Sahilleri sofranızda yeniden yaratın

M

Misafir

Forum Okuru
Sahilleri sofranızda yeniden yaratın
Sahilleri sofranızda yeniden yaratın
Yaz bitiyor diye üzülmeyin. Tatil keyfini evinizde de sürdürebilirsiniz. Sofralarınıza taşıyacağınız renkli taşlar, midye kabukları ve minik gemilerle güneş ve denizin tadını doyasıya çıkarın.

hob0025.jpg
Sanki sahilde gibi
En güzel sahilleri kendi sofranızda yeniden yaratabilirsiniz. Bunun için gerekli aksesuarları tatil dönüşü yanınızda getirmemiş olsanız da, bu dekorasyonu rahatça uygulayabilirsiniz. Örneğin yürüyüş yaparken beğendiğiniz taşları toplayabilir veya çiçekçilerden küçük çakıl taşları satın alabilirsiniz. Midye kabuklarını ve tahta martıları ise marketlerin hediyelik eşya satan reyonlarından temin edebilirsiniz. Bunlara uygun olarak sade tabaklar ve martı desenli peçeteler de kullanabilirsiniz.

Desenli taşlar
Martı, deniz yıldızı ve balık desenli taşlar masaları ve pencere kenarlarını süslemeye hazır. Motiflerse kağıt peçete desenlerinden.

Gerekli malzeme:
Martı, balık, deniz yıldızı veya kumsalı andıran her tür motifli kağıt peçeteler
Çiçekçilerden temin edebileceğiniz çakıl taşları veya yürüyüş esnasında toplayabileceğiniz değişik taşlar
Sıvı yapıştırıcı
Şeffaf cila


Nasıl Yapılır?
Peçetelerdeki desenleri kesin. Peçetenin en üstte kalan baskılı kısmı diğer yapraklardan ayırın. Taşları yıkayıp kuruladıktan sonra, üzerlerine yapıştırıcı sürün. Peçeteden ayırdığınız deseni dikkatlice taşın üzerine yapıştırın. Ortadan kenarlara doğru hafifçe parmağınızla bastırın veya bir fırça yardımıyla deseni düzeltin. Kuruduktan sonra üzerine cila sürün.
Öneri: Taşlar, kullanacağınız peçetelerle aynı desende olursa daha uyumlu bir görünüm sergilerler.

Minik kağıt gemiler
Masada bulunan rengarenk neşeli peçete gemilerle konuklarınız için keyifli bir ortam yaratabilirsiniz.

Gerekli malzeme:
Çizgili kağıt peçeteler
Kağıt için yapıştırıcı
Küçük tahta gemiler


Nasıl Yapılır?
Peçetenin üstteki baskılı kısmını diğer yapraklardan ayırın ve katlayarak eski şekline getirin. Açık uçlardan birinden 3 cm kadar kesin. Geri kalanı ile tıpkı çocukluk dönemlerimizde yaptığımız gibi bir kağıt gemi katlayın. Bunun için öncelikle sivri bir şapka yapmalısınız. İyi tutması için, sivri kısmı (burası daha sonra geminin yelkeni olacak) ve katlanan kenarları iyice yapıştırın. Sonra peçeteyi bilinen yönteme göre katlamaya devam edin. Tamamladığınız her geminin altını biraz yanlara doğru çekin. Bu şekilde gemilerin masanın üstünde devrilmemesini sağlarsınız. Yaptığınız kağıt gemileri masaya mümkün olduğunca dağınık yerleştirin. Yanlarına birkaç tahta gemi de ekleyebilirsiniz.

Sevimli davetiyeler
Midye kabuklarıyla süslenmiş oluklu mukavvalar hem davetiye hem de menü olarak sofralarımızdaki yerlerini almaya hazır.

Gerekli malzeme:
Deniz motifli bir resim (örneğin midye kabuğu)
Renkli oluklu mukavva (hobi malzemeleri satan mağazalarda bulabilirsiniz)
Yapıştırıcı
Birkaç çeşitli midye kabuğu


Nasıl Yapılır?
Resmin renkli fotokopisini çekin. 6 x 10 cm ebadında kesin. Renkli fotokopi yerine kağıt peçetelerdeki desenlerden de faydalanabilirsiniz. Bunları da bir kağıda yapıştırmanız yeterli olur. Oluklu mukavvadan 12 x 17 cm ebadında bir kart kesin. Ön yüzüne, hazırladığınız resmi yapıştırın. Arka yüzüne de 'mönü' veya 'davetiye' yazın. Kartın etrafını midye kabuklarıyla süsleyip masaya yerleştirin.
Öneri: Midye kabukları veya başka motifleri kağıda da damgalayabilirsiniz. Hobi malzemeleri satan mağazalarda çeşitli motiflerde damgaların bulunduğu setler temin etmek mümkün.

Midye kabuğu gölü
Su üzerinde yüzen mumlar ve suyun dibinde yansıyan midye kabukları. Romantik bir ortam için büyüleyici bir alternatif.

Gerekli malzeme:
Büyük bir cam kase
Deniz kenarından toplayabileceğiniz midye kabukları
Boş sardalye kutuları
Küçük mumlar


Nasıl Yapılır?
Cam kaseyi suyla doldurun ve içine midye kabuklarını yerleştirin. Boş sardalye kutularını iyice temizledikten sonra içine mumları oturtun. Kutuları yavaşça suya bırakın.
Öneri: İsterseniz suyu gıda boyası ya da mürekkeple renklendirerek mavi tonlar elde edebilirsiniz.
 
Üst