1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Sanayide kötümserlerin oranı artıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Merkez Bankası İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarına göre, sanayi dalındaki genel gidişat konusunda kötümserler lehine olan seyrin, bir miktar daha artarak devam ettiği gözlendi. Şubat ayında, içinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 9,1, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 23,1 oldu.
  Merkez Bankası, İktisadi Yönelim Anketi "2008 yılı Şubat Ayı Değerlendirmesini" yayımladı.
  Şubat ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1177 iş yerinin yanıtları denge değerlerine göre genel olarak değerlendirildiğinde, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmindeki eğilim azalış yönünde gerçekleşti.
  Son üç ayda alınan toplam sipariş, iç piyasa ve ihracat siparişlerindeki eğilimlerin de azalış yönünde gerçekleştiği gözlendi. Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin düşük olduğu yönündeki değerlendirmelerin önceki aya kıyasla bir miktar zayıflayarak devam ettiği görüldü.
  Mamul mal stoklarının mevsim normalleri üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise önceki aya göre sınırlı artış gösterdiği görülürken, gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış beklentisinin güçlendiği gözlendi. Gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa siparişlerindeki artış yönlü beklentilerin de Şubat ayında güçlenerek devam ettiği görüldü. Sabit sermaye yatırım harcamasında artış yönlü beklentiler azalarak devam ederken, istihdamda artış yönlü beklentiler bir miktar güçlendi.
  Ortalama birim maliyetlerinin son üç aydaki artış eğiliminin devam ettiği, gelecek üç aydaki artış yönlü beklentilerin ise önceki aya kıyasla bir miktar zayıfladığı gözlendi. Gelecek üç aydaki satış fiyatları artış beklentilerinin devam ettiği görüldü.
  Gelecek oniki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE enflasyonu beklentisi yüzde 7.8 oldu.  Milliyet
   
Sanayide kötümserlerin oranı artıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sanayi 3 Sektöre Sıkışmış

  Sanayi 3 Sektöre Sıkışmış

  TOBB, Türk sanayisinin bugüne kadar çekilmiş en net fotoğrafını ortaya koydu. Sanayi veri tabanına göre Türkiye'de 'gıda-içki-tütün' 'tekstil-konfeksiyon-deri' ve 'eşya-makine-ulaşım' olmak üzere 3 ana sektör var.. Sanayi politikalarına ışık tutması amacıyla sanayi envanteri çıkarılması için kamu kurum ve kuruluşları arasında çalışmalar devam ederken Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin...
 2. AIG'in üzerindeki baskı artıyor

  AIG'in üzerindeki baskı artıyor

  AIG'de gerçekleşen prim ödemelerine öfkelenen ABD Başkanı, primleri geri almak için baskıyı yoğunlaştırdı. Hazine Bakanı Timothy Geithner, Kongre liderlerine yazdığı mektupta, 165 milyon dolar tutarındaki primlerin, hükümetin AIG'e kurtarma paketi kapsamında vereceği 30 milyar dolardan düşürüleceğini ifade etti. Mektupta, şirketin ödediği primleri Hazine'ye vermesi için AIG'e sözleşme...
 3. sanayideki olay

  sanayideki olay

  gecen gun dedemin eski püskü bi skodasi vardi bu bozuldu hadi kız gel dedi nereye dedim sanayiye dedi ya git dedim iste nese dinletemedim bobamda git kız acilirsin butun gun evde pneklionsun dedi nese gittik sanayiye bu icerde ustayla cay iciyolar bi yandanda adam ben isimi yaptimmiydi tam yaprim diyodu dedemle yariliodular bizim külüstürüde kalfasi vardi o yapiyo ben bizm arabanin burnuna...

Sayfayı Paylaş