1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Rüşvet Almayan Bürokrattan İbretlik

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Botaş’taki ’Mavi Hat’ operasyonu iddianamesi rüşvet alan bürokrat örnekleriyle doluyken, savcı ilginç bir ayrıntıya da yer verdi. Botaş Finans ve Muhasebe Daire Başkanı İsmail Çeşmeci’nin rüşvet zarfını iade etmesi, takım elbiseyi geri göndermesi, iddianameye ’ibret belgesi’ gibi girdi.
  BOTAŞ Finans ve Muhasebe Daire Başkanı İsmail Çeşmeci’nin, diğer üst düzey bürokratların tersine "rüşvet almamak" için verdiği mücadele, "Mavi Hat" operasyonuyla ilgili iddianameye girdi. Çeşmeci’nin odasına rüşvet amacıyla zarf içinde bırakılan parayı aracının yüzüne fırlatması, gönderilen takım elbiseyi de iade etmesi "Mavi Hat" iddianamesinde yer verildi.

  GAZI KESME, PARAYI AL: Savcı Mehmet Tamöz’ün hazırladığı iddianameye göre, Adana’da faaliyet gösteren Mensa Mensucat A.Ş., 2006 yılında biriken yaklaşık 1 milyon dolarlık doğalgaz borçlarını ödeyemeyince, borç Botaş tarafından takside bağlandı. Taksitleri de ödemeyen şirketin gazının kesilmesi aşamasına gelindi. Şirket sahibi Mehmet Ulutaş, Botaş İnşaat Daire Başkanı Muhammet Hüseyin Ayaydın’a ulaşarak gaz kesme işleminin durdurulması için rüşvet teklif etti. Ardından Ayaydın ve Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi’ye 38 bin YTL rüşvet veren Ulutaş, sorunun çözülmesini istedi. Rüşveti alan Çiftçi ve Ayaydın, şirketin gazının kesilmemesi için Daire Başkanı İsmail Çeşmeci üzerinde baskı kurdu.

  ZARFI FIRLATTI: Firma sahibi Ulutaş, Çeşmeci’nin odasına bir zarf içinde para getirdi. Masasının üzerine bırakılan para dolu zarfı görünce çılgına dönen Çeşmeci, zarfı bırakan Ulutaş’ı, Botaş’ın otoparkından arabayla çıkarken yakaladı ve "Bu ne diye sordu?", "Bir ihtiyacınız görülür" karşılığını alan Çeşmeci, zarfı Ulutaş’a fırlattı.

  TAKIM ELBİSEYİ GERİ GÖNDERDİ: Rüşveti Çeşmeci’nin kabul etmemesi üzerine başka yollar deneyen Ulutaş, bu kez bir takım elbise gönderdi. Çeşmeci, takım elbiseyi de geri gönderdi. İddianamede, Çeşmeci’ye ihaleyi kazanan bir firmaya avans ödenmesi için baskı uygulandığı, ancak Çeşmeci’nin direndiği de yer aldı. İddianamade olay şöyle anlatıldı: "Atilla Doğan Firması ihaleyle ilgili olarak Botaş’tan avansını tahsil etmesi aşamasında hem Botaş açısından, hem de teminat isteyen banka açısından bazı problemlerin ortaya çıktığı, bu problemlerin aşılabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bekir Aksoy, Rıza Çiftçi, Seydi Çevik ve Mustafa Şağban’ın devreye girerek firmanın sunduğu evrakların Botaş tarafından kabul edilmesi için İsmail Çeşmeci üzerinde baskı uygulattıkları, ancak Çeşmeci’nin baskılara direndiği anlaşılmaktadır."

