1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Sadece işinize odaklanın

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  İş hayatınızda bir tek projeyle uğraşıyor bile olsanız diğer tüm istekleri de düşünmek durumundasınız. Tüm e-postaların cevaplanması, sesli mesajların kontrol edilmesi, sayfalarca okuma, Messenger''e cevap yazılması… İşte çalışma dünyasının gerçekleri!
  Sürekli kesintiye uğradığınız ve diğer isteklerle uğraştığınız için kaliteli iş çıkartamadığınızı düşünmeye başladıysanız muhtemelen işinize nasıl odaklanacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. İşte size kesintiler dünyasında işe odaklanabilmenin 7 altın yolu:

  “Ulaşılamadığınız” zamanlar oluşturun

  Çalışma arkadaşları sorularla birlikte gelerek sizi işinizden alıkoyabilirler. Kendinize “ulaşılamaz” olmak için zaman verin. Kapınızı kapatın ve üstüne “rahatsız etmeyin!” yazısını asın. Bu zamanlar çizelgenizde olsun ve diğer insanlar sizi bu saatlerde rahatsız edemeyeceklerini bilsinler. Eğer açık bir alanda çalışıyorsanız, insanların sizi kolayca bulamayacağı bir odaya (konferans odası, v.b) gidin veya masanızı yeniden düzenleyerek çalışma arkadaşlarınıza sırtınızı vererek çalışın. Bir kulaklık edinin ve hiç müzik dinlemeseniz bile kulaklığı takarak insanlara meşgul olduğunuz mesajını verin. Yani, nasıl hayır demeniz gerektiğini öğrenin. Çok fazla açıklama yapmadan ve özür dilemeden. Sadece çalışma arkadaşlarınız o anda yeteri kadar boş zamanınız olmadığını bilsinler. İyi takım arkadaşı olanlar anlayacaktır.

  Okuma ve cevaplama isteğinize karşı koyun

  Arkadaşlarınız ve aileniz günün her saati size mesaj mı yolluyor? Aldığınız tüm e-postalar onları okumanız için baştan çıkartıyorsa kendinizi tutun ve işinizi devam ettirin. Ayrı bir kişisel hesap yaratın ve o hesabı sadece evde kontrol edin. Eğer tek bir hesaba ihtiyaç duyuyorsanız kişisel mesajlarınızı öğle yemeği vaktinde okumak gibi kısıtlar koyun. Ve gereksiz mesajları hemen silme alışkanlığı kazanın. Ve bize inanın ki mesajı arkadaşlarınıza iletmediğinizde yedi yıl beladan kurtulamayacağınız hikayeleri hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir!

  Anlık mesajlaşma programlarını kapatın

  Son zamanların en popüler programlarından olan Messenger benzeri programlar ofisteki en büyük odak öldürücüler olabilirler. Böyle bir programınız varsa çalışma saatlerinde durumunuzu meşgul ya da dışarıda ayarlamanız iyi olacaktır. Arkadaşlarınıza onlarla chat yapamayacağınızı ve onları daha sonra telefonla arayacağınızı söyleyin.

  Telefonla konuşmalarınızı planlayın

  Birçok insan için telefonu kullanmak bir mecburiyettir fakat telefonu daha verimli kullanmanın yolları vardır. Önce, önemli aramaları; anahtar noktaları ve soracağınız sorularınızı yazarak planlayın. Bu yöntem telefonla aramanız gereken daha fazla insana ulaşmanızı sağlayacaktır. Arayan kişinin numarası görünüyorsa tanımadığınız numaraları cevaplamayın ve sesli mesaj sistemini kullanın. Bu yöntem sayesinde bu kişilere daha uygun bir zamanda dönebileceksiniz.

  Biraz nefes alın

  Çok yoruldunuz ve başınız mı dönüyor? Eğer yapacak daha çok işiniz varsa bunlara odaklanabilmeniz imkansız olacaktır. Kafanızı temizlemek ve yeniden odaklanabilmek için birkaç dakikalığına masanızdan uzaklaşın. Yürüyüş yapın, esneme hareketleri yapın, ofis yogası yapın veya sadece gözlerinizi kapatıp birkaç dakika derin derin nefes alın.

