1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Sandıktan yayılan eski zaman kokusu

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sandıktan yayılan eski zaman kokusu Bir başka kokusu vardır sandıktan çıkarılmış el emeği göz nuru örtülerin, havluların, mendillerin, oyaların. Bohçalara sarılıp sarmalanmış nakış nakış işlenen umutların. Bir başka anısı vardır sandıklara kaldırılmış eski siyah beyaz fotoğrafların. Sandık açıldıkça açılan sayfa sayfa hatıraların.

  Tarihteki en eski mobilyalardan biri olan sandıklar, göçebe toplumlardan, Mısır, Roma, Yunan ve Osmanlı Devletine kadar pek çok kültürde farklı işlevlerde kullanılmıştır. Özellikle göçebe toplumlarda bir yerden başka bir yere göçerken sandıklar hem dolap hem de yüklük olarak kullanılırdı.

  İçine değerli kumaş, mücevher, silah gibi eşyalar yerleştirildi. Önceleri demirden yapılan sandıklar, zamanla görsel açıdan da zenginleştirilerek yerini çeşitli ağaçlardan yapılmış işlemeli, oymalı, kakmalı bir süs eşyasına dönüştürüldü.

  Anadolu da ise, özellikle düğünlerde çeyiz sandığı olarak ön plana çıktı. Kullanıldıkları yere göre sandıklardan, giyecek ve eşya sandıkları; marangozluk ve yapı malzemelerinin konduğu “avadanlık sandıkları;” ibadet yerlerinde kutsal eşyaların konduğu özel sandıklar; mutfak ve kilerlerde bulunan yiyecek sandıkları olarak da yararlanıldı.


  < Konu Resmi..>
  Göçebe toplumdan modern evlere Eski çağlardan miras kalan sandıklar, modern formlara bürünerek günümüz ev dekorasyonunun önemli bir tamamlayıcısı olarak kullanılıyor. Özellikle içinde sahiplerinin anılarını, sırlarını saklayan antika sandıklar, evlere o güzel eski zaman kokusunu yayıyor.

  Ceviz, kayın, servi, çam gibi ağaçlardan yapılanların yanı sıra; deri, fildişi, altın, gümüş, sedef gibi değerli taşlar ve işlemeli egzotik ağaçlar kullanılarak dekoratif hale getirilmiş sandıklar özellikle hollerde, oturma odalarında ve yatak odalarında tercih ediliyor.

  Oturma odalarında, gösterişli sandıklar orta sehpa olarak kullanılarak modernliğin ve gelenekselliğin evlerde bütünleşmesini sağlıyor. Yatak odalarında ise, bazılarının dört köşesinde bir ayak bulunan, bazısı ise yere doğrudan oturan sandıklar özellikle yatak ucunda küçük çekmeceler ile işlevselleştirilerek kullanılıyor.


   
Sandıktan yayılan eski zaman kokusu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Eski Sandığınızdan Mutfak Dolabı Yapın

  Eski Sandığınızdan Mutfak Dolabı Yapın

  Malzemeler: • Ahşap kasa sandık (50x50x140 cm) • 1 Çamaşır suyu • Ahşap boyalar (İskandinav grisi, eski Çin kırmızısı, uyuyan mor) • Baskı ruloları • Burgulu ahşap matkabı • Sote testere (oyma işlemi için yuvarlak kesme ağızlı) • Zımpara kağıdı (orta sertlikte) • Çok yönlü 4 tekerlek • Vida Yapılışı: 1. Sandığı temizleyin. Silin ve zımpara kağıdı ile pürüzsüz hale getirin. İçini ve...
 2. Eski sandıktan mutfak dolabı

  Eski sandıktan mutfak dolabı

  eski tip mutfak dolapları Kenarda köşede sakladığınız o koca sandığı çıkarın. İşe yarama vakti geldi... Eskitme ahşap ve baskı motif tekniğini kullanarak mutfağınız için ilave bir depolama ünitesi yarattık. Malzemeler: • Ahşap kasa sandık (50x50x140 cm) • 1 Çamaşır suyu • Ahşap boyalar (İskandinav grisi eski Çin kırmızısı uyuyan mor) • Baskı ruloları • Burgulu ahşap matkabı • Sote...
 3. Eski zaman tulumbacıları

  Eski zaman tulumbacıları

  “YAMAN GELİR YAMAN GİDERİZ” DİYE BAŞLAYAN NARALARI VE CESARETLERİ İLE, BİR DÖNEM AHŞAP EVLERİN SALTANAT SÜRDÜĞÜ İSTANBUL'U YANGINLARDAN KORUYAN TULUMBACILAR, TARİHE KARIŞAN FİGÜRLERDEN FARKSIZ... Yıl 1509, yer İstanbul. Hadise; “küçük kıyamet” de denilen büyük deprem... Depremin ardından taştan evler ahşaptan yapılmaya başlandı. Fakat sokaklar daracıktı ve o daracık sokaklarda sağlı sollu...
 4. zamanın eskitemediği çeyiz sandıkları

  zamanın eskitemediği çeyiz sandıkları

  ceyiz sandıkları bebek sandıkları elişi dünyamız çeyiz sandık modelleri gelin Anadolu kültürünün parçası olan, geleneksel Türk el sanatı ürünü süslemelerle bezeli çeyiz sandıkları, ''dünya evi''ne girecek genç melişlerimizin yıllarca biriktirdikleri el işi ürünleri saklamaya devam ediyor.benim en çok oymalı ahşap olanları hoşuma gidiyor.ya sizlerin :)
 5. WhatsApp'tan Yayılan Mesaja Dikkat!

  WhatsApp'tan Yayılan Mesaja Dikkat!

  whatsapp mesajı, whatsapp sahte mesajı Sevgili melekler, dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısıyla hayli rağbet gören WhatsApp'tan sahte bir mesaj yayılıyor. Arkadaşlarınızdan gelen ve gerçeklik payı olmayan mesajda, uygulamanın 10. yılı dolayısıyla söz konusu mesaj 10 kişi ile paylaşılırsa kullanıcının uygulamadan 5 sene ücretsiz yararlanabileceği belirtiliyor. Ancak bu kesinlikle sahte bir...

Sayfayı Paylaş