1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Rinit nedir nasıl tedavi edilir

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  hapşırmanın tedavisi rinit tedavisi hapşırma rinit nedir sürekli hapşırmanın nedenleri Burun estetik kaygılarımıza en fazla maruz kalan organımızdır. Çoğu insan güzel görünümlü bir buruna sahip olmak ister ve bunu gerçekleştirmeye çalışır.
  ANCAK, önemli fizyolojik fonksiyonları olan bu organ bazı insanlarda görüntüden daha ciddi bir soruna neden olur: Rinit
  Rinit burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun inflamasyonudur (iltihabi reaksiyonu). Rinitlerin yaklaşık yarısı allerjiye bağlıdır.
  Rinit sık görülen bir hastalıktır. Toplumun ortalama %10 ‘unda allerjik rinit vardır. Bu oran diğer allerjik hastalıklarda olduğu gibi her geçen yıl artmaktadır.
  Allerjik ya da değil, rinitler her yönüyle önemli hastalıklardır.

  RİNİTLER ÖNEMLİ HASTALIKLARDIR
  1. Rinit belirtileri (burun akıntısı, hapşırma, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, koku almada azalma, konjunktivit…) günlük yaşamı olumsuz etkiler.
  2. Yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu gibi dolaylı rinit belirtileri de günlük yaşamı olumsuz etkiler.
  3. Tedavi masrafları de önemlidir. Doğru tanı konulmayan hastalarda tekrarlayan ve gereksiz antibiyotik tedavileri maliyeti artırmaktadır.
  4. Birlikte bulunabilen hastalıklar (sinüzit, orta kulak iltihabı, polipler ve astım) rinitlerin önemini artırmaktadır. Özellikle astım ve rinit birlikteliği en fazla önemsenmesi gereken durumdur.

  < Konu Resmi..>


  KAÇ ÇEŞİT ALERJİK RİNİT VARDIR??
  MEVSİMSEL Allerjik Rinit

  Halk arasında SAMAN NEZLESİ ya da YAZ NEZLESİ olarak ta bilinir. Ağaç poleni, çayır poleni ve yabani ot polenlerine karşı allerji gelişmesi sonucunda ortaya çıkar.
  Şikayetler bu allerjenlerin atmosferde yoğun olduğu dönemlerde belirgindir.
  Hastalığın yıl içindeki süresi, yaşanılan coğrafi bölge ve iklim ile yakından ilişkilidir.
  Polen mevsimi dışında hastalar genellikle rahattır.
  Ancak polenlerin atmosferde yoğun olduğu ilkbahar aylarında günler boyu devam eden ve yaşam kalitesini bozan allerjik rinit şikayetleri vardır.
  YIL BOYUNCA DEVAM EDEN (SÜREKLİ) Allerjik Rinit
  Allerjenlere temasın yıl boyu devam ettiği ve şikayetlerin genellikle tüm yıla yayıldığı allerjik rinit şeklidir.
  Neden olan allerjenler ev tozu akarları (mite), hamamböcekleri, ev hayvanı allerjenleri (kedi, köpek, hamster gibi), ve mantar sporlarıdır (küf).
  MEVSİMSEL ARTIŞ GÖSTEREN SÜREKLİ Allerjik Rinit
  Allerjenlere temasın yıl boyu devam ettiği ve şikayetlerin genellikle tüm yıla yayıldığı allerjik rinit şeklidir.
  Neden olan allerjenler ev tozu akarları (mite), hamamböcekleri, ev hayvanı allerjenleri (kedi, köpek, hamster gibi), ve mantar sporlarıdır (küf).
  MESLEKSEL Allerjik Rinit
  Çalışma ortamındaki allerjenlere ya da irritan (tahriş edici) maddelere bağlıdır.
  Hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi allerjik rinit bulguları çalışma ortamına girdikten sonra ortaya çıkar.
  Hastalar hafta sonlarında ve tatillerde rahattır.
  Allerjik Rinitlerde Şikayetleri Tetikleyen Faktörler
  MEVSİMSEL ALLERJİK RİNİTLERDE:

