Roma Tatil Bilgileri

Roma Tatil Bilgileri
YOLCULUK ÖNCESİ

Saat Farkı:
Roma, Türkiye’den bir saat geridedir
İklim:
Roma’nın da içinde yer aldığı İtalya’nın kuzey bölgesinde, sıcak yazlar ve soğuk kışlar ile karasal iklim hakim. Kıyafet olarak yanınızda rahat ve hafif giysiler bulundurmanızda yarar var. Rahat ayakkabılar, akşam için kalın üstler ve bir yağmurluk da seyahatiniz esnasında çok işinize yarayacaktır.
Aylara Göre Ortalama Sıcaklıklar:
Ocak: 8 °C
Şubat: 9 °C
Mart: 11 °C
Nisan: 14.5 °C
Mayıs: 18 °C
Haziran: 22.5 °C
Temmuz: 25 °C
Ağustos: 25 °C
Eylül: 21.5 °C
Ekim: 17.5 °C
Kasım: 12.5 °C
Aralık: 9.5 °C
Sağlık:
Ülaaae giriş yapmadan önce herhangi bir koruyu aşıya ihtiyaç yok. Ancak Avrupa Birliğine üye olmayan ülke vatandaşlarının sağlık hizmetlerinden indirimli olarak faydalanma olanağı olmadığından, seyahate çıkmadan önce sağlık ve seyahat sigortası yapılmasında fayda vardır.
Türk Konsolosluğu:
Via Palestro 28, 00185 Rome
Tel: +39 - 06 - 494 15 47 / 446 99 32
Fax: +39 - 06 - 494 15 26

