Sabah ve ATV'de grev yapan gazeteciler işten çıkartıldı

Sabah ve ATV'de grev yapan gazeteciler işten çıkartıldı
Sabah ve ATV'de grev yapan gazetecilerin iş akitleri feshedildi.
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, çalışanların grevdeyken iş akitlerinin feshedilmeyeceğine dair amir hüküm bulunduğunu belirterek, "Bu, kanunsuz bir şekilde işçi çıkarmadır" dedi.

Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir ve Haber-Sen Genel Merkez Yöneticisi Mehmet Demir Beşiktaş, Barbaros Bulvarı’ndaki Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’ye ait binanın önünde grev yapan basın çalışanlarını ziyaret etti.

TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi de Merkez ATV Televizyon Prodüksiyon A.Ş ile toplu iş görüşmesi yapılması için alınan yetki belgesinin, Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’nin 3 iş yerini kapsadığını ve söz konusu iş yerlerinde greve çıkma haklarının bulunduğunu belirtti.

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 13 Şubat'ta grev kararı aldıklarını ve 6 gündür grevin devam ettiğini vurgulayan İpekçi, şöyle konuştu: "Sendika üyeliğinden çıkmaları için çalışanlara işveren tarafından baskı yapıldı ve hala yapılıyor. Çalışanlara baskı ile istifa dilekçeleri imzalatıldı. Öyle bir baskı ki sendikaya üye olmayanlara da sendikadan istifa ettiklerine dair dilekçeler imzalatıldı. Halen devam eden yasal süreç tamamlandığında Turkuvaz’a bağlı 3 değil, 7 iş yerinde grev pankartlarını asacağız. O zaman kamuoyu önünde onlarla hesaplaşacağız."

İpekçi, dün sendikaya üye olmayan 5 kişinin iş akdinin feshedildiğini hatırlatarak, "Greve katılan 10 kişinin iş akdinin feshediliği de dün akşam kamuoyuna duyuruldu. Kanunda, çalışanların grevdeyken iş akdinin feshedilmeyeceğini dair amir hüküm bulunuyor. Bu kanunsuz bir işçi çıkartmadır. Şu ana kadar çalışanlara bir tebligat yapılmadı. Yok olan bir kararı açıklıyorlar. Kavgaysa, sonuna kadar sizinle kavga edeceğiz" diye konuştu.
 
Üst