Sara hastalığı tedavisi - Epilepsi

M

Misafir

Forum Okuru
Sara hastalığı tedavisi - Epilepsi
sara hastalığı tedavisi, nedir, belirtileri, nedenleri, neden olur, epilepsi tedavisiHalk arasında "sara hastalığı" oalrak bilinen epilepsi hastalığının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini ele alıyoruz bu yazımızda Melek'ler.


84da4166515812.jpg


Beyinde kısa süreli dikkat veya bilinç ka*yıplarına yol açan ve zaman zaman nöbet*ler şeklinde beliren davranışlara epilepsi veya sara denir. Beyinde dejeneratif ve*ya şekil bozuklukları, tümörler, metabolik bozukluklar, beyin elektrosu denilen gra*fiklerde (EEG) elektrik boşalmaları şeklin*de görülür ve hastada epilepsi krizleri şek*linde yansırlar. Sebep bulunamadığı zaman hastalık idiopatik epilepsi diye isimlendiri*lir.

Kısa süren bilinç kayıplarına, küçük nöbet anlamında petit mal denir. Jackson epilepsisi denen sara nöbetinde ise genellikle bilinç kaybı olmaz, fakat bazı kas gruplarında kasılmalar görülür. Hasta yü*rürken sendeler, bir yöne döner, yüzünde anlamsız bir ifade belirir, parmaklarından başlayıp kola doğru ilerleyen titremeler olur. Uzun süren, konvülsiyon ve kasılma*larla seyreden, hastayı yere düşüren bi*linç kayıplarında ise grand mal’den söz edilir. Birbirini izleyen krizler devamlı ola*rak gelirse bu durum status epilepticus odını alır ki ölüme yol açabilir.

Hastaların hemen yarısında nöbetten önce aura denilen kişiye özgü bir kriz öncesi duygu vardır. Bunlar herhangi bir yerde ağrı, kulak çınlaması, koku alma, hayal görme veya titreme biçiminde belirirler. Daha sonra bilinç kaybı ile beraber hasta yere düşer. Bütün vücudu kasılan saralı*nın solunumu durur, rengi önce solar, sonro morarır.

Tonik kasılma denen bu devre yarım dakika sonra geçer, klonik kasılma denilen ihtilaçlar başlar. Kol ve bacaklar ritmik şekilde kasılıp gevşer. Bu konvülsiyanlar esnasında hasta idrarını kaçırıp altını kirletebilir ve dilini ısırabilir. Kasılma*lar gittikçe azalır ve hasta derin derin soluyarak bilincinin geri döndüğü ana kadar sakin bir şekilde yatar. Kendine geldiğinde işinin başına dönebilir. Kriz esnasında âtüm enderdir, ancak düşme sonucu ağır yaralanmalar olabilir. Bu nedenle saralı tamseter araba kullanmamalı, kısa da ol*sa bilinç kaybının tehlike yaratabileceği biinmelidir.
 

Benzer İçerikler

Üst