  BOTAŞ ihalelerine yönelik "Mavi Hat" operasyonu sürerken Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na soruşturma talimatı verdiği belirlendi. Soruşturma çerçevesinde Savcı Mehmet Tamöz, 18 Eylül 2007’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e brifing verdi. Bakanlığındaki rüşvet çarkını öğrenen Güler, yolsuzluğa adı karışan bürokratların bazılarını görevden aldı, bazılarını da istifaya zorladı. Bu girişim nedeniyle polis ve savcılık 28 Eylül’de yapılması planlanan operasyonu ileri bir tarihe erteledi. Daha sonra enerji ihalelerini kapsayan operasyonun ertelendiğini öğrenen Erdoğan da Enerji Bakanlığı’na "gizli" ibareli bir yazı gönderdi. 15 Ekim 2007 tarihli yazıda Erdoğan, "Önemli bir bölümü BOTAŞ’ta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşları tarafından rüşvet karşılığı veya rüşvet anlaşmaları sonucu fesat karıştırma, evrakta sahtecilik, suç gelirlerini aklama suçlarını işlemek amacıyla bir örgüt kurulduğu, bu örgütün içinde eski ve yeni bazı Botaş mensupları ile müteahhidin de yer aldığı Başbakanlığa ulaşan istihbarat bilgilerinden öğrenilmiştir. En kısa sürede işlemlerin yapılarak yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasını ve sonuçtan ivedilikle bilgi verilmesini rica ederim" talimatını verdi. Erdoğan’ın bu yazısının ardından, 3 gün sonra 18 Ekim 2007 tarihinde Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz, operasyonun düğmesine bastı.

  Hürriyet
   
Rüşvet Almayan Bürokrattan İbretlik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ibretlik resimler

  ibretlik resimler

  İsterse Taştan Çıkarırİki Ayaklı İnsanlar ŞükretsinSudan Bahaneler !Amerika Kimin ?Alkol Yuva yıkarÖlünce Onlar Olmayacak !Sınıfta Ders Yapanlar ŞükretsinSigara ZararlıdırYıllar akıp Gider Alkolün Zararı Sanatçıyı Görmeyen KörlerNamaz Hareketleri Kelebek Kadar da GörmüyormuyuzÇalışırkende İbadetİnsan ve Hayvanın Rızkı aynı kaptaBush Olmayan Şey KopyalanmazYoksulluk DurağıHeykeller birgün Ayak...
 2. Rüşvet

  Rüşvet

  Rüyada rüşvet alırsanız bu elinize kısa zaman sonra para geçecek. Ya da verdiğiniz borcu geri alacaksınız demektir. Rüyada rüşvet alırsanız bu elinize kısa zaman sonra para geçecek. Ya da verdiğiniz borcu geri alacaksınız demektir. Elinize kısa zamanda para geçecek. Bir arkadaşınıza verdiğiniz borcu geri alabilirsiniz.Kişi rüşvet verirse güç durumda kalır. Rüşvet alırsa çevresindekiler ile...
 3. Rüşvet:

  Rüşvet:

  Madde 135 - Askeri şahıslardan herhangi biri Türk Ceza Kanununun 3 üncü babının 3 üncü faslında yazılı suçlardan birini işlerse o fasıldaki cezalarla cezalandırılır.
 4. koltuk almayamı karar verdiniz

  koltuk almayamı karar verdiniz

  Koltuk almaya mı karar verdiniz? O halde ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir koltuk alabilmeniz ve aldıktan sonra pişman olmamanız için size bir kaç önerimiz var. Ne tür bir koltuğa ihtiyacınız olduğuna karar verin Yeni koltuk takımı alırken ağacının sağlamlığı, boyutları, döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve de fiyatı önemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok...
 5. iBretlik hikaye....

  iBretlik hikaye....

  ibretlik hikayeler ibretlik hikayeler facebook kısa kısa Bir dede ile torunu arasında geçen, ömrün ne kadar kısa olduğunu güzel bir dille bizlere hatırlatan sıcacık bir hikaye. Torunu, dedesine merakla soruyor: ‘Dedeciğim! Bir insanın ömrü ne kadar olur? ’Dede tatlı bir gülücükle: Ezanla namaz arası kadar yavrucuğum.’ deyince torun: ‘Nasıl yani, ömür bu kadar kısa mı?’ der. Dede: ‘Evet...

Sayfayı Paylaş