Rezene anne sütünü artırırmı ?

Uzman SühaN

Administrator
Rezene anne sütünü artırırmı ?
Birçok kadın yetersiz süt üretimi nedeniyle emzirmeyi zor bir aşamada bulmaktadır. Birçok ev ilaçları doğal süt üretimini artırmaya yardımcı olduğundan, emzirme için rezene tohumları çok etkilidir.Emziren anneler için rezene tohumu nun nitelikleri çoktur. Temel olarak sindirim problemlerini pasifize etmek ve adet düzensizliklerini gidermek süt verimini artırmak için kullanılır. Anne sütü çayı, emziren annelerde anne sütünün artmasına yardımcı olan bir laktasyon bitki çayıdır .Bu rezene, anason, çemen ve kişniş gibi organik, GDO olmayan bitkiler ile yapılır. Bu otlar çeşitli sağlık ilaçları için yüzyıllardır kullanılmıştır.Bilimsel olarak rezene tohumları, büyük iyileştirici özelliklere ve yan etkilere sahip değildir.rezene.jpg


Kadınlar binlerce yıl boyunca anne sütü üretimini teşvik etmek ve arttırmak için otlar kullanıyor . Emziren kadınlarda, rezene tohumlarının doğal süt üretimini artırmada önemli bir etki yarattığı görülmektedir. Doğumundan sonra süt üretimini artırmak için, rezene tohumu çay ve diğer karışımlar gibi birçok formda kullanılır. Yüzyıllar boyunca insanlar emzirmek için rezene tohumu kullandılar ve sonuçlar oldukça ümit verici olmuştur.


Annedeki östrojen seviyeleri azaldığında anne sütü de azalır. Bebeğin doğumundan sonra bu sorunu önlemek için, östrojen düzeylerinin artırılması gerekmektedir. Nadir durumlarda, doktorlar ilaç önermektedir, aksi takdirde anne sütü üretimini iyileştirmek için emzirme için rezene tohumu gibi doğal bileşikler tavsiye edilir. Emzirme için rezene tohumu almak için farklı yollar vardır. Aynı zamanda annenin sağlık durumuna bağlıdır ve bu nedenle rezene tohumu en iyi şekilde tıbbi tavsiye ile alınır.


Bazı anneler zayıf bir bağışıklık sistemine sahiptir veya sıklıkla soğuk algınlığına yakalanır, bu gibi durumlarda rezene çayı içilebilir.Rezene tohumları sindirime yardımcı olurken, yemeklerden sonra çiğnenebilir. Rezene tohumu anneye veve bebeğe uyku verir rahatlatır. Bebeğin ve annenin gaz sancılarını da giderir.Antik çağlardan beri, annelerde emzirme dahil olmak üzere çeşitli tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. C vitamini bakımından da yüksektir.


Emziren annelerin anne sütünü artırmalarına yardımcı olmak için bitkisel bir tedavi olarak alınır. Bazı kadınlar için işe yarayabilecek sebeplerden biri de rezene bitkisinin östrojen benzeri özelliklere sahip olmasıdır.Rezene bitkisinin sebze kısmı çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Çorba veya başka yemeklere kolayca ekleyebilirsiniz. Çay olarak tüketmek isterseniz kaynamış 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı rezene tohumu atın ve demledikten sonra için. Yemeklerden sonra tüketmeniz bebeğinizde gaz sancıı olmasını önleyecektir.


Rezene tohumu balık, salata ve soslar dahil olmak üzere birçok yemek tarifine lezzet katabilir.Süt üretimini teşvik etmenin ve emziren anneler için anne sütünün akışını teşvik etmenin yanı sıra, rezene diğer yararları ve kullanımları şunlardır:

Gıdalara aroma verme

Sağlıklı sindirimin teşvik edilmesi

Mide rahatsızlığı ve gaz tedavisi

Bir bebeğin sindirimine yardımcı olmak ve kolik semptomlarını hafifletmek için anne sütünden geçmesi için rezene çayı için

