1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Rüyalardaki Sembolizm permalink

  Konu, 'Tüm Rüya Tabirleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Dünyanın birçok yerinde rüya sembollerine saygı gösterilir. Bilgeler rüyaları tanrılar tarafından gönderilen imgeler şeklinde yorumlar, ve insanlar bu yorumlara göre davranır. Oysa günümüzde Batıda rüyalar nispeten önemsiz olarak nitelendirilmekte ve kişinin bilinçaltından gelen uyarılar çoğunlukla gözardı edilmektedir. Psikolog Sigmund Freud rüya sembollerini araştırmış ve çoğunun dileklerle bağlantılı olduğu kanaatine varmıştı. Freud'a göre rüyalar içimizde en derinlerden gelen , çocukluğumuzda köklenen arzuları yansıtmakta ve genelde cinsel veya erotik tonlamalarla yüklüydüler. Freud'un öğrencisi olan Carl Jung ise rüyaların sadece cinsel boyutun ötesinde ruhsal bir boyutu olduğunu düşünmüştür.
  Jung, gündelik nesne ve insanların rüyalara nasıl acaip, çoğunlukla üzücü bir şekilde yansımış olmasını son derece ilginç bulmuş ve bunu anlamaya çalışmıştır. Ona göre, rüyalarımıza giren birçok imge, kişisel bilinçaltımızın doğrudan ürünü olup, içimizde gömülü olan hatıralar ve duyguların bir karmasıdır. Örneğin, rüyada görülen bir saç fırçası, çocukken annesi tarafından saçının taranmasını çağrıştırıyor, yani şefkatli anneyi sembolize ediyor olabilir. Bir diğer kişi ise çocukken bir saç fırçası ile dövülmüş olabilir ve onun sembolize ettiği duygu çok farklıdır. Magritte'in ünlü tablosu "Huzursuz Uyuyan"da resmedilen insan bir dizi güncel ve görünüşte birbiriyle bağlantısız ama bilinçaltında bağlantılı olan objeyi rüyasında görmektedir.

  EVRENSEL RÜYA SEMBOLLERİ

  Birçok hastanın rüya sembollerini inceleyen Jung, bazı imgelerin evrensel olduğunu ve bunların "ortak bilinç" adını verdiği, atalarımızdan kalan deney ve hatıralar üzerine kurulu simgeler olduğu sonucuna vardı. Koca bir canavar tarafından kovalanma, emniyet arzusu, karanlıklarda gizli tehlikeler gibi şeyler dünyanın her tarafında sıklıkla rüyalarda görülen imgeler olup evrensel niteliktedirler. Jung milyonlarca insanın bilinçaltında olan bu evrensel imgelere "arşitip- ilk örnek" adını verdi. Dişi prensibi temsil eden "anima" bir kraliçe, prenses, tanrıça, büyücü şeklinde görülebilir. Erkek prensibi temsil eden "animus" ise tanrı, kral, prens, büyücü veya şeytan tiplemesi şeklinde olabilir. Bu şekiller bizim dişi ve erkeği nasıl imgelediğimizi sembolize eder ve ya kendimizin, ya da anne-babamızın veya bir sevdiğimizin bir yönünü temsil eder.

  Diğer arşitipler arasında, özellikle sakladığımız veya görmezden geldiğimiz arzu ve isteklerden dolayı hissedilen, suçluluk veya korkuyu simgeleyen “gölge” sayılabilir.

   
Rüyalardaki Sembolizm permalink konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yatak Odanız Sizi Uyutmayabilir! permalink

  Yatak Odanız Sizi Uyutmayabilir! permalink

  Geceleri çok iyi uyuyamaktan şikayetçiyseniz yatak odanızın dekorasyonunda sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yatak odamız her gün verdiğimiz yaşam mücadelesinden uzak sessiz, huzur dolu yerler olmalı. Rahatsız yatak odaları kalıcı uyku bozukluklarına bile neden olabilir. Yatak odanızda yapacağınız birkaç değişiklik daha rahat bir ortamda uyumanızı sağlayabilir. İşte yatak odanızı değiştirmenizi...
 2. Permalink nedir?

  Permalink nedir?

  Sayfamızın üst sağ tarafında beliren permalink göstergesi ne anlama geliyor işlevi nedir?
 3. rüya

  rüya

  rüyamda 3 hafta önce vefat eden büyük babannemi gördüm. köyde her zaman oturduğu yerin tam karşısında oturuyordu ters tafartayani.. bahçee tabut vardı. kalabalıktı. babannem sadece gülüyordu ben ona bakıyordum yanına gidip geliyordum ama konuşmuyordu hiç sadece gülüyordu. tebessüm ediyordu. yüzüne renk gelmişti. canlanmış gibiydi yüzü dip diri ve capcanlı. bunu da yorumlayabilir misiniz?
 4. Rüyam...

  Rüyam...

  SEVGİLİM LE BIR YILDAN FAZLA BERABERIZ. DUN KI RUYAMDA SEVGILIMIN ESKI CIKTIGI BI COCUGU GORDUM.. RÜYAM : SEVGILIM O CUCUKLA EVLENMIS VE BEN ONLARIN EVINDEYIM.. EVLERI APARTMANIN EN UST KATINDA VE GUZEL BI EV OLDUGUNU SOYLUYOR SEVGILIM BANA.. SONRA SÖZDE EŞİ :@ SESLENİYOR VE SEVGILIM YANINA GIDIYOR FISILTILI SEKILDE KONUSUYORLAR AMA COK AZ BENDE DUYUYORUM.. ONLARIN...
 5. rüya

  rüya

  Rüyamda fok Balığı beni kovalayordu bu ne anlama geliyo

Sayfayı Paylaş