1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  ''Salı Pazarı'' bugün son kez mevcut yerinde kurulacak

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Kadıköy'ün sembolü semt pazarlarından ''Salı Pazarı'', bugün son kez mevcut yerinde kurulacak. Pazar, 23 Aralık Salı günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce inşaatı tamamlanan Fikirtepe'deki yeni pazar yerinde hizmete girecek.

  Yeni pazar yerinin yanı sıra Kuşdili'nde yaygın ve dağınık bir halde konuşlanan ''Salı Pazarı'' yerine yapılacak ''Kuşdili Pazar Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin mimarı Hakan Kıran, yaptığı yazılı açıklamada, proje bitimine kadar Salı Pazarı'nın devam etmesi için örnek bir geçici pazar yeri yapılmasının gündeme geldiğini, bu amaçla hazırlanan geçici pazar yerinin günümüz İstanbul'una yakışan bir örnek olarak tasarlandığını kaydetti.

  Açıklamaya göre, Fikirtepe'de altyapısı tamamlanan, otopark ihtiyacı karşılanan, çevre düzenlemesi yapılan, D-100 Karayolu'na yakınlığı dolayısıyla da ulaşım açısından elverişli olan yeni pazar yeri, yaklaşık 40 bin metre karelik bir alanda oluşturuldu.

  Pazar yerinin ortasında, alışveriş yapan vatandaşların dinlenmeleri için elips geometrili yaklaşık 500 metre kare alanlı, 20 çeşme bulunan bir meydan yapıldı.


  Toplam 10 bin metreküp saha betonu, 20 bin metreküp stabilize dolgu çalışması yapılan alan üzerinde 4 bin tezgah kurulabilecek. Satış birimleri ada ve parsel olarak tek tek belirlenen ve numaralandırılan geçici pazar yerinde, Pazarcılar Derneği'ne ait 400 metre kare büyüklüğünde bir çalışma ofisi ile büfeler, zabıta binası ve güvenlik birimleri yer alıyor.
  Yeni pazar yerinde çevre halkının faydalanması amacıyla 4 bin metre kare yeşil alan düzenlemesi, Kurbağalıdere tarafından pazar alanına ulaşımın sağlanabilmesi için de 2 adet çelik köprü yapıldı.

  Toplam 3 milyon 500 bin YTL harcanarak yapılan yeni pazar yerinin ön kısmında 100, arka kısmında 200 araçlık olmak üzere toplam 300 araçlık bir otopark hizmet verecek. Şu an pazar yerinin güneyinde 100 araç kapasiteli otopark bulunuyor.

  Alan çevresinde pazar yeri alanı ile aynı kotta, fakat fiziki olarak pazar yerinden ayrılan 3 metre genişliğinde bir bant, bisiklet yolu ve koşu bandı olarak düzenlemesi yapılarak çevre sakinlerinin salı ve cuma günleri dışında sportif amaçlı kullanmaları sağlanacak.

  ''SALI PAZARI''NIN YERİNE NE YAPILACAK?

  İstanbul Büyükşehir Belediyesince ''Salı Pazarı''nın kurulduğu Kuşdili Çayırı'nda katlı otopark ve çevre düzenleme işini içeren ''Kuşdili Çayırı Sabit Pazar, Kültür ve Rekreasyon Merkezi Kentsel Tasarım Projesi'' ihalesini, yap-işlet-devret yöntemiyle 30 yıllığına Taşyapı İnşaat'ın sahibi Emrullah Turanlı'nın sahibi olduğu ''Salı Pazarı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'' kazanmıştı.

  Burada yapılacak ve 50 milyon dolara mal olması planlanan projeye göre, pazar 45 bin metrekarelik alanda 22 bin metrekareye kurulacak. Alışveriş ve yemek alanlarının üzeri dev bir kubbeyi andıran çadırla kapatılacak. İçinde pazar tahtası konseptine uygun 3 cepheli dükkanlar bulunacak.

  Kubbenin ortasından yükselen kulenin tepesinde ise 700 metrekarelik özel bir restoran yer alacak. Ayrıca otopark, sinema, tiyatro, çocuk eğlence merkezi ve spor alanları da bulunacak. Yaz aylarında çadırın üzeri açılabilecek. 3 katlı yapının zemin katında geleneksel sokak dokusu ve meydanlar oluşturulacak.

  Yine zemin katta yiyecek ve içecek üniteleri için 1100 birim olacak. Her sokakta ayrı bir ürün grubu hizmet verecek. Bir üst katta ise kafe, okuma alanları, sosyal alanlar ve sahaflar çarşısı yer alacak. Pazar çevresindeki yollar genişletilip yeni yol ve kavşaklar yapılarak trafik sorunu çözülmeye çalışılacak.

  guncel.net


   
''Salı Pazarı'' bugün son kez mevcut yerinde kurulacak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. SoN kEz

  SoN kEz

  Eskiden hayat boş gelirdi ya Sıkılırdık ya hayattan Şikayet ederdik ya hep Mutsuzum derdik ya Şöyle olsun böyle olsun derdik ya hep Ağlardık ya en ufak şeylere Kızardık isyan ederdik ya Şimdi anlıyorum aslında asıl boşluğun onlar olduğunu Ne zamandır içimde bir boşluk Nedeni belli bir boşluk Canından bir parçanın kopup gitmesinin acısı bu Onsuz olmanın acısı Onu sonsuz yolculuğuna uğurlamış...
 2. Pazar Yeri

  Pazar Yeri

  Rüyada pazar yeri görmek, menfaat, savas, fitne, imtihan, geçim, is ve durgunluga isarettir
 3. Hayko Cepkin - Son Kez

  Hayko Cepkin - Son Kez

  hayko cepkin son kez gölgemden gölgen koptu hem de çok derinden dertliyim sesin yok tenin yok sessizlik son kez tüm o sevgilerimi geri ver bırak yoruldum çok yolun açık olsun kimse geri dönmez son kez gölgemden gölgen koptu hem de çok derinden dertliyim sesin yok tenin yok sessizlik son kez herşey biter sen mi kaldın bir yalnız herşey diner yeter ki sen zamanı ver o sevgilerimi geri...
 4. Nalan - Son Kez Öp

  Nalan - Son Kez Öp

  Son kez öp Ellerimi son kez tut Aşkımı bil unutma beni Bir daha sarıl son bir defa O güzel günlerin hatırına Anla seni sevdiğimi Anla sensiz gecelerimi Anla sensiz günlerimi anla Ne olur soru sorma bana Ne olur aşkımızı anla Biliyorum çok zor olsada Dinle dinle beni
 5. Son Kez

  Son Kez

  "Son kez dokunuyor sözcüklerim kalbine.." Bilirim... Dokundukça acıtır... Acıttıkça kanatır... Damarlarında kan yerine kelimelerin zehiri dolanır... Vücuduna yayıldıkça pişmanlıkların... Bir daha yaşamak için can attığın anıların altında ezilirsin... "Ölmek istersin...Ölemezsin...!" Aniden pişmanlıkları bir çırpıda elinin tersiyle itmeye çalışırsın......

Sayfayı Paylaş