Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sandal ağacının mutfaktaki yeri

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  hartlap ağacı Sandal ağacının mutfaktaki yeri
  < Konu Resmi..>
  Ekmeklerin karneyle alındığı yokluk yıllarında köylüler, ihtiyaçlarını karşılamak için doğanın nimetlerinden yararlanmanın yolunu arayıp durmuş. Un bulamadıkları zaman mısırın koçanlarını değirmende öğütüp elde edilen undan ekmek pişirmişler. Evcil hayvanların yediği her türlü otu kendileri de yemiş.

  Naylon poşetleri bile özenle yıkayıp saklamışlar. Ekonomik imkansızlıklar çözümleri de beraberinde getirmiş. Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu köyünden Ali Türkmenoğlu, epeyce kalabalık ailesine kaşık bulabilmek için çareyi sandal ağacını oymakta bulmuş. O gün yokluktan dolayı bulduğu bu çare, bugün torunlarının geçim kaynağı olmuş.

  Torun Erhan Türkmenoğlu, babasından öğrendiği, dededen kalma bu işi 15 yıldan bu yana sürdürüyor. Kadirli’nin Karatepe dağlarında yetişen sandal ağacından yaptığı mutfak aletlerini Karatepe Aslantaş Arkeoloji Müzesi Milli Parkı içindeki kulübesinde satarak geçimini sağlıyor.

  Ceyhan Nehri’nin sularının dolduğu Aslantaş Barajı’nın yeşil suyuna nazır duran bu bölgeye gelen turistler kaşıkların en büyük hayranı. Türkmenoğlu, bir yıllık geçimini yazın sattığı kaşıklardan, kepçelerden, kevgirlerden sağlıyor. Türkiye’de sadece Türkmenoğlu ailesi tarafından yapılan mutfak malzemeleri bu kadar çekici kılan ise, işlendiğinde ağacın doğal rengini alması. Yemek ve salata kaşığı-çatalı, kepçe, kevgir, şekerlik, tuzluk, spatula ve çok amaçlı kullanılabilecek ahşap kaplar gerçekten çok estetik bir görünüme sahip.

  Tıpkı süslenip verniklenmiş bir mobilya gibi duruyorlar. Bir marangozun elinden çıkmış gibi görünen sandal ağacı, bu özelliği ile doğanın en süslü ağacı sanki. İşlendikçe, içi oyuldukça kahverenginin, kızılın her tonu kendini gösteriyor. Aynı anda bir dalı kızıl-kahve, diğeri siyah, bir diğeri sütlü-kahve olabiliyor. Kış boyunca kızıl kahve renkte olan gövdesi yaz başlangıcında yeşile dönüşüp kabuk değiştiriyor. Sandal ağacının yöredeki adı ‘hartlap’, ancak ‘Yunan kocayemişi’ olarak da biliniyor. Sonbaharda yetişen meyvesine ise ‘cüllük’ deniyor.


   
Sandal ağacının mutfaktaki yeri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sandal ağacı

  sandal ağacı

  (Kalanga / Santalum album / Santalwood / Santal de mysore) Sandalgiller familyasindan, küçük boylu bir agaçtir. Hindistan ve Malakka’nin daglik bölgelerinde yetisir. Yaprak dökmez. Yapraklari karsiliklidir. Çiçekleri sarimtirak kirmizidir. Meyveleri kiraz büyüklügünde olup, siyah renklidir. Odunu (Lignum santali) sarimtirak renktedir ve kokuludur. Bu odundan, uçucu bir yag olan, (Oleum santal...
 2. Mutfağınızda Yer Açın

  Mutfağınızda Yer Açın

  Mutfak bayanların en çok vakit geçirdiği yerdir...Bütün bayanlar kocaman geniş mutfakları olsun ister... Peki sizin mutfağınız küçükmü ? Sığamıyor musunuz? Mutfağınızda daha fazla yer açmak kullanım alanını genişletmek için birkaç ipucu sunuyorum arkadaşlarım :tik: Dolaplar, kolay monte edilebilir saklama ürünleri ve mutfağınızı hizaya sokacak çözüm önerileri için aşağıdaki tavsiyeleri...
 3. ''Ağacın yumuşağını kurt yer '' Atasözü ve Açıklaması

  ''Ağacın yumuşağını kurt yer '' Atasözü ve Açıklaması

  ağacın yumuşağını kurt yer atasözü açıklaması anlatımı ne demek istiyor ile ilgili bilgiler burada melekler Güzel Türkçemizin zengin atasözleri bitmek bilmez melekler :) Kadın ve Eğitim bölümümüzde açıklamalarını yapmaya çalıştığımız pek çok atasözünden biri olan''Ağacın yumuşağını kurt yer'' atasözünün anlamını sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :) ''Ağacın yumuşağını kurt yer''...
 4. Şişelere mutfak dolabında yer açın

  Şişelere mutfak dolabında yer açın

  Mutfak dolabı dizaynı Mutfak çekmece modeli Mutfak dolabı dizaynı için araştırma yapıyorsanız şişeler için çekmece bölmesi yaptırmanız sizin için avantaj olacaktır. Mutfak dekorasyonu için modern mutfaklar bu sene oldukça moda.
 5. Mutfakta kullanılan yer döşesi bir harika

  Mutfakta kullanılan yer döşesi bir harika

  Mutfak yer örneği Mutfak fayansları Mutfak dekorasyonunuzda farklı zemin dekorasyonu düşünüyorsanız bu çakıl taşlı yer döşemesini uygulayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş