1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Ruslar Obama'yı 2005'te gözaltında almış

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ABD Başkanı Barack Obama'nın 2005 yılında NPT çerçevesinde Rusya'nın Perm kenti yakınlarındaki bir tesisi denetime geldikleri sırada birkaç saat gözaltında tutulduğu ortaya çıktı.  ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in iki ülke arasındaki soğukluğun giderilmesi konusunda yapıcı diyalog başlatma konusunda verdikleri sözü tuttukları bildirildi.
  Rus Vremya Novostey gazetesinde, "Obama ve Medvedev verdikleri söz tuttular" başlığıyla yayımlanan yorum-haberde, iki liderin dün Londra'da heyetler arası, ardından baş başa yaptığı görüşmede, Obama'nın temmuz ayında Moskova'yı ziyaret etmesi kararının alındığı ifade edildi.
  Baş başa görüşmede her iki liderin "kendilerinden emin şekilde" konuştukları, ancak "üzerlerine odaklanan aşırı dikkatten" rahatsız oldukları belirtilen haberde, iki liderin bu rahatsızlıklarını temmuz ayında Moskova'daki görüşmede atmalarının beklendiği kaydedildi.
  Medvedev-Obama görüşmesinin sonunda yayımlanan ortak deklarasyonun 19'uncu maddesinde iki liderin soğuk savaş dönemi düşüncelerinden uzaklaşıp, iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmayı düşündüklerinin belirtildiği vurgulanan haberde, bildirideki şu noktalara dikkati çekildi:

  "Birkaç ay boyunca yoğun çalışmalar sonucu ilişkilerimize yeni ivme kazandırdık. Şimdi sıcak sözlerden somut faaliyetlere geçme zamanı geldi. Bu faaliyetler, hem Rusya, hem ABD hem de dünyadaki barış ve istikrar taraftarı olan herkesin çıkarına uygun olabilir. Temmuz ayında Moskova'da yapılacak zirvede dünkü görüşmede ileri sürülen görüşlerin ilk pratik sonuçlarını da görmek mümkün olabilir. Füze kalkanı ve İran'ın nükleer programı dünkü görüşmenin ana konusunu oluşturdu. Obama, bu konu ile ilgili tüm sorunların diplomatik yöntemler kullanılarak çözülmesine niyetli olduğunu, Rusya ile ABD arasında çok sayıda farklılığın bulunduğunu ancak kendisinin bu farklılıkların derinleştirilmesi taraftarı olmadığını vurguladı. Obama, iki ülkenin çok büyük ikili işbirliği potansiyeline sahip olduğunu ve özellikle Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) konusundaki işbirliğinin çok iyi bir başlangıç olabileceğini kaydetti." -"OBAMA RUSYA'DA BİRKAÇ SAAT GÖZALTINDA TUTULMUŞ"-
  Haberde, Obama'nın NPT konuşunda işbirliği yapılması isteğine ve temmuz ayındaki Moskova ziyaretine, 2005 yılında NPT çerçevesinde Rusya'nın Perm kenti yakınlarındaki bir tesisi denetime geldikleri sırada birkaç saat gözaltında tutulmasının bile engel oluşturmadığı kaydedildi.
  Obama ve beraberindeki Amerikalı bir senatör 2005 yılında Perm kenti yakınlarındaki bir tesisi denetlemek için Rusya'ya gelmiş, ancak 2 senatör Perm havaalanında Rus Sınır Muhafaza polisleri tarafından çok sıkı bir kontrole tabi tutularak, birkaç saat havaalanında tutulmuşlardı.
  Rus "Gazeta" gazetesi de iki başkanın bu görüşmesinin uzun süredir beklendiğini belirterek, görüşme sonucunda stratejik öneme sahip iki ortak bildiri yayımlandığı kaydedildi.
  Haberde, bildirilerden birinin Rusya ve ABD ilişkilerinin geleceğiyle ilgili olduğu belirtilerek, "İkincisi de 1991 yılında Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov ile dönemin ABD Başkanı Baba George Bush arasında imzalanan Start-1 anlaşmasının devamıyla ilgiliydi" denildi.
  Tarafların, Start-1 anlaşmasının metninin Obama'nın Moskova'ya yapacağı ilk ziyarete kadar hazırlanması konusunda anlaştığı vurgulanan haberde, iki liderin ayrıca Afganistan, Rusya'nın Dünya Ticaret örgütü (DTÖ) üyeliği, ekonomik ve siyasi konularda görüş alışverişinde bulunduğu kaydedildi.
  Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası ilişkiler Komitesi Başkanı Mihail Margelov da yaptığı açıklamada, oğul George Bush tarafından dondurulan Start-1 anlaşmasının yeni metninin temmuz ayında yapılması beklenen görüşmeye kadar yetiştirilebileceğini belirterek, "(Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry) Kissenger- (eski Rusya Başbakanı Yevgeniy)Primakov grubu tarafından yapılan ancak çok fazla afişe edilmeyen görüşmelerden edinilen tecrübelerden de bu metnin yazımında faydalanılacak" diye konuştu.
  Uluslararası Güvenlik Enstitüsü Başkanı Aleksey Arbatov da yaptığı açıklamada, dünkü görüşmede yüzeysel bir bildiri yayımlanması beklenirken, geçen yıl aralık ayında süresi sona eren Start-1 anlaşmasının yeni metninin hazırlanması gibi somut bir noktanın ortaya çıktığına şahit olduklarını belirtti.
  Rus parlamentosunun alt kanadı Duma Savunma Komitesi Bsaşkan Yardımcısı Eduard Vorobyov da görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ve Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in ilişkisine atıfta bulunarak, "'Dostum Boris' veya 'Dostum Bill' şeklinde iki ülke arasındaki münasebetleri liderlerin iyi ilişkileriyle sınırlamak yerine, ülkeler arasında olumlu ilişkilerin kurulması daha önemli. Rusya ile ABD arasında ilişkilerde hiçbir mücadele söz konusu olamaz ve bu ilişkiler tüm Avrupa'ya ve dünyaya bir örnek olmalıdır" ifadesini kullandı.