Adet sorunlarının giderilmesi ve adet döngüsünün dengelenmesi

Diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmek

Metabolizmanın artması, açlığın bastırılması ve kilo kaybına yardımcı olunması

Mukus ve gevşeme göğüs tıkanıklığı

öksürük yatıştırıcı ve boğaz ağrısı

Ferahlatıcı nefes

Artan libidoRezene sindirime yardımcı olur. Sindirim sistemini rahatlatmak ve sindirim sisteminde gaz oluşumunu hafifletmek için bilimsel olarak da kabul görmüştür . Araştırmacılar düzenli rezene çayı tüketiminin hastalarda kan basıncını düşürdüğünü bulmuşlardır . Rezene A, C ve K ve potasyum vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır .Rezene yağı, hücreler üzerinde antikanserojenik etkiye sahip birkaç antioksidan içerir . Bu özellikler, bir kişinin erken yaşlanmadan korunmasına yardımcı olur ve ayrıca meme kanseri de dahil olmak üzere kanser olasılığını azaltır.Laboratuvar araştırmaları rezenenin , polikistik over sendromunun (PCOS) yoğunluğunu ve yan etkilerini azalttığını göstermiştir. Araştırmacılar rezene diğer jinekolojik problemlerde de yardımcı olabileceğini belirtmişlerdir


Bitkisel ilaçlar binlerce yıldır tıbbi tedaviler olarak kullanılmaktadır. Ve günümüzde mevcut olan ilaçların çoğu, bitkilerden yapılmaktadır. Otlar çok güçlü ve tehlikeli olabilir. Genellikle yan etkileri vardır ve hatta zehirli olabilirler. Bu nedenle, bitkisel tedavilerin ve uçucu yağları kullanmadan önce mutlaka hekime danışın..Rezene nöbet riskini artırabilir. Bu nedenle, eğer epilepsi veya başka tipte bir nöbet bozukluğuna sahipseniz rezene kullanmamalısınız. Diyabet veya hipoglisemi varsa, dikkatli olun ve doktorunuzla konuşun. Rezene kan şekeri seviyesini düşürebilir.Bu otu ılımlı olarak kullanın. Rezene de uçucu yağ olarak mevcuttur. Hamilelik sırasında esansiyel yağı kullanmak çok tehlikeli olabilir. Eğer rezene deri üzerine koyarsanız, cilt alerjilerine veya reaksiyonlara neden olabilir.


Eğer geçmişte rahim komplikasyonları veya over kanseri / kanseri varsa, rezenekten kaçınmalısınız. Rezene dişi hormonu östrojenini taklit eden birkaç bileşik içerir. Ek bir östrojen dozu yeni komplikasyonlara neden olabilir . Genellikle havuç, kereviz ve kişnişe alerjisi olan anneler, bu bitkiler aynı aileye ait olduğu için bir rezene alerjisine de sahip olabilirler . Bebeği emzirmeye başladıktan sonra ilk kez emzirdiğinizde alerji belirtilerine dikkat edin. Rezene karşı alerjisi olan bir bebek cilt kurdeşenleri, karın ağrısı, kusma ve ishal, yüzde şişme ve nefes darlığı geliştirir. Bebek de uyuşuk görünebilir.Kadınlar yüzyıllardır daha fazla anne sütü yapmak için rezene kullanıyorlar. Bazı kadınlar, rezene kullanımıyla anne sütü üretiminde artış olduğunu bildirmektedir. Ancak, herkes için işe yaramayabilir. Anne sütünü artırmak için bol bol dinlenin, yeteri kadar sıvı tükettiğinizden emin olun, sağlıklı beslenin ve uyku kalitenize dikkat edin.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bir yemekten sonra, mide ekşimesi, şişkinlik, mide krampları ve ishal gibi sindirim sorunları yaşıyorsanız rezene sizin için en iyi ilaçtır.Rezene östrojen benzeri kimyasallara sahip olduğundan, çay menstrüel krampları ve menopoz semptomlarını azaltabilir ve emziren annelerde süt akışını artırabilir. Ayrıca kanı temizler, kalbe ve böbreklere yardımcı olur, hormonları dengeler ve solunum problemlerini tedavi eder.


