Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  sağlıklı bebekler için anne adayının iyi beslenmesi gerekir

  Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Hamilelik döneminde anne adayları sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha fazla önem göstermeli. Yapılan araştırmalar, sonucunda görülüyor ki hamilelik süresinde yeterli alınamayan besin öğeleri hem anne de hem de bebekte sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar annelere sağlıklı bebekler için sağlıklı beslenin uyarısında bulunuyor.
  Hamilelik döneminde almanız gereken besin öğeleri hakkında Sema Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Keskin bilgi verdi.

  GEBELİKTE PROTEİN GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Et, süt, yumurta, su ürünleri, kuruyemişler, bakliyat ve hububatlar.

  Yeterli ve dengeli beslenme ile günlük protein gereksinimi karşılanabilir. Protein gereksiniminin %60’ı biyolojik değeri yüksek proteinlerden karşılanmalıdır. Hayvansal kaynaklı proteinlerin biyolojik değeri daha yüksektir. (Yumurta, et, tavuk, balık )

  Bebeğin büyümesi için gebelik boyunca ortalama 950 gr kadar protein depo edilmelidir. Son 6 ayda bebeğin büyümesi hızlandığı için protein gereksinmesi de artar. Bu artış %30 kadardır ve anneden 5 gr/gün protein çekilmektedir.

  GEBELİKTE DEMİR GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Et ve türevleri, sakatat, kurubaklagiller, kuru üzüm, kuru incir, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler

  Kan değerlerinin yüksek ya da düşük olması ile tıbbi anormallikler, ölü doğum vs. gibi bazı sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Bu nedenle genç anemik olanlar başta olmak üzere tüm gebelere demir takviyesi yapılmalı.

  Gebelerin demir ihtiyacı yaklaşık 1230 gramdır. Bu açıdan ortalama 1010 gr hariçten demir vermek gerekir. İyi beslenmenin yanında demir takviyesi mutlak gereklidir.

  Aneminin Nedenleri:

  • Artan plazma hacmi
  • Bebek için demir gereksinmesinin artması
  • Tahıla dayalı beslenme
  • Bağırsak parazitleri
  • Yaşam ve çevre koşullarının kötü olması
  • Sık ve kötü koşullarda doğum
  • Yetersiz ve dengesiz beslenmeye ilaveten aşırı çay kahve tüketimi
  • C vitamininin yetersiz alımı
  • Çoğul gebelikler,
  • Birbirini izleyen sık gebelikler
  • Gebelik kanamaları,
  • Gebelik bulantı ve kusmaları.

  GEBELİKTE KALSİYUM GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Süt, yoğurt, çökelek, pekmez, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

  Kalsiyum kemik ve dişlerin yapısında bulunan bir mineraldir. Bebek ortalama 30 gr Kalsiyum depo eder. Diyetle yeteri kadar Kalsiyum alınmadığından artan gereksinim kemiklerden çekilerek karşılanır. Bu da kemik yumuşamasına ve diş çürüklerine neden olur.

  Kalsiyum eksikliği nedenleri

  • Sık doğumlar,
  • Güneş ışınlarından yararlanamama
  • Hareket azlığı,
  • Yetersiz beslenme

  Gebe kadının günlük gereksinimine ek olarak 500 mg/ gün Ca alması gerekir.

  GEBELİKTE İYOT GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Deniz ürünleri, zenginleştirilmiş tuzdur.

  İyot eksikliğinde bebekte gelişme geriliği ve doğumsal anomaliler görülebilir. İyot eksikliği olan bölgelerde en uygun korunma olarak iyot eklenmiş tuz kullanımı önerilmektedir.

  GEBELİKTE A VİTAMİNİ GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Karaciğer, balık, süt, tereyağı, yumurta sarısı, ıspanak, havuç, domates, yeşil yapraklı sebzeler ve kayısıdır.

  A vitamin yağda eriyen bir vitamindir. Eksikliğinde erken doğum, düşük doğum kilosu doğum ve görme kusuru oluşabilmektedir. Yetersiz alındığında demir kullanımının bozulduğu ve aneminin ortaya çıkabileceği doğrultusunda bilgiler vardır. Yüksek dozda A vitamini alan annelerine düşük, bebekte ise yarık damak, kalp hastalıkları gibi durumlara neden olabilir.

  GEBELİKTE C VİTAMİNİ GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Kuşburnu, yeşil ve kırmızıbiber, turunçgiller, domates ve patatestir.