  Polenlerin türü, şikayetlerin süre ve şiddetini belirler.
  * İlkbaharın erken dönemlerinde ortaya çıkan allerjik rinit genellikle ağaç polenlerine bağlıdır.
  *Hastanın çayır poleni allerjisi varsa şikayetler genellikle ilkbaharın ilerleyen aylarında ve yaz başında ortaya çıkmaktadır.
  *Yabani ot polenleri ise yaz ortasından başlayıp sonbahara kadar allerjik rinit şikayetlerine neden olur.
  YILBOYU DEVAM EDEN ALLERJİK RİNİTLERDE:
  En önemli allerjen ev tozu akarlarıdır (mite). Hastanın yaşadığı ortamda sürekli olarak akar allerjenlerine maruz kalması şikayetlerinin yılboyu devam etmesine neden olur.
  Hamamböcekleri de önemli bir ev içi allerjen kaynağıdır. Allerjisi olanlar, hamamböceği allerjenlerine maruz kaldıklarında rinit şikayetleri ortaya çıkmaktadır.
  Diğer bir ev içi allerjen ise ev hayvanı allerjenleridir. Özellikle kedi antijenleri çok önemlidir. Bulaştığı ortamda aylarca varlığını devam ettirebilir. Sadece ev içinde değil, okul, işyeri ve toplu taşıma araçlarında da yüksek düzeylerde tespit edilmiştir.
  Ayrıca mantar (küf) allerjisi olanlarda, eviçi mantarlara maruziyet şikayetleri tetikleyecektir.
  TÜM BU ALLERJENLER DIŞINDA:
  Allerjik rinitlerde, burun mukozası çok hassas bir hale geldiğinden, birçok faktör allerjen yapısında olmasa bile hastalarda şikayetleri başlatır.
  Bu faktörlerin en başında sigara dumanı gelir. Bu nedenle allerjik rinitli hastalar kesinlikle sigara kullanmamalı ve sigara dumanına maruz kalmamalıdır.
  İyi kokular (parfüm, deodorant), keskin kokular (deterjan, sabun, çamaşır suyu), kötü kokular ve hava kirliliği de allerjik rinitli hastalarda şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
  Allerjik Rinitlerin Tedavisi
  1. ALLERJENLERDEN KORUNMA

  Tedavinin en önemli basamağıdır.
  Hastaları ev içi allerjenlerden korumak büyük oranda mümkündür (Ayrıntılı bilgi için ).
  Polen allerjilerinde ise korunma zordur. Ama yine de alınaBilecek bazı önlemler vardır:
  Polenlerin en yoğun olduğu sabahın erken saatlerinde mümkünse dışarı çıkılmamalı,
  Evin havalandırılması öğleden sonra yapılmalıdır.
  Dış ortamdan kapalı ortama girince, burun içi ve gözler su ile yıkanmalıdır.
  Mümkünse seyahat ederken araba pencereleri kapalı tutulmalıdır.
  Ayrıca polen filtreleri de fayda sağlamaktadır.
  2. İLAÇ TEDAVİSİ
  Şikayet giderici ilaçlar (antihistaminler):
  Burun akıntısı, hapşırma, kaşıntı ve burun tıkanıklığının geçici süreyle ortadan kalkmasını sağlarlar.
  Tedavi edici ilaçlar:
  En önemlisi, çok düşük dozlarda kortizon içeren burun spreyleridir. Burundaki allerjik reaksiyonu tedavi ederler. Bu ilaçlar ağız yoluyla kullanılan kortizonlu haplardan çok farklıdır. Allerji Uzmanı hekim kontrolünde ve doğru uygulama ile uzun süre kullanılabilen, emniyetli ilaçlardır.
  3. AŞI TEDAVİSİ (İmmünoterapi):
  Hiçbir tedavi allerjik genetik yapıyı ortadan kaldıramaz. Ancak, immunoterapi yani allerji aşısı, şikayetleri başlatan en önemli faktörler olan allerjenlere karşı duyarlılığı büyük oranda azaltılabilir.Aşı tedavisi bilgi ve tecrübe gerektirir. Tedavinin EMNİYETLİ ve BAŞARILI olması için, allerji testlerinin uygulanması, aşı kararının verilmesi, planlanması ve sürdürülmesi mutlaka bu konuda ihtisas sahibi ALLERJİ UZMANLARI tarafından yapılmalıdır.