Haberleşme:
Türkiye’den Roma’yı ararken: 00 + 39 + 06 + numara
Roma’dan Türkiye’yi ararken: 00 + 90 + şehir kodu + numara
İtalya’da tüm telefonlar kartlı sisteme dönüştürüldüğünden, postanelerden, tütün satan dükkanlardan ve gazete bayilerinden bulabileceğiniz telefon kartları ile görüşme yapabilirsiniz.
Ulaşım:
Roma’ya uçan uçakların hemen hemen hepsi şehrin 26 km. güneybatısında bulunan Fuimicino, yaygın olarak bilinen diğer adıyla Leonardo da Vinci Havaalanı'na iner. Fuimicino Havaalanından Roma’ya ulaşım şu şekillerde sağlanıyor;
Tren / € 5 / Süre 35 dakika / Saat 06:30 - 00:15 arası her 20 dakikada bir havaalanından kalkan tren Ponte Galeria, Muratella, Villa Bonelli, Magliana, Roma Trastevere, Roma Ostiense, Roma Tuscolana, Roma Tiburtina, Roma Nomenta, Nuovo Salario, Fidene, Settebagni, Monterotondo, Pianabella di Montelibretti istasyonlarına gider. 21:15 - 23:55 arasında kalkan trenlerin son durağı Roma Tiburtina’dır.
Ekspres tren / € 8 / Saat 07:30 - 22:00 arasında saatte bir kalkan tren Havaalanı ile Roma Termini istasyonu arasında servis verir.
Otobüs (COTRAL) / € 4.50 / Saat 01:15 - 05:00 arasında. Havaalanı ve Tiburtina arasında servis veren otobüslerin sadece gece seferleri mevcut.
Taksi / sabit fiyat olan € 8 üzerine taksimetrede yazan miktar eklenir. Roma’nın merkezine gidildiğinde taksimetrede yazacak yaklaşık rakam € 40 civarındadır.
Fuimicino Havaalanında taksi görevi görmek için müşteri bekleyen lisanssız birçok araç görmek mümkün. Ancak bu araçlar normal fiyatın yaklaşık iki katı ücret alıyorlar. Bu nedenle bindiğiniz aracın sarı-beyaz lisanslı taksilerden biri olduğundan ve taksimetresinin çalıştığından mutlaka emin olun.
Dikkat! Yasak:
İtalya’ya silah ve cephanelik, uyuşturucu madde, aaaaagrafik yayınlar, sahte para, soyu tükenmek üzere olan canlı türleri, bitkiler ve sebze ürünleri sokulması yasaktır. Bir yıl ve daha uzun süreden beri sahip olunan, tekrar satışı amaçlanmayan ve çok miktarda olmayan mobilya, hediyelik eşya, değerli aaaal objeler, elektronik eşyalar, antika, resim ve halılar vergi ve gümrüğe tabii olmak üzere ülaaae sokulabilir.
İtalya’ya gümrüksüz olarak sokulabilecek ürünler şu şekilde sınırlandırılmıştır; 200 adet sigara veya 100 adet sigarillo veya 50 adet puro veya 250 gram tütün; 2 litre şarap ve 1 litre alkol oranı %22’nin üzerinde içecek veya 2 litre hafif alkollü içecek veya şampanya; 50 gr. parfüm ve 250 ml. kolonya; 500 gram kahve veya 200 gram kahve ekstresi; 100 gram çay veya 40 gram çay ekstresi; değeri € 175’i geçmeyen hediyelik eşyalar.
Aklınızda Bulunsun:
Yankesicilerin her an görev başında olduğu İtalya’da kaybolan bir eşyanızı tekrar görmeniz pek mümkün olmasa da, kayıp eşya bürosuna başvurmanızda yarar var. Adres: Oggetti Rinvenuti. Via Nicolo Bettoni 1, 00153 (Trastevere tren istasyonu) Tel: +39 - 06 - 581 6040. Pzt.,Çrş. Ve Prş. 08:00 - 17:45 ; Salı & Cuma 08:00 - 13:00 saatleri arasında.
Restoranlarda adisyonunuza servis ücreti eklenmemişse memnuniyetinize bağlı olarak %10 gibi bir bahşiş bırakabilirsiniz.
İtalya’da standart elektrik voltajı 220V olduğundan Türkiye’den götürdüğünüz elektrikli cihazları rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Yankesici ve çanta hırsızları çok olduğundan gezerken kamera, fotoğraf makinesi ve çantalarınızı vücudunuza asmanız, elinizi sürekli üzerlerinde bulundurmanız ve açık havada otururken masa ve sandalye üzerine eşya bırakmamanız yerinde olacaktır. Seyahate çıkmadan önce sigorta yaptırır ve hırsızlık vakasında karakolda rapor yazdırırsanız çalınan eşyanızın kaybını karşılayabilirsiniz.
KENTİ GEZERKEN