Rezene uzun bir geleneğe sahip bir baharat ve şifalı bir bitkidir. İltihabı azaltır, adet ağrısını giderir, mide / bağırsak rahatsızlıklarına yardımcı olabilir ve hatta hafızayı, ruh halini ve çeşitli bozuklukları ve hastalıkları iyileştirebilir. Geleneksel olarak, öksürük / soğuk algınlığı , ateş , kesikler, mide ağrıları, bulantı, şişkinlik, ishal , kabızlık, uykusuzluk, artrit , konjonktivit, çocuklarda kolik ve anne sütü üretimini arttırmak için kullanılmıştır.Rezene, vücuttan zehirli maddelerin çıkarılmasına yardımcı olduğu düşünülen idrar miktarını ve sıklığını arttıran bir diüretik etkiye sahiptir.


Rezene sağlık faydaları kolesterol seviyelerini düşürmeyi, kemik sağlığını desteklemeyi, cilt sağlığını desteklemeyi, kan basıncını düşürmeyi, bebek koliği için mükemmel bir çare olarak işlev görmeyi, anemiyi düzeltmeyi, beyin fonksiyonlarını korumanın, bakteriyel enfeksiyonları yönetmede yardımcı olmayı, iştahı teşvik etmeyi ve mevsimsel alerjilerin yönetilmesine yardımcı olmayı içerir.Rezene, potasyum açısından zengindir; bu, sodyum karşıtı olarak hareket ederek sıvı dengesini optimize etmeye yardımcı olan bir mineraldir. Rezene, kırmızı kan hücresi üretiminde önemli olan iki bileşen içerir; demir ve histidin olarak adlandırılan, hemoglobin proteini üretimini uyaran bir amino asit ve kandaki oksijen taşıyıcı bileşenidir.


Rezene, prematüre maküla dejenerasyonuna yol açan aşırı hasarı önleyen çoklu antioksidan bileşik ve biyoaktif maddelerin varlığı sayesinde göz sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Ayrıca gece görüşüne yardımcı olur, optik sinirleri sağlıklı tutmaya ve retina hasarını önlemeye yardımcı olurlar.


Rezene tohumları, tıkanıklık ve mide gazından astıma ve diyabete kadar çeşitli rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça faydalı sayılmaktadır.Rezene östrojen benzeri aktiviteye sahiptir (östrojeniktir).Bu nedenle, adet ağrılarını azaltabilir, menopoz semptomlarını hafifletebilir ve libidoyu arttırabilir.Rezene irritabl bağırsak sendromu gibi diğer ciddi sindirim rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilecek antispazmodik ve karminatif etkilere sahiptir .Rezene tohumlarındaki bitki besinleri, sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur ve bu da astım semptomlarını giderebilir. Ve balgam söktürücü özellikleri, bronşit, öksürük ve tıkanıklık gibi diğer solunum rahatsızlıklarını iyileştirir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Hani derler ya yeni doğan bebeğe hiç bir şey verilmez diye. Eskiden annelerin sütü gelmediğinde bebeğe bir iki kaşık rezene çayı verilirdi. Anneyede içirilirdi annenin sütü bir kaç saat içinde gelmeye başlardı. Rezene çayı sadece anne sütünü artırmıyor aynı zamanda annenin ve bebeğin gazınada iyi geliyor. En önemlisi rahatlatıyor ve uyku veriyor. Ne biliyorsa eskiler biliyor valla modern tıp daha yeni yeni faydalarını sunarken eskiler bunları zamanında uygulamış ve faydasını görmüş.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Evet rezene anne sütünü artırıyor. Ayrıca bebekte ve annnede görülen sancı gaz şikayetlerini gideriyor. Bir dönem çok ağrılı mens dönemlerim olurdu. Rezene çayı tüketerek bu ağrılarımı hafifletirdim. Rezene çayı nın faydaları sadece bu kadarla değil, cilt sağlığı içinde çok etkili. Yaşlanma karşıtı bir bitki diyebilirim. Buz kalıplarına rezene çayı koyup donduruyorum .Her sabah cildime bu buzlarla masaj yapıyorum. Cildim yaşıma göre diri ve pürüzsüz bu yöntemi mutlaka uygulamanızı öneriyorum.
 
Üst