Etiketler:
 1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Sağlık için günde 2 lt su için" sözü yalanmış...

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Çok su içmenin sağlığa faydalı olduğu bir mitmiş...
  Yapılan yeni bir araştırma, çok su içmenin sağlığa faydalı olduğu yönünde hiçbir kanıt bulunmadığını ortaya koydu.

  BBC ve Daily Mail'in internet sitelerindeki habere göre araştırmacılar, sağlık için günde 8 bardak (2 litre) suya ihtiyaç bulunduğu yönündeki inancın "bir mit olduğunu" söyledi.

  Özellikle 1990'larda yaygınlaşan bu inanca göre, günde iki litre su tene iyi geliyor, kilo verilmesine ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor; bunun yanı sıra yeterli su içmeyenler sağlık problemleriyle karşılaşabiliyor. Bu mitin yaygınlaşması, insanları susadıkları zaman su içmek yerine, gün boyunca ellerinde su şişesiyle dolaşmaya sevk etmişti.

  Ancak, Pennsylvania Üniversitesinden Dr. Dan Negoianu ile Dr. Stanley Goldfarb'ın klinik çalışmaları tarayarak vardıkları sonuç, bu kadar çok su içmenin saptanmış herhangi bir yararı olmadığı yönünde.

  Bilim adamları, sıcak ve kuru havalarda su ihtiyacının arttığını, bazı hastalıklardan mustarip olanların fazla sıvıya ihtiyaç duyabileceğini, ancak "ortalama sağlıklıklı insanlar için böyle bir ihtiyaç bulunmadığını" belirtti.

  Yeni araştırmaya göre, susuzluk derinin görünümünü değiştirebiliyor, ancak çok su içmenin deriyi güzelleştirdiğine dair klinik bir bulgu yok.

  Bunun yanı sıra bazı araştırmaların, fazla suyun böbreğin tuz ve üreyi vücuttan atmasına yardımcı olduğunu gösterse de bunun sağlığa ne gibi yararı olduğunu göstermekte başarısız kaldığı belirtildi.

  Daha çok su içmenin tokluk hissi yaratıp kilo vermeye yardımcı olduğu iddiasını da araştıran bilim adamları, bu konudaki araştırmaların da somut sonuca varmada başarısız olduğunu belirtti.

  Journal of the American Society of Nephrology'de yayımlanan araştırmada, "Genel olarak bu konuda kanıt yetersizliği söz konusu" denildi.


   
Sağlık için günde 2 lt su için" sözü yalanmış... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sağlık için söylenmiş güzel sözler...

  sağlık için söylenmiş güzel sözler...

  hastaya söylenecek güzel sözler hastaya güzel sözler söylenecek hastalar için hasta olan kişiye # Bedenimizde görülen bazı hastalıklar, ruhlarımızda saklanan hastalıkların küçük parçalarıdır.Nathaniel Hawthorne # Bir memleket halkının sağlığı, hakikatte bir devletin dayandığı bütün mutluluk ve gücün temelidir. George Sand # Bir ulusun kaderi, başbakanın sindirim organlarının iyi çalışıp...
 2. sağlıklı yaşam için maden suyu için

  sağlıklı yaşam için maden suyu için

  kemiklerimizin ve kaslarımızın sağlıklı olabilmesi için neler yapmalıyız hayatsal faaliyetlerimizi sürdürmemizde suyun rolü hayatsal faaliyetlerimizde suyun rolü nedir Ben şu yaşıma geldim(20):DAğzıma bir kerecik olsun maden suyu sürmedim:DÇünkü sevmiyorum çok tuhaf bir kokusu var şişesinide sevmiyorum hiç:seker:Ama meğer maden suyunun bir çok faydası varmış:)Buyrunuz maden suyunun...
 3. Sağlık için gilaboru suyu

  Sağlık için gilaboru suyu

  gilaburu nasıl yapılır gilaburu suyu nasıl yapılır içilir suyu gilaboru Çalı şeklinde bodur bir ağaçlardan olan gilaboru, kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir Bu meyveler sonbaharda toplanır. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır. Önceleri sert halde olan meyveler Ekim yada Kasım ayı gibi yumuşamaya başlar. Meyveler, salamura yapıldığında acılığını kaybeder....
 4. Sıcak Havalarda Günde En Az 2 Lt Su.....

  Sıcak Havalarda Günde En Az 2 Lt Su.....

  Sıcak Havalarda Su İçmenin Önemi Suyun Önemi Sıcak yaz günlerinde böbreklerimizin vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sıvıyı vermemiz gerekir....Bunun için günde en az 2 lt su içmek bizim için iyi olacaktır....Ayrıca sulu meyvelerle de bu vücudun ihtiyacı olan su sağlanabilir ama suyunda yanında içilmesi tavsiye edilir....Peki aç karnına su içmek zararlımıdır?... SICAK HAVALARDA GÜNDE EN AZ...
 5. Öğretmenler günü için atasözleri

  Öğretmenler günü için atasözleri

  Selam herkese. Lütfen bana öğretmenler günü ile alakalı atasözleri yazar mısınız, bu gün mutlaka öğrenip yazamam lazım. Ayrıca ben de araştırıyorum ama siz çok çabuk cevap veriyorsunuz :)

Sayfayı Paylaş