  C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Gebelikte vücudu enfeksiyon ve toksinlere karşı korur. Besinlerde pişirme ve hazırlama sırasındaki kayıplar ile kişisel farklılıklar göz önüne alınarak 60 mg/gün C vitamini önerilmektedir.

  GEBELİKTE FOLİK ASİT GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Karaciğer, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta, süt ve türevleri ve tahıllardır.

  Folik asit eksikliğinde düşük doğum kilosu ve sipina bifida hasatlığına yola açmaktadır. Gebelere günlük 0.4 mg folik asit önerilmektedir. Folik asit; yetersiz alımından çok besinlere uygulanan işlemler nedeni ile kayıplara uğramaktadır. Fazla alındığında ise vitamin B12 eksikliğine yol açmaktadır.

  GEBELİKTE ÇİNKO GEREKSİNİMİ

  Kaynakları: Et, deniz ürünleri, süt ve türevleri, yumurtadır.

  Büyüme ve gelişme protein yapısındaki enzimlerin işlevleri ve üreme için gerekli bir besin öğesidir. Yapılan araştırmalar sonunda Zn eksikliğine bağlı olarak bebekte büyüme geriliği, ölü doğumlar ve doğumsal anomalilerin görüldüğü belirtilmiştir.   
sağlıklı bebekler için anne adayının iyi beslenmesi gerekir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için sebze çorbaları tarifi

  bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için sebze çorbaları tarifi

  sebze çorbaları bebeğime sebze çorbası bebeğimin ilk çorbası Sebze Çorbası-1- İlk haftadan sonra hafta hafta ilaveler yapılarak hazırlanır. 3 fincan su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencere kullanılıyorsa...
 2. bebeğiniz sağlıklı beslenmesi için tarhana çorba çeşitleri

  bebeğiniz sağlıklı beslenmesi için tarhana çorba çeşitleri

  tarhana çeşitleri tarhana çorbası çeşitleri bebeklere çorbası çorba bebeklere nasıl yapılır Tarhana Çorbası-1- (360 Kal,3.5 gr. protein): (2 porsiyon) Yoğurt (150 cc) (bir buçuk çay bardağı) Buğday unu (2 yemek kaşığı) Değişik sebzeler 1 tatlı kaşığı zeytinyağı YAPILIŞI...
 3. Hamile Anne adayları için

  Hamile Anne adayları için

  Hastane odasının süslenmesi... Aslında bu iş babaların işi ama hamişler sizler eşlerinize önderlik edin ve hastanedeki odanızın süslenmesi için şimdiden hazırlıklara başlayın... Bebeğinizi süslü püslü odalarda kaşılayın .. Ona ne kadar değer verdiğinizi ilk anlardan anlasın... Belki bazılarımıza saçma gelebilir ama bence çok hoş bir düzenleme hem dogum yapan anneye moral pozitif düşünce hemde...
 4. Anne Adaylarına Özel Sağlıklı Kahvaltı Önerisi

  Anne Adaylarına Özel Sağlıklı Kahvaltı Önerisi

  bu konu hamilelikte kahvaltının önemi hakkında bilgilere yer vermektedir. Anne olacağınızı öğrendikten hemen sonra ilk önemli nokta beslenme alışkanlığınızı bir düzene koymanızdır. Bebeğinizin ve sizin hamilelik boyunca sağlıklı bir şekil de gelişimi açısından özellikle kahvaltıya çok dikkat etmeniz gerekiyor. Beslenme uzmanlarından edindiğimiz, anne adayları için en sağlıklı kahvaltı nasıl...
 5. 3-4 Aylık Bebek Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır Anneler ve Anne Adaylarına

  3-4 Aylık Bebek Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır Anneler ve Anne Adaylarına

  3-4 Aylık Bebek Beslenme Düzeni- 3-4 aylık bebeğin beslenmesi nasıl olur? 3-4 aylık bebek nasıl beslenmeli? Bebeğinizin beslenmesi gelişimi çok önemlidir. Onların gelişimine yararlı olacak her şeyi özenle ve titizlikle sizlerle paylaşacağımıza emin olabilirsiniz. Zaten zararlı olabilecek kullanmadığımız ya da uygulamadığımız hiç bir şeyi önermiyorum ben kesinlikle. Bu yazımızda da 3-4 aylık...

Sayfayı Paylaş