkacak tabloyu da zihninizde canlandırın. Bırakın rakipleriniz, sabit hedeflere nişan alsın. Siz zihninizi ve yeteneklerinizi uçar-kaçar hedefleri tam 12’den vuracak şekilde örgütleyin. Böylece değişimin arkasında değil önünde olabilirsiniz.

  Bilgi stokunuz büyüklerle yarışsın: İşçi sayınız, sermayeniz ve makine parkınız büyük firmaların çok altında olabilir. Ama bilgi stoğu açısından büyüklerle yarışacak, iş ilişkilerinde onlarla aynı dilden konuşacak ve aynı frekansı tutturacaksınız. Geçen yüzyılda bilgi eksikliği bugünkü kadar önemli değildi. Bilgi çağında bırakın büyümeyi, mevcut durumu korumak için bile ürün tasarımından satış sonrası servise kadar her alanda firmanızın bilgi stoğunu büyütmeniz şart. Aksi taktirde ekonominin değer zincirinde “en zayıf halka” olarak kalırsınız.

  Siparişi değil, ihtiyacı karşılayın: Siparişi üzerine üretim yaptığınızda elde edeceğiniz gelir, ekonomik duruma göre bir azalır, bir çoğalır. Alıcıların ihtiyaçlarını etüt ederek, bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak mal ve hizmeti ürettiğinizde, kriz dönemlerinde bile fazla zorlanmazsınız.

  Ürüne değil yenilikçi çözüme odaklanın: Tasarımını önceden belirlediğiniz ürünü seri halde üretmek ve bu ürüne müşteri aramak yerine, mevcut sorunlarını çözecek ürünlerini geliştirmeye bakın. İşinizin her alanında, küçüklü büyüklü yenilikler içi araştırma yapın. Diğer ülke ve sektörlerdeki yenilikleri, kendi işinize uyarlamaya, hatta geliştirmeye çabalayın. Hatalarınızdan ders aldığınız sürece yenilikler sizi hedefinize biraz daha yaklaştıracak.

  Ürün farklılaştırmasına gidin: Herkese birden aynı ürünü satmak isteyen artık alıcı bulamıyor. Bu nedenle farklı hedef kitlelere ve alıcı segmentlerine göre ürününüzü farklılaştırın. Örneğin bisküvi firmaları, tüketici talebindeki farklılaşmayı karşılamak için 150 dolayında farklı ürünü piyasaya sunuyor. Siz de alıcılarınızın istemlerini derinlemesine etüt ederek mümkün olan en geniş ürün yelpazesine ulaşmaya gayret edin.

  Müşteri ilişkilerini iyi analiz edin: Büyük firmalar müşterilerinin kimlik ve nitelikleri hakkında araştırma yapmak için büyük paralar harcıyor. Siz bu tür CRM ( Customer Relationship Managment = Müşteri İlişkileri Yönetimi) çalışmalarını çok daha az masrafla ve çok daha etkin bir şekilde yürütebilirsiniz. İş yaptığınız kişileri ortağınız gibi gördüğünüzde daha hızlı büyüdüğünüzü fark edeceksiniz.

  Yalın üretim avantajınızı kullanın: Büyük firmaların çoğunluğu, ne kadar gayret ederlerse etsinler, aşırı kilolarından bir türlü kurtulamıyor. Maliyetleri düşürmek aldıkları önlemler, işler rayına oturunca anlamını kaybediyor ve verdikleri kiloları tekrar alıyorlar. Siz ise minimum stokla üretim yapmaya imkan veren zamanında üretim, toplam kalite yönetimi ve 6 sigma yönetimi gibi teknikleri daha başarılı şekilde uygulayabilirsiniz. Siz bunlar için komisyonlar, komiteler ve odak grupları kurmak, sıkıcı toplantılar düzenlemek zorunda değilsiniz. Yönetimin kalitesini yükselttiğinizde, krizlere karşı bağışıklık kazanır ve kırılganlığınızı azaltabilirsiniz.

