Etiketler:
 1. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0

  Sağlıklı Vücut Ağırlığı

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında *GüMüŞ* tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Sağlıklı vücut ağırlığı nedir?

  Sağlıklı vücut ağırlığı sizin düşündüğünüz en düşük ağırlık değil , sizin için en uygun olan ağırlıktır. Sağlıklı ağırlığın sınırları sağlıklı yaşam ile doğrusal ilişkidedir.Sınırların altında veya üstünde olmak sağlık sorunları riskini arttırır veya sağlığı bozar.
  En uygun ağırlığa ulaşmak bir sır olmayıp ,sadece genel bir duygu , istektir. Aktif bir yaşam şekli ile birlikte seçilen , besin çeşitliliğine ,dengeye ve yeterli tüketime dayalı yemek yeme örüntüsü tüm farklılığı yaratmaktadır.
  Sağlıklı vücut ağırlığının korunması,ağırlığın sürekli değişiminin önlenmesi sağlığın korunması açısından büyük önem taşır.Vücut ağırlığı kişiden kişiye değişiklik gösterir.

  Vücut ağırlığının kişiden kişiye değişiklik göstermesindeki nedenler:

  - Genetik yapı burada önemli rol oynar, çünkü genetik özellikler boy uzunluğu ,vücut yapısı ve şeklini belirler .

  - Bireyin vücudunda enerji yakma hızı ; yani metabolik hızı da farklılık gösterir. - Aynı zamanda bireyin vücut bileşimi de önemlidir. Kas dokusu yağ dokusundan daha fazla enerji harcar .
  - Yapılan fiziksel aktivitenin düzeyi ve tüketilen besinler de önemli rol oynar.

  Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olup olmamak, vücut yağının hangi bölgede yerleşmiş olduğu , vücut ağırlığının ne kadarının yağ olduğu ve vücut ağırlığına ilişkin diabet veya yüksek kan basıncı gibi sorunların varlığı gibi birçok etmene bağlıdır.

  Unutmamamak gerekir kii ,tek başına vücut ağırlığını değerlendirmek, vücut ağırlığının sağlıklı olup olmadığını göstermez . Aynı zamanda vücut yağının hangi bölgede yer aldığını ve miktarını da göz önüne alınması gerekmektedir.
  Vücut ağırlığını ve aynı zamanda vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunlarınızı saptamanın diğer bir yolu ise beden kitle indeksinizi (BKİ) kontrol etmektir.

  Beden kitle indeksi (BKİ) vücut ağırlığının ve vücut ağırlığına bağlı sağlık sorunları riskinin olup olmadığını değerlendirmek üzere kullanılan bir yöntemdir.
  kaynak:kilodiyet.com


   
Sağlıklı Vücut Ağırlığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Lisan ağırlığı

  Lisan ağırlığı

  Rüyada medh ve zemmetmekten lisaninin aciz kaldigini gören kimsenin, mahkemesi varsa, delil getirmekten aciz kalir ve düsmani tarafindan maglup edilir. Eger mahkemesi yoksa, fakirlikten dolayi halka yük olarak kendisi de yetim kalir
 2. Vücut

  Vücut

  Bakınız; İnsan Vücudu.
 3. İdeal Vücut Ağırlığının Hesaplanması

  İdeal Vücut Ağırlığının Hesaplanması

  İdeal Vücut Ağırlığının Hesaplanması Beden kitle indeksinin hesaplanması: 1- Vücut ağırlığınızı kilogram olarak saptayın Örneğin : 60 kilogram 2- Boy uzunluğunuzu ölçün (metre olarak) Örneğin :1,65 metre 3- Beden kitle indeksinizi hesaplayın BKİ = ağırlığınız (kg) / boyunuz 2x (m) Örneğin : 60 kg / (1,65 x 1,65) = 22.03 BKİ 4- BKİ’nizi ağırlığınıza bağlı sağlık sorunları yönünden...
 4. Havanın Ağırlığı Varmı varsa Havanın Ağırlığı Nedir

  Havanın Ağırlığı Varmı varsa Havanın Ağırlığı Nedir

  Merhaba arkadaşlar size bir soru sormak istiyorum bunu çok merak ettim de bir de size sorayım belki bilirsiniz diye düşündüm acaba Havanın Ağırlığı Varmı var sa havanın ağırlığı Nedir?
 5. dünyanın ağırlığını soracağım

  dünyanın ağırlığını soracağım

  Hiç soran oldumu bilmiyorum ama ben dünyanın ağırlığını soracağım.Var mı böyle bir ölçüm.Bence vardır :)

Sayfayı Paylaş