saldırgan çocukta annenin rolü büyük!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
saldırgan çocukta annenin rolü büyük!

Bunun ailesel ve nesilden nesile kalıtımla geçen yönleri de var.

Dikkat eksikliği ve otizm gibi bozukluklarla doğan çocuklarda ise doğuştan saldırganlığa eğilim var. Erken çocuklukta anne yoksunluğu ya da ana-babası yeterince ilgilenemeyen çocuklarda ise ayrılık ve doyum verememeye bağlı saldırganlık görülüyor. Bazı annelerde doğumdan sonra görülen depresyon, çocuklarda saldırganlığa neden olabiliyor. Gebelikte annenin alkol ve sigara kullanması da doğan çocukta saldırganlığa eğilimi artırıyor. Kardeşlerden öğrenilen saldırganlık da sık görülür.

Hangi davranışlar şiddet olarak tanımlanır?

Önce vurma, kırma, cana ve mala zarar verme sonra sözel saldırı, küfretme, hakaret etme, bağırıp çağırma. Surat asma, konuşmama gibi pasif şiddet olayları da var.

Şiddet öğrenilir mi?

Evet. Saldırganlığın belki de en sık ve olumsuz biçimlerinden biri öğrenilen şiddet. Toplumsal olaylarda ve şiddetin kahramanlılaştırdığı ve ödüllendirildiği ya da yeterince ceza görmediği durumlarda şiddet artar.

Küçük çocuklar nasıl cinayet işleyebilir?

Bunların bir kısmı iyi planlanmamış ya da kaza niteliğindedir. Kardeş kıskançlığının ciddiye alınması, kardeşe ya da arkadaşlara yönelik öfke ve nefretin erken tanınıp tedavisi felaketleri önleyebilir.

Çocukların şiddetiyle yetişkinlerinki farklı mı?

Çocukların şiddeti çok basit nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak birçok erişkinin şiddetinde uzun süre cevapsız kalan uyarıların ve tekrarlanan isteklere tepki alamamanın yeri büyük.

Şiddet eğilimi tedavi edilir mi?

Hemen her kişide edilebilir. Şiddetin ardında yatan olayların düzeltilmesi çok önemli. Öfke kontrolunu öğreten davranış tedavileri de etkin işe yarayabilir.

İlaçlar güvenli mi? Hayat boyu kullanılmaları mı gerekiyor?

Birçok ilaç güvenli. Eğer davranış ve diğer danışmanlık ve ruhsal tedaviler yeterli olmamışsa ilaç kullanımı gerekir. Bu ilaçlar can ve mal varlığına tehdidi azaltabilir. Can kurtarabilir. Öfkeli kişinin olumsuz davranımını önleyerek onu hapisten koruyabilir. Bunlar saldırganlığa yöneten sinir sistemini kontrol ederler. Ayrıca beyin ****bolizma, elektrofizyolojik aktivite bozukluklarını düzeltebilirler. En önemlisi aslında psikoz tedavisine kullanılan yeni nesil ilaçlar saldırganlığı kontrol edebilir.
 
Üst