1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Sabah ve ATV'de grev yapan gazeteciler işten çıkartıldı

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Sabah ve ATV'de grev yapan gazetecilerin iş akitleri feshedildi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, çalışanların grevdeyken iş akitlerinin feshedilmeyeceğine dair amir hüküm bulunduğunu belirterek, "Bu, kanunsuz bir şekilde işçi çıkarmadır" dedi.

  Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir ve Haber-Sen Genel Merkez Yöneticisi Mehmet Demir Beşiktaş, Barbaros Bulvarı’ndaki Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’ye ait binanın önünde grev yapan basın çalışanlarını ziyaret etti.

  TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi de Merkez ATV Televizyon Prodüksiyon A.Ş ile toplu iş görüşmesi yapılması için alınan yetki belgesinin, Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’nin 3 iş yerini kapsadığını ve söz konusu iş yerlerinde greve çıkma haklarının bulunduğunu belirtti.

  Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 13 Şubat'ta grev kararı aldıklarını ve 6 gündür grevin devam ettiğini vurgulayan İpekçi, şöyle konuştu: "Sendika üyeliğinden çıkmaları için çalışanlara işveren tarafından baskı yapıldı ve hala yapılıyor. Çalışanlara baskı ile istifa dilekçeleri imzalatıldı. Öyle bir baskı ki sendikaya üye olmayanlara da sendikadan istifa ettiklerine dair dilekçeler imzalatıldı. Halen devam eden yasal süreç tamamlandığında Turkuvaz’a bağlı 3 değil, 7 iş yerinde grev pankartlarını asacağız. O zaman kamuoyu önünde onlarla hesaplaşacağız."

  İpekçi, dün sendikaya üye olmayan 5 kişinin iş akdinin feshedildiğini hatırlatarak, "Greve katılan 10 kişinin iş akdinin feshediliği de dün akşam kamuoyuna duyuruldu. Kanunda, çalışanların grevdeyken iş akdinin feshedilmeyeceğini dair amir hüküm bulunuyor. Bu kanunsuz bir işçi çıkartmadır. Şu ana kadar çalışanlara bir tebligat yapılmadı. Yok olan bir kararı açıklıyorlar. Kavgaysa, sonuna kadar sizinle kavga edeceğiz" diye konuştu.
   
Sabah ve ATV'de grev yapan gazeteciler işten çıkartıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yasak hallerinde grev ve lokavt

  Yasak hallerinde grev ve lokavt

  Madde 72 - Grev veya lokavtın 29 ve 30 uncu maddelere göre sürekli olarak, 31 inci maddeye göre de geçici olarak yasaklandığı işlere veya işyerlerine ilişkin olarak; grev veya lokavt kararı verenler, kararı kaldırmayanlar, teşvik edenler, zorlayanlar veya propagandasını yapanlar iki aydan altı aya kadar hapis, ellibin liradan yüzbin liraya kadar ağır para cezasına mahkûm edilirler....
 2. Grev ve lokavtın ertelenmesi

  Grev ve lokavtın ertelenmesi

  Madde 33 - Karar verilmiş veya başlanmış olan kanunî bir grev veya lokavt genel sağlığı veya millî güvenliği bozucu nitelikte ise Bakanlar Kurulu bu uyuşmazlıkta grev ve lokavtı bir kararname ile altmış gün süre ile erteleyebilir. Erteleme süresi, kararnamenin yayımı tarihinde işlemeye başlar. Bakanlar Kurulunun erteleme kararları aleyhine Danıştayda iptal davası açılabilir ve yürütmenin...
 3. Grev ve lokavtın başlaması

  Grev ve lokavtın başlaması

  Madde 37 - Grev ve lokavt kararı, karşı tarafa tebliğinden itibaren altmış gün içinde ve karşı tarafa noter aracılığı ile altı işgünü önce bildirilecek tarihte uygulamaya konabilir. Karşı tarafa tebliğ edilmek üzere süresi içinde notere ve görevli makama tevdi edilmeyen grev ve lokavt kararları uygulanamaz. Bildirilen günde başlamayan grev hakkı veya lokavt düşer. Süresi içinde grev kararı...
 4. Grev hakkının ve lokavtın teminatı

  Grev hakkının ve lokavtın teminatı

  Madde 41 - Hizmet akitlerine, grev hakkı veya lokavttan vazgeçilmesine veya bunların kısıtlanmasına dair konulacak hükümler geçersizdir.
 5. Grevdeki gazetecilere destek yürüyüşü

  Grevdeki gazetecilere destek yürüyüşü

  Turkuvaz Medya Grubu çalışanlarının sürdürdüğü greve destek amacıyla Beyoğlu'nda meşaleli yürüyüş yapıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından düzenlenen yürüyüş, Taksim Tramvay Durağı'ndan başladı. Grup, ellerinde meşale ve ''Grev'' yazılı dövizlerle İstiklal Caddesi üzerinden Galatasaray Meydanı'na kadar çeşitli sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüş sırasında gruptakiler...

Sayfayı Paylaş