  Kıyaslama yapın: Eskiden Türkiye’de, hatta Ortadoğu’da yaptığınız işin erbabı firmanızı tanıyordu. Siz bu klasmanda kendinizin ve rakiplerinizin yerini biliyordunuz. Küreselleşme döneminde artık isteseniz de istemeseniz de dünya ligindesiniz. Bu ligde yerinizi bilmek için kıyaslama (benchmarking) yöntemini kullanacaksınız. İmal ettiğiniz ürünün dünyadaki tüm örneklerini toplayacak, söküp takacak ve analiz edeceksiniz. Sonra, en iyi ile sizin ürününüz arasındaki farkları tespit edecek, aradaki farkı her ne yapıp kapamaya çalışacaksınız. Bunu yapmadığınızda mahalli ligde bile tutunmanız zor olacak.

  Gözünüz maliyetlerde olsun: Bir ürünü sınırlı ve kıt kaynaklarla “üretmek”, ilk toplu iğne fabrikası daha 50 yıl önce kurulan bir ülkede on yıllar boyu büyük bir başarı sayıldı. Bugün ise her ne pahasına olursa olsun üretmek yetmiyor. En düşük maliyetle üretim yapamayan bir firmada en üst düzey teknik bilgi ve mühendislik becerileri, rekabet gücünü arttırmıyor. Günümüzde finansal açıdan sağlam olmayan bir firmanın yaşaması artık çok zor. Bu nedenle teknik ve finansal konuları eşit ağırlıklı olarak tartan bir maliyet mühendisinin bakış açısına sahip olmaya gayret edin.

  “Küçük dükkancı” olmayın: Şirketiniz ne kadar küçük ve yeni olursa olsun, sektörde, ülkede ve hatta dünyada hep en iyi olmayı hedefleyin. Vasat ürün ve kaliteye hiç razı olmayın Yazan: Faruk Türkoğlu


   
Rekabet Gücü Için 12 öneri! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güç

  Güç

  Bakınız; Kuvvet.Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Rüyasında kuvvetlendiğini gören kimse gerçek yaşamında da kuvvetli olacak demektir. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.Rüyasında güçlendiğini gören gerçek hayatta da güçlü olur. Güç rüyaları olduğu gibi alınır.
 2. Rekabet

  Rekabet

  Rüyada yaptiginiz bir isle ayni isi yapanlara, karsi bir rekabete giristiginizi görmek, sizden yardim isteyen kimseler olduguna ve bunlara karsi sertçe davranip ricalarini geri çevirdiginize, biraz sert tabiatli bir kimse oldugunuz için herkesin sizden çekindigine isarettir.Rüyada birileri ile rekabet halinde olduğunuzu görmek; kınkanç davranışlarınız yüzünden daima acı çekeceğinize işaretti
 3. Sağlıklı beslenme için 12 öneri

  Sağlıklı beslenme için 12 öneri

  Besinlerin yeterli miktarda alınarak vücutta kullanılması gerekmektedir. Gerekli besinlerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az yada çok alındığında, büyüme ve gelişme engelleniyor, sağlıkta bozulmalar başlıyor. Vücudun büyüme ve gelişmesi, verimli çalışması, dış etkenlere ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor....
 4. Bebeğinizin İştahını Artırmak İçin 12 Öneri....

  Bebeğinizin İştahını Artırmak İçin 12 Öneri....

  Bebeğinizin İştahı Nasıl Artar Bebeğinizin İştahını Artırmak İçin Neler Yapılır Bebeğinizin iştahımı yok...Mama saati geldiğinde mızmızlık mı ediyor...:) İşte istahını artırmak için size 12 öneri....Bebeğinizin iştahının arttığını sizde farkedeceksiniz..Bebeğinizin beslenmesine önem verin...Bilirsiniz ki ağaç yaşken eğilir..bebeklerde ne besin alırlarsa o kadar hastalıklara karşı dirençleri...
 5. Çocuğunuz Yemek Yemiyor mu İşte İştahsızlığa Karşı 12 Öneri...

  Çocuğunuz Yemek Yemiyor mu İşte İştahsızlığa Karşı 12 Öneri...

  İştahsızlığa Karşı 12 Öneri Çocuğun İştahsızlığı Nasıl Geçer Çocuklarda iştahsızlık, her 2 anneden birinin yakındığı önemli sorunlardan biri. Genellikle 8-9. aydan okul çağına kadar süren bu problemi ise ancak çocuğunuza doğru yaklaşımda bulunarak çözebilirsiniz!İşte sizlere bazı işinizi kolaylaştıracak öneriler...Çocuklarınızın iştahı bir anda kabarabilir...şaşırmayın..:) 1....

Sayfayı Paylaş