   
  Son düzenleme: 15 Aralık 2016
 2. Misafir Melek

  Misafir Melek Forum Okuru

  [akvaryum alerjik riniti etkilermi ama üstü kapalı
   
 3. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL
  Rinit gördüğüm kadarıyla polenlerden ve bitkilerden etken oluyo akvaryumun bi zararı olacağını zannetmem.
   
 4. bcs

  bcs Forum Okuru

  allerjik rinitse akvaryuma da olur başka şeylere de, nelere karşı olabileceği ancak belli başlı testlerle (bknz: prick testi) anlaşılır.
   
Rinit nedir nasıl tedavi edilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  Allerji nedir nasıl tedavi edilir ?

  güneş alerjisi bitkisel tedavi güneş alerjisi tedavisi alerjiler ve tedavileri belirtileri alerji kaşıntı tedavisi ALERJİ (ALLERJİ) NEDİR? Bazı insanlar, zararlı olmayan bazı maddelere karşı daha fazla duyarlı olup, aşırı reaksiyon gösterir. Allerjen denilen bu maddeler, bağışıklık sistemimizle temas ederse, zararlı olmadığı halde vücut, buna karşı aşırı miktarda koruyucu madde (antikor)...
 2. Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

  Parathormon nedir nasıl tedavi edilir

  parathormon yüksekliği parathormon nedir pth nedir neden yükselir parathormon, nedir, yüksekliği, tedavisi, düşüklüğü, normal değerleri, neden yükselir, pth, ne demek, Gün geçmiyor ki bir hastalık adı daha duymayalım değil mi Melek'lerim. Evet ben parathormon hastalığını yeni duydum, belki sizler bu hastalığı önceden biliyorsunuzdur ve bilgi sahibisinizdir ama eminim ki benim gibi henüz yeni...
 3. Trichomonas nedir nasıl tedavi edilir

  Trichomonas nedir nasıl tedavi edilir

  trikomonas tedavisinde kullanılan ilaçlar trichomonas trichomoniasis nedir trichomonas, nedir, tedavisi, tedavisinde kullanılan ilaçlar, ppt, üretrit, tenax, fetus, hominis, Adını ilk defa duyduğum ve kesinlikle bilgi sahibi olmadığım bir hastalık trichomonas. Bu hastalık hakkında ki merak ettiğim bilgileri araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim Melek'ler. TRİCHOMONAS VAJİNİTİ...
 4. Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Aft Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  aft belirtileri, aft neden çıkar, aft nedenleri, aft nedir, aft tedavisi, aftöz ülser, ağız yaraları, ağız yaraları nasıl tedavi edilir, ağız yaralarının nedenleri Ağız içinde çıkan yaralar, günlük hayatımızı hem fiziksel hem de sosyal olarak oldukça etkiler. Yemek yememizi, konuşmamızı engelleyecek kadar acı veren bu yaraların görüntüsü de zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabilir....
 5. Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Sürmenaj Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  sürmenaj nedir,sürmenaj tedavisi,sürmenaj nasıl tedavi edilir,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj nasıl geçer,sürmenaj nasıl anlaşılır,sürmenaj hakkında bilgiler Sürmenaj, çok çalışan insanlarda ve özellikle erkeklerde görülen bir çeşit zihin yorgunluğu, sinir zayıflamasına verilen isime sürmenaj denir. Dersleri oldukça yüklü olan ve sürekli çalışmak zorunda kalan lise ve üniversite...

Sayfayı Paylaş