1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.148
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Sağlığınızın İpuçları Ağzınızda Saklı!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Ağız sağlığı ve vücudumuz arasında tahmin edilenden çok daha fazla bir bağ vardır. Ağız sağlığımız bütün vücudumuzun sağlığı hakkında ipuçları taşır. Bazı hastalıkların ilk işaretlerinin çoğu zaman ilk olarak ağzınızda görüldüğünü belirten Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk, diğer bir taraftan diş eti hastalıkları gibi ağızdaki bazı enfeksiyonların vücudun diğer bölümlerinde problemlere neden olabileceğini de vurguladı. Diş Hekimi Onur Öztürk, ağız sağlığıyla ilişkilendirilen bazı hastalıkları şöyle sıraladı: • Kalp ve damar hastalıkları: Yapılan son araştırmalara göre bazı kalp ve damar hastalıkları ağız sağlıyla ilişkilendiriliyor. Bazı araştırmacılar ise dişeti hastalığından kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebileceğine inanıyor.
  • Hamilelik ve doğum: Dişeti hastalığı erken doğumlarla ilişkilendiriliyor ve hamilelik sırasında yapılan diş eti tedavisi bazen geç olabiliyor. Bu yüzden hamilelik öncesinde mükemmel bir ağız sağlığına sahip olunması gerekiyor.
  • Diyabet: Diyabet diş eti hastalığı, çürük, diş kaybı, ağız kuruluğu ve çeşitli ağız enfeksiyonları riskini artırıyor. Bunun tersine kötü ağız sağlığı diyabetin kontrolünü zorlaştırıyor. Enfeksiyonlar kan şekerini yükseltebiliyor. Bu durumu kontrol altına almak için ise daha fazla insülin kullanmak gerekiyor. Bunlardan dolayı diyabetli kişilerin ağız sağlıklarıyla normal bireylere göre daha fazla ilgilenmeleri gerekiyor.
  • HIV/AIDS: Bazı durumlarda AIDS’in ilk işareti ağır diş eti iltihabı ve ağızda yaralar ile ortaya çıkıyor. Bu durumda dilin üstünde ya da ağzın içinde ısrar eden beyaz noktalar ya da alışılmamış yaralar olabiliyor. Bunları en kısa zamanda diş hekimine göstererek muayene olmak gerekiyor.
  Eğer şimdiye kadar ağzınıza, dişlerinize, diş etlerinize iyi bakmak için yeterli nedeniniz olmadıysa bile şimdi ağız sağlığı ve genel sağlığımız arasındaki ilişkiyi öğrendikten sonra aslında ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Plusdent Diş Kliniği’nden Diş Hekimi Onur Öztürk dişlerimize iyi bakarak sadece şu an için değil gelecek içinde yatırım yapmış olacağımızı ifade ediyor.


  kaynak:ailem.com

   
Sağlığınızın İpuçları Ağzınızda Saklı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlığınıza Dair 16 İpucu

  Sağlığınıza Dair 16 İpucu

  Tırnağınızdan gözlerinize, avuç içlerinizden ayak bileklerinize kadar vücudunuzdaki herşey sağlığınızın birer göstergesi... Vücudunuzu iyi tanıyarak, belirli aralıklarla da kontrol ederek sağlık durumunuz hakkında ipuçları elde edebilirsiniz. İşte sağlığınıza dair, belki de hayatınızı kurtaracak 16 ipucu... Tırnaklar: Tırnaklarınıza dikkatle bakın. Eğer hafif mavilik ya da morluk görürseniz,...
 2. Alpay - saklıdır

  Alpay - saklıdır

  saklıdır gözlerin heryerde... Ağacın yeşilinde denizin mavisinde O kadar yakınımda bir yerde... Ararım seni heryerde... Bir şehrin ötesinde yada başka bir şehirde O kadar uzağımda bir yerde... Seni bir gün önce bulmuşken Bir gün sonra kaybettim Belkide hiç tanımadan seni ne kadar çok sevdim Şimdi sana bir şarkı yazmanın sırası çoktan geçtı Yaşadığımız en güzel şey bir gün önce bitti.
 3. saklı mutfakk

  saklı mutfakk

  açıl mutfagım açılll gibi süper bi tasarımm
 4. Gülse Birsel'in ağzına sağlık doğrusu...........

  Gülse Birsel'in ağzına sağlık doğrusu...........

  *Alışveriş Merkezleri Mutluluk satar mı? * > Amerika'nın son alışveriş trendi: Alışveriş yapmamak! Hatta eldeki > mallardan da kurtulup, hayatı sadeleştirmek! Kriz sonrası, çalışanlar, > gelirlerinin daha büyük bir bölümünü harcamayıp biriktirmeye başlayınca, > ABD'li üreticilerin etekleri tutuşmuş! Şu ara yapılan çoğu tüketici > araştırmaları "Bu adamlar ne satın alırlarsa...
 5. Nejat İşler'in Ağzından Sağlık Durumuyla İlgili Bilgiler!

  Nejat İşler'in Ağzından Sağlık Durumuyla İlgili Bilgiler!

  nejat işlerin sağlık durumu, nejat işlerin sağlığı, nejat işler Sevgili melekler, bir süre önce çoklu orgam yetmezliği teşhisiyle hastanede yoğun bakım altında tedaviye başlanan Nejat İşler, gün geçtikçe iyiye gidiyor. Tedavisine Amerikan Hastanesi’nde devam edilen Nejat İşler,kendi sağlık durumu hakkında facebook üzerinden bilgi verdi: “Tedavi gelişen şartlara göre devam ediyor. Hâlâ...

Sayfayı Paylaş