   
Ruslar Obama'yı 2005'te gözaltında almış konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. baha gözaltına alındı

  baha gözaltına alındı

  Manisa'ya konser vermek için giden pop müzik şarkıcısı Baha ile orkestra üyeleri, bindikleri minibüsün çalıntı olduğunun belirlenmesi üzerine gözaltına alındı. Baha ile orkestra elemanları, savcılıkta ifade verdikten sonra serbest kaldı. İstanbul'dan Manisa'ya giden Baha ve orkestra üyelerinin bulunduğu 34 ADM 45 plakalı minibüs, Saruhanlı ilçesinde Bölge Trafik Ekiplerince durduruldu....
 2. Sezer İnanoğlu Gözaltına Alındı!

  Sezer İnanoğlu Gözaltına Alındı!

  sezer inanoğlu kimin oğlu sezer inanoğlu, gözaltına alındı, adliyeye sevkedildi, uyuşturucu, 2011, ile ilgili bilgiler burada melekler Sevgili melekler, Sinema oyuncusu Sezer İnanoğlu gözaltına alındı. Uyuşturucu kullanmak ve temin etmek suçlamalarıyla 6 Nijeryalı ve Sezer İnanoğlu'nun , işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beşiktaş'ta ki İstanbul adliyesine sevk edildikleri öğrenildi....
 3. Sagopa Kajmer Gözaltına Alındı

  Sagopa Kajmer Gözaltına Alındı

  sagopa kajmer sagopa kajmer haberleri Sevgili melekler, ünlü rap şarkıcısı Sagopa Kajmer gözaltına alındı. İddialara göre İngiltere'den sipariş ettiği esrar tohumunu almak için kargo şirketine giden Kajmer, burada paketten şüphelenen görevlilerin polise ihbarda bulunmasının ardından kargosunu beklemeden oradan uzaklaştı. AHT'den Nihat Uludağ'ın haberinde olayın ardından İstanbul Gümrük...
 4. Berrak Tüzünataç Gözaltına Alındı!

  Berrak Tüzünataç Gözaltına Alındı!

  berrak tüzünataç, berrak tüzünataç haberleri, narkotik operasyonu Sevgili melekler, ünlülere yapılan narkotik operasyonunda, yurtdışında olduğu için ifadesine başvurulamayan oyuncu Berrak Tüzünataç şu anda gözlatında! Bugün saat 13:00 sıralarında avukatıyla birlikte emniyete gelen Tüzünataç, ifadesine başvurulmak üzere gözaltına alındı.
 5. Peker Açıkalın Gözaltına Alındı!

  Peker Açıkalın Gözaltına Alındı!

  peker açıkalın, peker açıkalın haberleri, peker açıkalın hakkında Sevgili melekler, iddiaya göre oyuncu Peker Açıkalın Ortaca'da kiraladığı aracın ve yediği yemeğin parasını ödemeyince karakolluk oldu, gözaltına alındı. İddialara göre, geçtiğimiz hafta içinde Ortaca ve Dalyan'a gelen Peker Açıkalın, araç kiraladı. Araçta hasara yol açan ünlü sanatçı, araç hasarını ve kiralama ücretini...

Sayfayı Paylaş