Sahura Kalkmanın Bereketi ve Önemi

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Sahura Kalkmanın Bereketi ve Önemi
sahurun önemi
sahurun bereketi
sahura kalkmanın önemiSevgiili melekler, içinde bulundu derecğumuz Ramazan ayında gece kalktığımız sahur son derece önemlidir. Sahura kalkmayı tıka basa yemek yemek olarak algılamamalı, bir lokma ekmek ya da bir bardak için dahi olsa sahura kalkmaya özen göstermeliyiz. Zira sahura kalkmak sünnettir.


sahur-1c0.jpg
Gecenin ehemmiyetini¸ o vakit kılınan namazın¸ dünyadan ve dünyanın içindeki her şeyden daha hayırlı olan bir namaz olmasından anlayabiliriz. Bazı gecelerde olduğu gibi bazı zamanlarda da çevremizdeki manevî alem öyle ciddi anlamda değişikliklere uğrar ki insan olarak bu kadar ikramı lütfeden Rabbimize şükrederken¸ bu ikrama vesile olanın nasıl bir vesile olduğunu da düşünmeden¸ tefekkür etmeden geçemeyiz.

Bu vakitleri bize öğreten hadisi şerifler var. Bir tanesinde Rasullullah (sav); “Ramazan ayı geldiği zaman¸ cennetin kapıları açılır¸ Cehennemin kapıları kapatılır ve şeytanlar zincirlere vurulur” buyuruyor. Görüyoruz ki belki bir çoğumuzun fark edemediği¸ belki bir çoğumuzun da fark edebildiği manevi alemdeki bu üç değişim¸ Ramazan ayı içinde gerçekleşiyormuş. Bir başka hadisi şerifte; “Ramazan ayı girdiği zaman¸ Allah-u Teala Arşullah’ı taşıyan Hamele-î Arş isimli meleklere emir buyurur¸ çekmekte oldukları ‘Sûbhanallah’ tesbihini bıraksınlar ve Muhammed (sav)’in ümmeti için¸ ve mü’minler için istiğfar etsinler.” Hamele-î Arş melekleri büyük meleklerdendir ve ramazan ayı içinde mü’minler için dua ederler. Böylesi büyük bir rahmet iman sahipleri için yüce bir müjdedir.

Demek ki Ramazan ayı çokça önem arz ediyor. Yoksa neden bu kadar manevî değişiklikler bu ay içerisinde bulunsun? Oruç diğer ibadetlerimiz gibi belli kuralları olan ve belli bir zamana has kılınmış bir ibadet. Diğerlerinden farklı olarak geceleri kalkıp yemek yemek durumunda olduğumuz bir ibadettir. İmsak vaktinden önce yenen yemeğe sahur diyoruz. Sahura kalkıp yemek yememiz farz kılınmamış¸ lakin Rasulullah (sav). tarafından “Sahurda kalkınız¸ sahurda bereket vardır” hadisi şerifiyle tavsiye edilmiştir. Muhakkak sahur vakti kalkmalı bir lokma¸ bir bardak su dahi olsa bir şeyler yemeliyiz. Çünkü Allah’ın habibi boş ve nefsi tavsiyelerde bulunmamıştır hiç bir zaman. Efendimizin sünnetidir diyerek ibadet kastıyla sahura kalkmalıyız. Bir başka hadisi şeriflerinde Allah’ın resulü Yahudilerden sahur yemeği ile ayrılacağımızı beyan etmiş; mutlaka yemek yenmesini tavsiye ile bunda bereket olduğunu söylemiştir.


Sahur vakti gecenin son altıda biri olan zamandır. Bu seher vakti dediğimiz zamana denk geliyor. Sahurda bereket var¸ çünkü bu vakit teheccüd vaktidir. En başta belirttiğimiz gibi dünya ve dünyanın içindekilerden daha hayırlı olan gece namazı olan teheccüd namazının vaktindedir sahur. Sahura kalkmak demek böylece pek istisna olan bu namaz için de kalkmak demek oluyor. Allah c.c emri ile meleklerinin¸ kullar için duaya durdukları bu zamanlarda¸ gecelerin rahmetinden pay ve fayda edinememek büyük bir mahrumiyet olsa gerek. Sahurun bereketi de bu zamandaki ibadetlerde gizlidir.

Ayrıca bütün bir ailenin ertesi günkü ibadet için beraberce¸ yemek vesilesiyle önemli bir ibadet vaktinde kalkmaları¸ ayakta olmaları güzel heyecanlar getirecektir. Değerlendirmek bütün Müslümanlara nasip olur inşallah. Müslüm’den rivayetle Rasullahın “Seher vakti Allahü Teala buyurur ki: istiğfar eden yok mu¸ ona mağfiret edeyim. İsteyen yok mu¸ istediğini vereyim¸ duasını kabul edeyim” müjdesini bize ilettiğini öğreniyoruz. Demek ki¸ seher vakti olan sahur vaktini ve rahmetini yakalamak üzere daha akşamdan hazırlıklarda bulunmalıyız ki rahmetten paye edinelim¸ müjdeye mazhar olabilelim. Ramazan ayı başlangıçlarımız için çok iyi bir zaman. Demek ki oruçla ibadetlerimize yeni bir boyut kazandırabiliriz. Çünkü bir ayeti kerimede Allah c.c iyilerden bahsederken “Onlar seher vaktinde istiğfar eder” diye buyuruyor.

Sahura kalkmanın bizler için bağışlanan bir bereket olduğunu bildiren ve ısrarla sahura kalkmamızı bize öğüt veren peygamber efendimiz (sav); “Yedikleri helal olmak şartı ile hesaba çekilmeyecek üç kişi; oruçlu¸ sahur yemeği yiyen ve Allah yolunda nöbet tutandır” haberiyle ümmetini sevindiriyor.

Manevî genişliklerin¸ değişikliklerin vuku bulduğu¸ rahmetin cömertçe sunulduğu bu mübarek vakti değerlendirebilenlere “Oruçlu için iki sevinç vardır: Biri iftar ettiği vakit¸ diğeri de Allah’a kavuştuğu zamandır” müjdesi de verilmekte. Ne mutlu Ramazan ayında gecesini ve gündüzünü kazanabilenlere. Allah u Teala Hazretleri¸ cümlemizi dünya ve ahiretin hayırlarına erdirsin.
 
Üst