Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Sağlıklı dişler için beslenmenin rolü büyük

  Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Diş yapısının güçlenmesi ve çürüklerin önlenmesinde, süt, yoğurt ve beyaz peynir tüketimi büyük katkı sağlıyor.
  ERZURUM - Atatürk Üniversitesi (AÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sinan Evcil, süt, yoğurt ve peynir gibi yiyeceklerin, diş yapısını güçlenSöz konusu yiyeceklerin Türkiye’de ve özellikle de Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok az tüketildiğine dikkati Çeken Evcil, şunları kaydetti:
  “Biz ne yazık ki yetersiz beslenen bir toplumuz. Süt, yoğurt ve beyaz peynir gibi yiyecekleri yeterli seviyede tüketmiyoruz. Bu ekonomik nedenlerden dolayı da olabilir, alışkanlıktan da kaynaklanabilir. Söz konusu yiyecekler dişlerin özellikle mine yapısının güçlenmesini sağlar ve dişte çürüğün gelişim hızını yavaşlatır. Çürüğün, eksik yapıda daha çabuk geliştiği unutulmamalıdır.”

  Evcil, Avrupa ülkelerinde diş yapılarının Türkiye’ye göre daha güçlü olmasının nedeninin, diş yapısına faydalı yiyecekleri tüketmesine bağlı olduğunu anlatarak, “Örneğin Norveç bu konuda çok gelişmiş bir yapıya sahiptir. Orada süt, yoğurt ve beyaz peynir tüketimi kişi başına kilogramlar düzeyindeyken, biz de ne yazık ki gramlar seviyesinde. Bu her şeyi açık açık ortaya koyan bir gerçektir” diye konuştu.

  ASİTLİ VE ALKOLLÜ İÇECEKLER
  Evcil, diş yapılarına en fazla zarar veren maddelerin başında ise asitli ve alkollü içeceklerin geldiğini ifade etti.

  Kolalı ve alkollü içeceklerin uzun vadede dişlere büyük zarar verdiğini anlatan çeken Evcil, şöyle devam etti:
  “Örneğin yemeğin üstüne asitli içecek içilmesi alışkanlığı büyük bir sorundur. Aynı şekilde alkol de dişe zarar verir. Asitli içecekler, başta diş yapısı olmak üzere, ağız yapısına da büyük zarar verir. Biz hastalarımızı bu konuda sürekli uyararak, bilinçlenmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”

  DİŞ ÇÜRÜMESİNDE GENETİK FAKTÖRLER...
  Evcil, diş çürümelerinde önemli bir nedenin ise genetik faktörler olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
  “İnsan ne kadar ağız bakımı yaparsa yapsın, dişi çürüyebilir. Bunun nedeni gen özellikleridir. Gen özelliklerinden dolayı kişinin diş yapısı farklı olabilir. Bu da çürüklere minimum yüzde 25 oranında etki eder. Ancak, diş ağızda ne kadar çürümeye başlarsa başlasın, yeterli gıda takviyesi yapılması ve düzenli fırçalanması durumunda, normal çürüme, 6 ayda tamamlanırken bu süre 6 yıla kadar uzayabilir.”

  Evcil son olarak, diş ağrısı çekmeden diş hekimine gitmeme özelliğine de değinerek, “İş bu noktaya geldiğinde, doktora fazla seçenek bırakılmıyor. Vatandaşlarımız dişlerini periyodik olarak, düzenli kontrol ettirmelidir” diye konuştu.


   
Sağlıklı dişler için beslenmenin rolü büyük konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağlıklı beslenme için 12 öneri

  Sağlıklı beslenme için 12 öneri

  Besinlerin yeterli miktarda alınarak vücutta kullanılması gerekmektedir. Gerekli besinlerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az yada çok alındığında, büyüme ve gelişme engelleniyor, sağlıkta bozulmalar başlıyor. Vücudun büyüme ve gelişmesi, verimli çalışması, dış etkenlere ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor....
 2. Sağlıklı kalp için beslenme önerileri

  Sağlıklı kalp için beslenme önerileri

  Kalp sağlığımız için çay içilmesi gerektiğini biliyordum ama bezelye ve elmanın kalp sağlığına iyi geldiğini ilk defa duydum...Kızlar kalp sağlığımız için neler yemeliyiz ve neler neler yapmalıyız işte cevabı :tik: Özellikle mor renkli besinlerin sağlıklı dokuları ve hücreleri koruyucu maddeler içerdiğini belirten uzmanlar, kalp sağlığı için patlıcan, üzüm, böğürtlen ve kırmızı lahananın bol...
 3. Yılbaşı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Yılbaşı İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Yılbaşında ne yemek yapıcağınıza neler yiyiceğinize çoktan karar vermişsinizdir ama yılbaşı gecesi sağlıklı beslenmek için bu önerilere kulak verin meleklek :tik: Yılbaşı kutlamalarının en vazgeçilmez yanı, harika sofralardır. Masalar, etli ya da zeytinyağlı birçok yiyecekle donatılır. Yanında mezeler, meyveler, tatlılar… Belki biraz da içki. Eğlence sabaha kadar uzarken, gereğinden...
 4. Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Merhaba sevgili anneler. Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri istiyorum sizden
 5. Emziren Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  Emziren Anneler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

  bu konu emziren annelerin nasıl beslenmesi yolunda bilgilere yer vermektedir. Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onun sağlıklı gelişimi açısından en önemli besin kaynağının anne sütü olduğunu unutmayarak, ilk altı ay boyunca bebeğinize sadece anne sütünü vermelisiniz. Bebeğiniz sizin yedikleriniz ve içtiklerinizden faydalanak oluşan sütünüz ile beslenir. O yüzden beslenmenize mutlaka dikkat...

Sayfayı Paylaş