Sarm El Sheikh Bilgileri

Sarm El Sheikh Bilgileri


Dünyanın en iyi dalış merkezlerinin burada olması ile ünlenen şehirde, muazzam bir doğa sizi bekliyor olacak.

SARM EL SHEİKH BİLGİLERİ
Uçuş süresi: 2 saat 10 dakika ( İyi yolculuklar)

Para birimi : Mısır Poundu

Resmi dil: Resmi dil Arapça'dır. İngilizce ikinci Lisandır

Saat farkı: Lütfen saatlerinizi 1 saat geri alın

Sıcaklık : Sharm el Sheikh'te nerdeyse her ay yaz mevsimi yaşanıyor denilebilir. Ancak çöl ikliminde olduğunuzu unutmayın. Geceleri hava sıcaklıkları aniden düşebiliyor.

Vize: Mısır'a gitmek için vize almanız gerekiyor. Ancak bu vize ülkeye girişte havaalanında alınabiliyor. Yeşil pasaport için vize gerekmiyor

ÖNEMLİ TELEFONLAR
Nasıl telefon edilir: 00+90+alan kodu+telefon numarası Cep telefonları çalışmaktadır

Türk Büyükelçiliği: 25, El Falaki street Bab El Louk--Cairo Tel: (00-20-2) 354- 83-64

Telefon kodu: 20

Ambulans: 122

Polis: 122
NEREYİ GEZSEK?

Sharm el Sheikh Mısır'ın modern yüzü olarak tanınır. Bundan 20 yıl öncesine kadar küçük bir köy olan şehir, keşfedilen muazzam güzellikte doğası, dünyanın en iyi dalış merkezlerinin burada bulunması, modern tatil anlayışı adına aradığınız bir çok şeyi bir arada, bir şehirde olmasıyla... Mısır'ın adından çok söz edilen şehirleri arasında yer alır.

Mısır, herkesin hayallerini süsleyen bir ülkedir. Piramitlerin gizemi, Arap kültürü, bedevilerin yaşam tarzı, çöl havası, deve sırtında geziler, Nil Nehri turları ile bir çok insanı cezbeden bir ülkedir. Son yıllarda ise bu gizemin ve farklılığın içine birde modern oteller, lüks tatil anlayışı eklenince, Mısır farklı zevklere hitap etmeye de başladı.

Sharm el Sheikh bölgesi, Mısır devlet bakanı tarafından turizm özel bölgesi ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu koruma sonucunda da burası tatilciler için bulunmaz bir şehir olmuştur.

Sharm el Sheikh'e gelen bir çok insan, dünyanın en iyi dalış merkezlerinin burada bulunmasından dolayı tercih etmektedirler. Bu dalış noktalarına gitmek için ister çok usta bir dalışçı olun, isterseniz de dalış için hiç bir eğitiminiz olmasın, üzülmeyin, eğer dalış yapmayı öğrenmek isterseniz, bu bölgede çok sayıda eğitim merkezi var. Size uygulamalı olarak dalış dersleri verebilirler.

Ayrıca dalış yapmak gibi özel bir zevkiniz olmasa da, siz yine de bu bölgeler gidin. Dalış bölgelerinde bulunan doğal hayat sizi fazlasıyla etkilemeye yetecektir. Ayrıca bazı gezi gemilerinin alt kısımları camdan yapılmıştır. Gemi hareket halindeyken, altınızdan geçen renkli su hayatını seyretmek çok keyifli olacaktır.

Ras Muhammed Burnu: Burası dünyanın en büyük su altı milli parkıdır. Bu bölgede imar izni yoktur. Tam anlamıyla doğal yaşamın koruma altına alınmış olduğu bu bölgeye gemilerle ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu bölgede bulunan mercan kayalılarına zarar görebileceği için, gemiler bu alana çok fazla yaklaşamıyor ve hatta denize bile demir atamıyorlar. Bunun yerine devletin belirlediği şamandıralara gemilerini bağlıyorlar. Bu bölge, dalış tutkunlarının gözde mekanı olmasının dışında, harikulade doğa yaşantısıyla da sizi hayran bırakacak bir bölgedir. Bir yanda masmavi bir deniz, bir yanda mercan kayalıkları, bir yanda çeşit çeşit kuşlar ve bir yanda rengarenk balıklarla... size tam anlamıyla, doğal güzelliklerin bütün nimetlerini sunacak bir şehir.

NE YESEK?

