renkli poşetlere dikkat

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
renkli poşetlere dikkat
ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Çevre Araştırma Merkezi Müdürü Kimya Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Hunay Evliya, atık maddelerden üretilen renkli plastik poşetlerin, gıda maddeleri ile doğrudan temas etmemesi gerektiğini uyardı.


Balıkesir’in Erdek İlçesi’nde tatil yapan Ç.Ü Çevre Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hunay Evliya, plastiklerin geri kazanımıyla elde edilen pazar yerlerinde veya alışveriş merkezlerinde kullanılan siyah renkli poşetlerin, insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi. Çöplerden toplanan plastiklerin küçük üretim imalathanelerinde yıkanarak, çok hijyen olmayan ortamlarda geri kazanılarak, poşet şekline dönüştürüldüğünü anlatan Evliya şunları söyledi:


“Hayatımızda önemli yeri olan bu poşetler hiç kuşku yok ki yaşamımızı kolaylaştırıyor. Sağlıklı imal edilmeyen plastiklerin gıda maddeleriyle doğrudan temas etmemeleri gerekir.Gıda maddeleri tüzüğü geri kazanılmış plastiklerin gıda amaçlı tekrar kullanılamayacağını çok net bir şekilde belirtir ve yasaklar. Bu plastikler hijyenik koşullarda üretilmediği için insan sağlığını tehdit eden maddeler içeririler. Bu amaçla ben tüketicilerin bilinçlenmesinden yanayım. Tüketiciler olarak pazar yerine gittiğimiz zaman siyah poşet yerine beyaz veya şeffaf poşet istemeliyiz.”


Prof.Dr.Hunay Evliya, bu tür torbaların Avrupa'da sadece Türkiye’de kullanıldığını, gelişmiş ülke insanlarının bu torbaları tercih etmediğini sözlerine ekledi.
 
Üst