Kent İçi Ulaşım:
Metro Roma’daki en hızlı ulaşım şeklidir, ancak genellikle çok kalabalıktır. Roma metrosu iki ana hatta sahiptir. A hattı saat 05:30 - 23:30 arasında, Vatikan yakınlarındaki Ottaviano ile şehrin güneybatısındaki Anagnina arasında; B hattı ise saat 05:30 - 22:30 arasında, Rebibbia ve Conca d’Oro ile Eur arasında servis vermektedir. Metro biletleri tütün satan dükkanlarda, gazete bayilerinde ve metro istasyonlarında satılmaktadır.
Otobüs ve tramvay ile ulaşım şehir içi ulaşımı ve bölgesel ulaşım olarak iki ayrı idare tarafından sağlanmakta ve 05:30 - 00:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ayrıca 00:10 - 05:30 arasında 27 rotada hizmet veren gece otobüsleri mevcuttur. Otobüs ve tramvay biletleri araca binmeden önce tütün dükkanlarından satın alınabilir.
Taksi ile seyahat etmek isterseniz, şehrin çeşitli noktalarında mevcut duraklardaki sarı-beyaz renkli olan lisanslı araçları tercih etmeniz en iyisidir. Yanınızdaki çanta ve bavullarınız için ek ücret talep edilmektedir. Ayrıca saat 22:00 - 07:00 arasında, Pazar günleri, tatil günleri ve havaalanı transferlerinde özel ücret tarifesi uygulanmaktadır.
Kiralık araba ile seyahat etmek isterseniz ve 21 yaşından büyükseniz pasaportunuzu ve sürücü ehliyetinizi ibraz ederek araba kiralamanız mümkündür. Araç seyir esnasında iken emniyet kemeri kullanma zorunluluğu vardır. İtalya’da motorlu araçlar için hız limiti şehir içinde 50 km/s, şehirlerarası yollarda 90/110 km/s ve otobanlarda 130 km/s’tir. Trafik kurallarının ihlali durumunda cezalar anında kesilmekte olup oldukça yüksektir. Uzun farları kullanmak şehir içinde yasak olduğu halde, tünellerde mecburi kılınmıştır.
Kent Turu:
Colosseum (Colosseo) Piazza del Colosseo
Açılış saatleri: Pzt.& Salı & Prş.& Cuma &Cmt. 09:00 - günbatımından 2 saat öncesine dek
Çrş. & Pazar 09:00 - 13:00 arasında
En yakın metro: Colosseo
Milattan sonra 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yapımına başlatılan dev arena 8 yıl sonra imparatorun oğlu Titus tarafından tamamlandı. Bu tarihi, dev arena 5. yüzyıla dek insanlar, aslanlar ve vahşi hayvanlar arasında, ölümün garanti edildiği gladyatör zaferlerine sahne olmuştur. Yüzyıllar boyunca yağmalar ve depremler ile büyük ölçüde hasar gören ve günümüze ancak dış iskeleti kalan arena mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.
Pantheon Piazza della Rotonda / +39-06-6830 0230
Ulaşım: Largo Argentina veya Via del Corso’ya giden otobüsler ile.
Açılış saatleri: Pzt - Cmt. 09:00 - 18:30, Pazar 09:00 - 13:00
Roma’nın antik anıtları içinde en iyi korunmuş ve en güzel orantılanmış olan Pantheon adeta şehrin amblemi durumundadır. Milattan sonra 119 - 128 yılları arasında Tanrılar için bir tapınak olarak Hadrian tarafından inşa edilen Pantheon, 608 yılında bir Hıristiyan Kilisesine dönüştürülmüş. Çapı yüksekliğine tam olarak eşit olan kubbenin tam tepesindeki 9 metrelik delik, içeri günışığının girmesini sağlıyor.
St. Pietro Bazilikası (Basilica di San Pietro) Piazza di San Pietro / +39-06-6988 4466
Ulaşım: San Pietro’ya giden 62 veya Piazza del Risorgimento’ya giden 81 no’lu otobüs ile.
Eski bir Havari mezarının üzerinde yükselen günümüz bazilikasının ilk temelleri, 4. yüzyılın başlarında İmparator Constantinus tarafından Hıristiyanlık mezhebini desteklemek için attırılmış. Kilise, yeni tahta geçen Papa II. Julius’un yeni bir kilise yapmak üzere Bramante’yi görevlendirmesiyle 1506’da yıkılmış. Yeniden inşaası tam 120 yıl süren ve Alberti, Bramante, Raphael ve Peruzzi gibi birçok mimar ve sanatçının ortak ürünü olan bazilikanın kubbesi de ünlü usta Michelangelo tarafından tasarlanmış. Dev kubbesi, rölyefleri ve heykelleriyle göz alıcı olan bu mekan mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.
Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) Piazza Fontana di Trevi
Ulaşım: Via del Triotene’ye giden 56, 60, 61, 62, 71 no’lu otobüsler ile.
Günümüzden yaklaşık 240 yıl önce yapılmış olan Trevi Çeşmesi, Roma çeşmeleri içinde en ünlüsüdür. Nicola Salvi tarafından yapımına 1732’de başlanan çeşmenin yapımı 30 yıl sürmüş. Çeşmenin asıl göze çarpıcı kısmı tam ortada yer alan Neptün figürüdür. Küçük bir meydanda bulunan bu etkileyici çeşmenin havuz kısmına, yıllardır süren geleneğe uyarak para atanlar Roma’ya tekrar gelmeyi garantiliyorlar.
Ne Yenir?
İtalyan mutfağı çoğunlukla doyurucu ve zengin yemeklerden oluşur ve bu çeşit çeşit yemekler genellikle bir şişe beyaz şarap eşiliğinde yenir.
Makarna & Pizza - İtalyan mutfağının sembolü olan ve çok çeşitli şekillerde pişirilen makarnalardan en bilinen ve sevilenleri Ravioli, Tortellini, Lasagne, Tagliatelle ve Spaghetti Bolognese’dir. Pizza da İtalyan mutfağının temel yemeklerindendir.
Et - İtalya’da en çok tüketilen et olan dana etiyle yapılan Costoletta (ekmek kırıntılarına sarılarak kızartılmış pirzola), Vitella Tonnato (ton balığı soslu dana eti), Fiorentina (ıspanak soslu dana eti) ve Osso Buco (dana inciği güveci) en bilinen et yemekleridir.
Balık - En çok tüketilen levrek, fenerbalığı ve kılıç balığı genellikle kızartma, ızgara ya da buğulama olarak yenir.
Sebze - En gözde sebzeler arasındaki enginar Roma usulü ya da Yahudi usulünde pişirilir. Diğer tipik sebze yemekleri ise, domuz sucuklu lima fasulyesi, ançüez soslu çiğ hindiba, soğanla sote edilmiş kırmızı ve yeşil biber, ve domuz pastırması, sarımsak ve maydonozla doldurulup üzeri peynir kaplanmış mantar olarak sayılabilir.
Tatlı - İtalya’nın en ünlü tatlısı tabii ki tam bir krema kıvamında yapılan dondurmadır.
İçecek - İtalya’da yaygın olarak üretilen şarabın yanı sıra Campari ve Punt e Mes de en bilinen aperitiflerdendir. Anason aromalı bir içecek olan ve içine kahve çekirdeği konarak servis edilen Sambuca mutlaka denemesi gereken bir içecek.
Ne Alınır?
Roma dönüşünde ülkenize götürebileceğiniz hediyelikler arasında hazır giyim, triko, deri ürünlerini, ayakkabı, seramik, kaymaktaşı, mermer objeleri, cam ve kristal ürünleri sayabiliriz. Roma’nın en pahalı butikleri Via Condotti, Via Margutta ve Via de Babuino çevresindedir.
Roma’nın en ünlü açık hava pazarı olan Porta Portese Pazar günleri kurulur ve günbatımına dek sürer. Via Portuenso’dan Trastevere istasyonuna dek uzanan pazarda eski kıyafetler ve antika ev eşyaları bulmanız mümkün. Ancak yankesicilere çok sık rastlanan bu gibi yerlerde çantanızı ve yanınızdaki diğer eşyaları iyi korumanızı öneririz.
Diğer ikinci el ve yiyecek pazarları da şöyle;
Via Sannio - ikinci el kıyafet pazarı
Her gün öğle saatlerine kadar açık olan pazar San Giovanni in Laterano Bazilikasının hemen arkasında kuruluyor.
Piazza Vittorio - Roma’nın en büyük ve en ucuz yiyecek pazarı
Pazar günleri haricinde hergün saat 13:30’a kadar açık olan pazara en yakın metro istasyonu Vittorio Emanuele.
Campo de’ Fiori - yiyecek, çiçek ve yerli mallar pazarı
Piazza Vittorio’ya kıyasla daha kaliteli ve pahalı yiyeceklerin satıldığı pazar, Pazar günleri hariç hergün saat 13:30’a dek açık.
 
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Cevap: Roma Tatil Bilgileri

paylaşımın için teşekkürler canım emeğine sağlık
 
esena

esena

Aktif Üye
Üye
Cevap: Roma Tatil Bilgileri

paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık
 
Üst