Renklerİ Bİr Araya Getİrmek

M

Misafir

Forum Okuru
Renklerİ Bİr Araya Getİrmek
renkleri bir araya getirme oyunu aynı renkleri bir araya getirme oyunu
Hindistan'da eski çağlarda bile, duvar boyayan kişiler ayrı bir sınıf oluşturmaktaydı. Bu, ev duvarlarını ve kumaşları boyamakta kullanılan çeşitli güzel renkteki boyaları doğadan çıkarılmasının, ne derece önemli olduğunu göstermektedir.

Gerçekten renk, herhangibir ortam yaratmada, yanlızca estetik açıdan değil, içinde bulunan kişilerin davranışlarını etkilemesi bakımından da son derece önemli bir öğedir. Renk seçimi kadar kişisel bir olaya az rastlanır; her kişinin sevdiği vazgeçemediği bazı renkler vardır ve çevresini söz konusu renklerle çevirmek en doğal hakkıdır. Gene de bazı genel kurallara uymak yararlı olur. Söz gelimi, yatak odasında aşırı sıcak bir ortam yaratacak renkler, dikkati her an canlı tutacaklarından pek tavsiye edilmezler. Buna karşılık, başka odalarda soğuk bir etki yaratacak açık mavi, yeşil, gri, hatt leylak rengi yatak odalarında rahatça kullanılır. Unutulmaması gereken önemli noktalardan biride yatak odasındaki renklerin ve uyumun, dinlendirici olması gerekmektedir: Göz bütün odada, yatak odasından perdelere, duvarlardan aydınlatmaya rahatça hiç bir çağrışım olmadan dolaşabilmelidir. Bir fon rengi seçilip, bu rengi tekrarlayacak çerçeve, abajur gibi objelerle daha belirgin olması sağlanabilir. Kişisel beğenilerin yanısıra renk seçiminde rol oynayan başka etkenlerde vardır; bunların başlıcası "ışık etkisi"'dir. Sıcak güneş ışıkları güneş batarken ya da doğarken odaya girdiklerinde, bütün renkler daha parlak, daha canlı görünür. Tersine, zayıf ışıklarda herşeyi "öldürür", sönükleştirir. Bu noktada gene, evin ve odanın baktığı yön önem kazanır. Söz gelimi, kuzeye bakan bir odada açık renk ceviz mobilyalar seçilerek duvarlar sarı, kahverengi bir renge boyanarak ve bu renklerin tonları (altın sarısı, turuncu, kırmızı, kahverengi) yatak örtüsü ve yastıklarda kullanılarak bir serinlik etkisi yaratılabilir. Tersine, oda güneye bakıyor ve çok sıcak oluyorsa, açık mavi, beyaz ve gri tonları kullanılarak bir serinlik etkisi yaratılabilir.

Bu arada, yanlızca odaya giren ışığın değil, ışığın üstüne çarpıp yansıdığı yüzeyinde çok önemli olduğunu unutmamak gerekir: Aynı sıcaklıkta iki yüzeyden biri parlak, diğeri mat ise parlak olan ışığı yansıtır, mat olan ise yok eder. Bu nedenle, yatak odasının aydınlatmasında elden geldiğince, pencereden sızan gün ışığı taklit edilmektedir; Bu durumda, seçilen eşya her zaman istendiği gibi görünür, istenen etkiyi yapar.

Renkler ruhsal durumu da etkiler:

yatakodasi1.gif
Kırmızı; hareket ve canlılık vererek, kişiyi çalışmaya yöneltir; bu bakımdan, yatak odasında böyle bir renk kullanılacaksa, başka renklerle hafifletilmelidir. Sarı; sıcaklık ve mutluluk duygusu uyandırır. Yatak odası için en uygun renklerden biri de dinlendirici özelliği ile yeşildir. Hoş bir serinlik etkisi yapmasının yanısıra, odada doğanın bir parçası gibi durur. Açık mavi, soğuk renkler arasında yer alır; dinlendirici, sakinleştiricidir; ayrıca odayı daha büyük gösterir. Bu arada söz konusu renklerin, çok parlak tonlarda seçilirse, uzun sürede yorucu olabileceklerini unutmamak gerekir. Yeşil, biraz griyle karıştırılırsa, son derece dinlendiricidir; yanlız çok büyük yatak odalarına soğuk bir hava verir. Beyaz; bütün mobilyaları daha iyi gösterir; ayrıca çok büyük olmayan ve pek ışık alamayan bir yatak odası, duvarları ve tavanı beyaza boyandığında, daha büyük görünür. Her yanı bembeyaz yapmak istenmiyorsa, yeri duvardan duvara uçuk mavi bir halıyla kaplayıp, tavanda aynı rengi tekrarlamak mümkündür.

Sırasında arkadaşların, konukların da girdiği yatak odasında kişisel beğeni belirtecek bazı uygulamalara gidilebilir. Söz gelimi, yatak örtüsünün duvarlarla veya bazı aksesuarlarla kenarda şayet uygulandıysa kenar duvar bordürüyle aynı renklerden seçilmesi hoş bir görüntü ve uyumu yansıtacaktır.

Yatak odasında "romantik" bir etki yaratılmak isteniyorsa, modern renkler ile klasik çözümler bir araya getirilebilir. Söz gelimi, duvar ve tavanları bej bir fon üzerinde çiçek demeti motifli kumaş ya da kağıtla kaplatıp, yatak örtüsü ve yastıklar içinde bej ve kahve tonları seçilmelidir.
 
Üst