Saadet Partisi Genel Başkanını seçdi

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Saadet Partisi Genel Başkanını seçdi


Saadet Partisi'nin Atatürk Spor Salonu'nda yapılan 3. Olağan Büyük Kongresi sona erdi.

Kongrede tek aday olan Kurtulmuş, yapılan seçim sonucunda, oy kullanan 946 delegenin 924'ünün oyunu aldı ve genel başkanlığa seçildi.

Kongrede, genel idare kurulu asil ve yedek üyeleri ile yüksek disiplin kurulu asil ve yedek üyeleri de belirlendi.

Numan Kurtulmuş, kongre sonunda yaptığı konuşmada delegelere teşekkür etti.


'AKP OYUNUN DİŞLİLERİNDEN BİRİ'

Oylamadan önce salondaki partililere seslenen Kurtulmuş, Büyük Olağan Kongre'nin ''Milli Görüşün şahlanış kongresi'' olduğunu söyledi. Kurtulmuş, ''Şimdi güçlü fikirleri iktidara taşıma, büyük Türkiye'yi kurma zamanıdır. Şimdi Saadet zamanıdır'' dedi.

Saadet Partisinin bu kongresinin Milli Görüşü siyasetin cazibe merkezi haline getireceğini belirten Kurtulmuş, partisinin herhangi bir partinin alternatifi değil, Türkiye ve dünyadaki statükoya karşı küresel bir alternatif olduğunu söyledi.

Türkiye üzerinde küresel güçlerce büyük bir oyun oynandığını savunan Kurtulmuş, bu oyuna itiraz eden tek siyasi partinin Saadet Partisi olduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, kendisine büyük ümitlerle, oyunu bozması beklentisiyle oy verilen AKP Hükümeti'nin ''kısa süre içinde bu oyununun dişlilerinden biri haline geldiğini'' öne sürdü.

'MİLLETİN VERDİĞİ ÖDEVLERİ UNUTTULAR'

Seçmenin, 2002 seçimlerinde AKP'den adil gelir dağılımını sağlamasını, hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri kaldırmasını, milleti iktidarın tek sahibi yapmasını beklediğini, 2007 seçimlerinde ise bu beklentilerine sivil ve demokratik Anayasa talebini eklediğini kaydeden Kurtulmuş, ''Onlar milletin kendine verdiği ödevleri unuttular, egemenlerin kendilerinden istediği programı uyguladılar'' diye konuştu.

Saadet Partisinin iktidara geldiğinde Türkiye'de millet açısından tıkanmaya neden olan bürokratik yapıyı milletin denetimine açacağını da belirten Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüne ilişkin kararını ve gerekçesini de eleştirdi. Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesinin bu yorumuyla ''milleti temsil eden parlamentonun yasa koyuculuk görevini devre dışı bırakmaya yeltendiğini'' savundu.

'HİÇBİR SİYASİ FİKİR SUÇ OLMAMALI'

Saadet Partisi olarak Türkiye'de hiçbir siyasal fikrin suç olmaması gerektiğine inandıklarını ifade eden Kurtulmuş, şiddeti reddeden, halkı etnik, dini, mezhebe dayalı bir çatışmanın içine sürüklemeyen, ülkenin bölünmesini talep etmeyen düşüncelerin örgütlenmesinin önünde hiçbir engel olmaması gerektiğini söyledi.

Saadet Partisinin ekonomik, sosyal ve siyasi alandaki projeleri hakkında da bilgi veren Kurtulmuş, ''Bu kongreyle birlikte Saadet Partisi ana muhalefet partisi olmuştur. En kısa zamanda da muktedir iktidar partisi olacaktır'' dedi.

Kurtulmuş, konuşmasını tamamlarken hangi partide olursa olsun kendileriyle aynı ilkeleri paylaşanları Saadet Partisinde güç birliği yapmaya davet etti.

guncel.net
 
Üst