1. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  renk nedir?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında RoCCo tarafından paylaşıldı.

  renk nedir kısaca
  RENK NEDİR ?
  Fizik biliminde renk dalga boylarını, kimya biliminde hareketli fotonları ve pigmentleri, tıpta gözdeki farklı hücrelerin varlığını psikolojide ise duyguları ve davranışları yani bilinçaltını temsil etmiştir ve renk her alanda kendini yaşayan bir enerji olarak ortaya koymuştur.
  Renk göz ile yakalanan bir ışık tesiridir. Işığın eşya yüzeyine çarpmasıyla yansıyan ışınlar sayesinde gözümüzde meydana gelen duyumların her birine renk denir. Ve gözün rengi algılaması için belirli düzeyde ışık olması gerekir ve renk cisimlerin üzerinde monte durumdadır yani yerleşmiştir.
  Renk : Işık, göz ve beyinle idrak edilir. Bu yüzden renk anlamı üç sistemde ele alınmalıdır.
  (
  a) Psikolojik sistemde renk:
  Beynimizde uyanan bir duyumdur aynı mavi duyum gibi.
  (b) Fizyolojik sistemde renk:
  Çeşitli ışık cinslerinin göz retinasında sinirler vasıtası ile meydana getirdiği fizyolojik olaydır. Işığın görünüş hadisesi fizyolojiktir. Renk ise bizdedir. Renk bir duygudur ve yaşayan varlıkların sinir sistemlerinde mevcuttur.
  (c) Fiziksel sistemde renk:
  Işıkla, spektrum ile, ölçülerle, rakamlarla geniş olarak belirtilen bir olaydır. Işığın hangi dalga uzunluğunun hangi oranda bulunduğu esastır. Fizik bakımından renk türü, titreşimle ışık dalgalarından ibarettir. Güneş ışığını bir prizmadan geçirerek bütün renkleri ayrı ayrı bir perde üzerine aksettirebiliriz. Keza Newton bunu ilk deneyen kişidir. Ve bunun sonucunda farklı dalga boylarına sahip olduklarını açıklayan ve rengi enerji alanında bir bilim olarak ilk ortaya koyan kişidir.Renk aynı ses gibi titreşim ve frekans hadisesidir. Her rengin kendine özgü karakteristik özelliği vardır. Renkler bu özelliklerini insanlara ve doğaya salgılarlar.
  Renk Evrensel Bir Dildir.
  Her insanın bir renk dünyası vardır.
  Günümüzde psikoloji ve tıp bilimlerinin bazı alanlarında renk testleri uygulanarak bilimsel sonuçlar çıkarılabilmektedir. İyi bir renk eğitiminin özgür davranış geliştirmede ve yaratıcılığın gelişmesinde önemli etkisi olduğu kabul edilmektedir.

  İnsanların giyimindeki, ev yaşamındaki, kişisel kullanım eşyalarını yapmalarındaki renk seçimleri, bireyin kişiliği davranışları ve düzeyi hakkında bir fikir verebilmektedir
  Hayatımızın canlılığı olan renkler bizi harekete geçirebilecek enerjiye sahiptir. Yaşadığımız ortamı güzelleştiren, dünyamıza bambaşka anlamlar katan renkler insanları psikolojik olarak etkiler.Renk ışık, ışıkta bir elektromanyetik enerji olduğundan değişik dalga boylarına dönüşebiliyor ve ortaya farklı renkler çıkıyor. Yani renk ışığın değişik titreşimlerdeki görüntüsüdür diyebiliriz. Tercih ettiğimiz renkler farkında olmasakta bilinçaltındaki duyguları,arzularımızı ,seçimler ve isteklerimizi açığa çıkararak tetikleyici olabiliyor. Yapılan araştırmalarda renkler ve insan davranışları arasında çok sıkı ilişkiler olduğu görülmüştür. Her rengin kendine özgü bir dili vardır.
   
renk nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2012 saç renkleri nelerdir ?

  2012 saç renkleri nelerdir ?

  2012 saç renkleri modası ve modelleri ile birlikte rica ediyorum var mı ?
 2. Nissan Juke 2012 Renkleri Neler?

  Nissan Juke 2012 Renkleri Neler?

  2012 Nissan Juke Renkleri Nissan Juke Renkleri Sevgili melekler, daha önce forumumuzda tanıtımını yaptığımız 2012 Nissan Juke marka aracın piyasaya sürüleceği renkleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu güzel aracı satın almak isteyenlerin dikkatine :tik:
 3. Cildiniz Ne Renk ?

  Cildiniz Ne Renk ?

  cilt rengi cilt bakımı Cilt tipi kadar cildin renginin de doğru bilinmesi gerekir melekler :) Öncelikle bilmeniz gereken cildin renginin pigment derecesine bağlı olduğudur. Cilt rengiyle ilgili bilmeniz gereken diğer bilgiler şöyle ; Açık renk ciltler soluktan pembeye bejden gül pembesine kadar değişir. Koyu cilt rengi ise buğdaydan esmere açık kahverenginden siyaha kadar gider. Siyah...
 4. Çiçeklerin Renkleri Neden Farklıdır acaba:S

  Çiçeklerin Renkleri Neden Farklıdır acaba:S

  Kızlar hiç düşündünüz mü Çiçeklerin Renkleri Neden Farklıdır bu çiçeklerin genetiği ile mi ilgilidir merak ettim, çiçek bakımıyla ilgili arkadaşlarım varsa aranızda beni aydınlatırsa sevinirim.
 5. Renklerin psikolojik etkileri nelerdir?

  Renklerin psikolojik etkileri nelerdir?

  psikolojiye renklerin etkisi,renklerin psikolojiye etkisi nelerdir,renklerin psikolojik etkileri nelerdir,renklerin psikolojiye etkileri, Renklerin psikolojik etkileri, insanın zihinsel aktivitelerini, fiziksel performansını, psiko-sosyal durumunu etkilemekte, insan-donanım-çevre sistemi içinde önemli bir rol üstlenmektedir. Rengin Psikolojik Etkileri Psikolojik etkilerine göre renkler...

Sayfayı Paylaş