Sharm el Sheikh'te tüm dünya mutfaklarından seçenekler bulabilmeniz mümkün. Sharm el Sheikh'e dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçiler sayesinde, burada bulunan bir çok mekanda dünya mutfaklarından seçenekler bulabilirsiniz.

Ancak siz bu kadar yol gelip de, değişik bir ülkede değişik yemekler yemek isterseniz ilk olarak söylememiz gereken şey; Sharm el Sheikh'in mutfağı, Türk mutfağına çok benzemektedir. Mısır yemekleri genellikle et ve et ürünleri ağırlıklı olarak yapılır. Et haricinde, restoranların mönülerinde ana yemek olarak da balık çeşitlerini bulabilirsiniz. "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olduk" atasözü de size Mısır ve Mısır'ın şehirlerinde genel olarak pirinç ve pirinçten yapılan yemekler yiyeceğinize dair ufak bir ipucu olacaktır.

Mısır'da yemek yerken dikkat etmeniz gereken ise; tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi burada da hijyen kurallarına oldukça dikkat etmeniz olacaktır. Özellikle sıcak havalarda Sharm el Sheikh'de en çok tüketeceğiniz suları kapalı şişelerde almaya özen gösterin.

Tabiiki de Mısır'a kadar gelmişken nargile ve kahve içmeden olmaz. Zaten siz unutsanız da, Sharm el Sheikh'in hangi sokağını gezerseniz gezin mutlaka burnunuza nargile ve kahve kokusu gelecektir. İster sade, ister meyveli, ister kahveli nasıl içmek istediğiniz sizin zevkinize kalmış. Girin kafelerden birine, kokusunu beğendiğiniz nargilenin siparişini verin ama yanına da mutlaka okkalı bir Türk kahvesi söyleyin ve Sharm el Sheikh'in keyfini doyasıya çıkarın.

NE ALSAK?

Mısır'dan alınabilecek ürünlerin başında tabiiki de, piramitler, firavunlar ve Mısır'a özgü olan objeler, heykelcikler olacaktır. Ancak Sharm el Sheikh'te alışveriş için bilmeniz gereken ilk nokta, bu şehrin diğer Mısır şehirlerine göre daha pahalı olduğudur. Özellikle alışverişlerinizde sıkı bir pazarlık yapmadan sakın bir şeyler satın almayın.

Sharm el Sheikh, lüks alışveriş adına size bir çok ürünü bir arada sunan bir şehir. Özellikle şehir merkezi olan Nama Bay'da lüks mağazaların bir çok şubelerini bulabilirsiniz.

Hem gezebileceğiniz hem de keyifle alışveriş yapabileceğiniz, "Eski Çarşı" Sharm el Sheikh'in en ünlü çarşısıdır. Bu çarşı İstanbul'da bulunan Kapalı Çarşı benzerinde bir yerdir. Bu çarşıda genel olarak, takı, saat, heykeller, eşarplar, papirüsler, giyim eşyaları ve buna benzer bir çok ürününü bulabilirsiniz.

EĞLENCE ZAMANI

Eğlence anlayışınız nasıl olursa olsun Mısır'ın bu şehrinde her zevke hitap eden bir çok seçenek bulabileceğiniz kesin. Özellikle Mısır'ın özel "bin bir gece" eğlencelerine katılabilir, "Tanura" dansını seyredebilirsiniz. Eğlence anlayışınız daha bilindik şeyler ise, Sharm el Sheikh, size bu konuda da kapılarını sonuna kadar açacaktır. Turizm şehri konumunda olan bu şehirde, son yılarda açılan dünyaca ünlü otellerde konaklamanın dışında da imkanlarından da yaralanabilirsiniz. Ayrıca, Sharm el Sheikh'te başta merkez Nama Bay olmak üzere, bir çok bölgesinde bulunan dünya standartlarında ki kafe, bar ve restoranlarda da gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Ayrıca sizi ne kadar eğlendirir, ne kadar hoşunuza gider bilinmez ama! Sharm el Sheikh'e tatile gelen insanların bir çoğu gece eğlencelerini burada bulunan kumarhanelerde geçiyorlar. Siz yinede oldukça dikkat ederek şansınızı deneyebilirsiniz.

Gör: Yosun Tepesi'nden güneşin doğunu gör.
Git: Ras Muhammed Burnu'na git.
Dene: Dünyaca ünlü dalış merkezlerinde dalış yapmayı dene.
Eğlen: Tanura dansı eşliğinde eğlen.
Dikkat et: Kumarhanelerde çok oyun oynamamaya dikkat et.
Tadına bak: Nama Bay'da nargilenin tadına bak.
 
Üst