  Yazın

  İşimize odaklanabilmek için bazen görsel hatırlatıcılara ihtiyaç duyarız. Bir veya birden çok liste yapın ve sürekli takip edin. Bilgisayarınızın yanına bir not tahtası koyun ve periyodik olarak bakarak işlerin hangi aşamada olduğunu görün. Bitirdiğiniz her işin yanına bir çarpı atmanız size başarı duygusunu hissettirecek ve işe odaklanmanızı sağlayacaktır.

  Düzenli olun

  Masanız darmadağın haldeyken işinize yoğunlaşmanız çok zordur. Her sabah belli bir zamanı çalışma alanınızı temizlemek için harcayın. Önemli dosyaları yakınınızda eski dosyaları ise uzakta tutun. İhtiyacınız olmayan resimleri, eğlenceli fotoğrafları ve diğer zaman öldürücü her şeyi görüş alanınızın dışına çıkartın. Bu sayede en sevdiğiniz kalemi ya da çok önemli bir dosyayı ararken kaybettiğiniz 2 saati geri kazanacaksınız.   
Sadece işinize odaklanın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Turkland Bank KOBİ'lere odaklandı

  Turkland Bank KOBİ'lere odaklandı

  Turkland Bank (T-Bank) Genel Müdürü Dinçer Alpman, banka olarak 2009 sonuna kadar KOBİ ve ticari bankacılığa yoğunlaşacaklarını belirterek, 1.5 - 2 milyar dolar arasında kredi aktarmayı planladıklarını söyledi. KOBİ olarak 1 - 7.5 milyon dolar arasında cirosu bulunan firmalara odaklandıklarını kaydeden Alpman, bu yıl KOBİ'lere bir yıl ödemesiz dönemli 100 milyon dolarlık kaynak ayırdıklarını...
 2. Soruna Değil Çözüme Odaklanın

  Soruna Değil Çözüme Odaklanın

  SORUNA DEĞİL, ÇÖZÜME ODAKLANIN! Yazan: Erkan Şenol Doğru soruyu sor ve beyninin hayatını yönlendirecek cevabı bulmasına izin ver. Kişinin nasıl hissettiğini ve ne yaptığını saptayan, yani eylemlerini yönlendiren, yaşamını şekillendiren, olaylar değil yaşam deneyimlerini kendi kendine nasıl değerlendirdiği ve yorumladığıdır. Düşünmek dediğimiz şey aslında bir dizi soru sorup...
 3. Sadece***

  Sadece***

  sadece... Sadece bu sabah için, içimden ağlamak geldiği halde yüzünü gördüğümde gülümseyeceğim Sadece bu sabah için, ne giymek istediğinin seçimini sana bırakacağım ve gülümseyerek ne kadar yakıştığını söyleyeceğim Sadece bu sabah, çamaşırları yıkamaktan vazgeçip seninle parkta oynamaya gideceğim Bu sabah bulaşıkları lavaboda bırakıp bulmacanın nasıl çözüldüğünü bana öğretmeni izleyeceğim....
 4. Rixos şehir otelciliğine odaklandı

  Rixos şehir otelciliğine odaklandı

  Konya'daki iş otelinin ardından Büyük Ankara Oteli'nin işletmeciliğini alan Rixos, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin diğer şehirlerinde yeni otel yatırımlarını hayata geçirecek Rixos Hotels, Çelikler Holding tarafından Özelleştirme İdaresi'nden alınan ve 150 milyon $'lık yatırımla restore edilen, Büyük Ankara Oteli'nin işletmeciliği devraldığını açıkladı. Ilk şehir otelini Konya'da...
 5. İş dünyası 'krize odaklanın' dedi

  İş dünyası 'krize odaklanın' dedi

  TÜSİAD ve MÜSİAD, Türkiye'nin bir an önce gerçek gündemi olan ekonomiye odaklanması gerektiğini belirtti. TÜSİAD, yeni dönemde, yerel yöneticilerin, vatandaşlara hizmet odaklı, saydam, hesap verebilir, planlı çalışan, idari kapasitesini sürekli geliştiren bir yerel yönetim anlayışı içinde olmalarını temenni edildiği vurgulanan açıklamada, “Bu yerel seçim süreci, siyasi tarihte pek...

Sayfayı Paylaş