Etiketler:
 1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  Sahte Facebook hesabına tazminat davası

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  İngiliz işadamı Matthew Firsht, adına açılan sahte Facebook hesabı üzerine mahkemeye başvurdu. İşin altından eski okul arkadaşı çıktı. LONDRA - Bir işadamı adına açılan sahte facebook hesabı hakkında açtığı tazminat davasını kazandı.
  BBC’nin haberine göre, İngiltere’de bir işadamının sosyal iletişim ağı Facebook’ta adına açılan hesapta kişisel bilgilerinin yanlış girilmesi, yüksek mahkemede ‘iftira suçu’ndan yargılandı.

  İngiliz işadamı Matthew Firsht, adına açılan sahte Facebook hesabı üzerine mahkemeye başvurdu. İşin altından eski okul arkadaşı Grant Raphael çıktı. Raphael, Firsht hakkında girdiği yanlış bilgilerle hazırladığı hesabın yanı sıra ‘Mathew Firsht size hiç yalan söyledi mi?’ adında bir şirket profili de oluşturdu. Doğumgünü, ilişki statüsü, cinsel tercihi gibi birçok kişisel bilgileri yanlış girilen Firsht için sürekli yalan söylediği ve şirketinin de güvenilir bir şirket olmadığı gibi iddiaları yer alıyor.

  22 BİN STERLİN TAZMİNAT ALDI
  Firsht, ‘iftira’dan 15 bin, ‘özel hayata tecavüz’den 2 bin ve şirketi için de 5 bin olmak üzere toplam 22 bin İngiliz Sterlini tazminat aldı.


  Bu olayın onu çok fazla sinirlendirdiğini söyleyen Firsht BBC’ye şöyle konuştu: ‘Bu olayın arkasında kimin olduğunu araştırmak çok fazla enerji, çaba, zaman ve para aldı. Ama sonunda davayı kazanmak muhteşem. Artık, insanlar, internette haklarında yanlış bilgi girildiğini görürlerse, bu işin arkasında kimin olduğunu öğrenebilecekler’.
  Brighton’da okula beraber giden eski iki arkadaş, 6 sene önce bir iş tartışmasından dolayı arkadaşlıkları sona ermişti. Firsht’ün avukatı, eğer Raphael ilk aşamada özür dilemeyi kabul etseydi, dava stresine ve harcamalarına hiç gerek olmayacağını söyledi.

  Facebook yetkilileri şöyle konuştu: ‘Sahte profiller bize rapor edildiğinde, bunları hemen araştırıyoruz ve kullanım haklarımızla çatışan profilleri kaldırıyoruz, Mathew Firsht olayında yaptığımız gibi’.

  Bu gibi vakaların başarıyla sonuçlanmasının ender olduğunu söyleyen bilgisayar güvenliği danışmanı Robert Schifreen, internette bir başkası adına birşeyler yazmanın çok kolay olduğunu ancak iftiraya varan boyutlara ulaşmamasına dikkat edilmesi gerektiğini, aksi halde olayın hukuki boyutlara taşınabildiğine dikkat çekti.

  ntvmsnbc.com


   
Sahte Facebook hesabına tazminat davası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maddi-Manevi Tazminat Davası

  Maddi-Manevi Tazminat Davası

  maddi manevi tazminat davası tazminat davası nasıl açılır manevi nasıl açılır maddi ve davaları SAYIN HAKİMLİĞİNE ....... DAVACI :....... VEKİLİ :....... DAVALI :....... KONU : Fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla ....... İhbar tazminatı, ....... Sendikal tazminatın (Toplam:.......) İş akdinin feshi tarihinden itibaren yasal faiziyle beraber tahsili talebidir....
 2. Facebook Hesabınız Kilitlendiyse...

  Facebook Hesabınız Kilitlendiyse...

  facebook hesabınız kilitlendiyse ne yapmalısınız neden kilitlenir yapılması gerekenler sebepleri çözüm yolları ile ilgili bilgiler burada melekler Şimdiye kadar facebook hesabıyla ilgili olarak pek çok konuda karşılaşabileceğiniz sorunlara teknik destek bölümümüzden yardımcı olmaya çalıştık melekler :) Bu kez yardımcı olmak istediğimiz sorun ise facebook hesabının kilitlenmesi.Aniden olan bu...
 3. Facebook Hesap Engelleme

  Facebook Hesap Engelleme

  Facebook Hesap Engelleme nedir ve Facebook Hesap Engelleme nasıl oluyor lütfen yardım edin bana!
 4. Facebook Hesap İptali

  Facebook Hesap İptali

  Facebook Hesap İptali nasıl oluyor lütfen çok acil yardımcı olun bilgi verin!
 5. Eşimle boşanıyoruz manevi tazminat davası açabilir miyim?

  Eşimle boşanıyoruz manevi tazminat davası açabilir miyim?

  devam eden boşanma davasında eşe manevi tazminat davası açılabilir mi,manevi tazminat davası nasıl açılır,eşime süren boşanma davası esnasında manevi tazminat açabilir miyim,eşimden manevi tazminat nasıl temin alırım, Manevi tazminat eşler arasında devam etmek de olan boşanma davası süresince ya da ayrıyetten açılabilen davadır. Genel olarak manevi tazminat zarar gören kişinin kişilik...

Sayfayı Paylaş