1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Sarayda Haremden bugüne kadar gelme güzellik reçeteleri varmı?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Saray zamanında Haremden günümüze ulaşan güzellik reçeteleri hakkında bilgi almak istiyorum. O zamanın kadınları neler yaparmış güzellik için?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Osmanlı saraylarında Valide Sultan'dan hasekilere, gözdelerden cariyelere bütün kadınlardan beklenen 'Temizlik, zarafet ve hüner'di. Tıp tarihi uzmanı Prof. Dr. Ayten Altıntaş, rekabet nedeniyle sarayda kadınların güzellik sırlarını kimselerle paylaşmadığını vurguluyor: "Kim o konuda ne biliyorsa onu uygular ve daha güzel olmaya çalışırdı." Dr. Altıntaş, "Gülsuyu çok önemli bir güzellik malzemesiydi. Nemlendirici, tonik ve kırışık giderici olarak kullanılıyordu. Doğal ürünler kullanan saray kadınlarının güzelliği dillere destandı" diyor.
  Yüz için karbonat: Yüzü beyaz ve gergin göstermek için bir çeşit kurşun karbonat kullanılıyordu. Bu karbonat yüze sürülüp biraz bekletiliyor ve ardından gülsuyu ile temizleniyordu.
  Ağız kokusuna karşı: O dönemde de hiç istenmeyen bir şeydi ve ağız yemeklerden sonra gülsuyu, sirkeli su ile çalkalanırdı.
  Sarışın cariyeye süt, esmere gül yağı

  Cilde menekşe yağı: Siyah tenli cariyeler ciltlerinin parlamaları için zeytinyağı, gül, menekşe yağı kullanırlardı. Beyaz tenli cariyeler ise kavun çekirdeği, bakla ve sütü tercih ediyorlardı. Bakım için acı badem yağı, dişleri beyazlatmak için şeker, tuz, ve çöven suyu kullanıyorlardı.
  Vazgeçilmez obje sürme: Sürme her zaman kullanılan bir güzellik malzemesi idi. Sarayda revaçta olan ise Isfahan sürmesiydi. Bu sürme gözleri, kirpikleri koruyup, göz keskinliğini sağlıyordu. Sadece gözleri iri göstermek için değil, hastalıklardan korumak için de tercih ediliyordu.
  Dökülmeye karşı

  Osmanlı tıbbında hastalıkların vücutta biriken kirli kandan kaynaklandığına inanılırdı. Saç dökülmesinde de bir miktar kirli kanı alarak vücudun temiz kan yapmasını yapıyorlardı. Ardından mersin yağı veya sakız yağı sürülüyordu. Bu karışımın mazı da eklenince dökülmeyi önlediğine inanılıyor.
  Esansları misk, amber, gül

  Saray güzelliğinin vazgeçilmez parçası güzel kokmaktı. Misk, amber ve gül kokuları en çok sevilen kokulardı. Kokulu yağları ve suları özellikle gülsuyunu çok kullanıyorlardı. Kıyafetlerini ise güzel kokulu tütsülerle güzel kokulu hale getiriyorlardı. Bunun için özellikle reyhan ve elma kokusu tercih ediliyordu.
  Pınar Tarcan
  Gazete Vatan
   
Sarayda Haremden bugüne kadar gelme güzellik reçeteleri varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. harem

  harem

  Eğer rüyanızda bir harem kurduğunuzu görürseniz, boş işler için zaman harcayacaksınız demektir. Bir kadın kendini cariye olarak görürse, yasa dışı zevkler almaya ve evli erkeklerle birlikte olmaya yatkın olacak demektir. Rüyada harem görmek gizlilige yorumlanir. Rüyasinda kendisini bir haremde görmek, bazi sirlari olup bunu bir dostuna anlatacagina delalet eder.
 2. Evinizdeki sihirli güzellik reçeteleri

  Evinizdeki sihirli güzellik reçeteleri

  Güzellik salonlarına gitmeden evde yapılabilecek bütçenizi sarsmadan ve pratik olarak bakım uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bazı bilgiler veriyorum şimdi .. Bakımlı ve güzel görünmek için bütün maaşınızı harcamanıza gerek yok. Alışveriş listenizde her zaman bulunan doğal ürünlerle kendinize birbirinden yararlı, doğal maskeler hazırlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey ise biraz...
 3. Iki el tuttum bugüne kadar.....

  Iki el tuttum bugüne kadar.....

  iki el tuttum bugüne kadar 2 el tuttum bugüne kadar İKİ EL TUTTUM BUGÜNE KADAR..... İki eL tuttum buqüne kadar; . Biri bir damLa qözyaşıma ömrünü werirdi diqeRi akıttıqım qözyaşLarıyLa ömrümü çürüttü .. Biri qüLdürdü diqeri aqLattı .. Biri anLattı diqeri aLdattı .. Biri toparLadı biri daqıttı .. BiRi çekti aLdı çamurdan diqeRi hep çamura sapLadı .. Birinin adı ANNE''ydi diqeRinin...
 4. Osmanlı saray kadınlarının güzellik sırları

  Osmanlı saray kadınlarının güzellik sırları

  osmanlı saray kadınları osmanlı kadınları kadınlarının güzellik sırları saray kadınlarının güzellik sırları Biz kadınların güzelleşme istediği yüzyıllar öncesine dayanıyor...O zaman şimdiki gibi teknoloji olmadığı için doğal yollarla güzelleşiyorlarmış...Bakalım Osmanlı Saray kadınları nasıl güzelleşiyormuş :tik: Kadınları, güzel görünme isteği, insanlığın her döneminde var olan bir...
 5. harem topkapı sarayına ilk kim tarafından ne zaman kuruldu bilgi varmı ?

  harem topkapı sarayına ilk kim tarafından ne zaman kuruldu bilgi varmı ?

  Selamlar arkadaşlar. Benim merak ettiğim Topkapı Sarayındaki Haremi kimin kurduğu. Acaba ilk olarak hangi padişah kurmuş bu haremi?Ne zaman kurulmuş ?

Sayfayı Paylaş