Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Şaşılık ve tedavisi..

  Konu, 'Göz Hastalıkları' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  göz kayması ameliyatı nasıl yapılır göz kayması ameliyatı riskleri şaşılığın özel konuları izle şaşılık izle Şaşılık nedir?
  Gözler birlikte nasıl çalışır?
  Göz tembelliği
  Şaşılığın belirtileri
  Şaşılık nasıl teşhis edilir?
  Şaşılık nasıl tedavi edilir?
  Sık görülen şaşılık tipleri
  Şaşılık cerrahisi nasıl yapılır?

  Enjeksiyonlar
  Şaşılık nedir?
  Şaşılık, gözlerin paralelliğinin bozulduğu ve farklı yönlere baktığı bir görsel kusurdur. Bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir.
  Kayma daimi olabilir ya da ara ara ortaya çıkar. Bazen kayan göz düz bakıp diğeri kayma yapabilir.
  Şaşılık, çocuklar arasında sık görülen bir durumdur. Hayatın ileri dönemlerinde de meydana gelebilir.
  Kadın ve erkekler arasındaki dağılımı eşittir. Aynı ailede geçiş özelliği gösterebilir. Buna rağmen pekçok şaşılıklı kişide, şaşılığı olan akraba tespit edilemeyebilir.

  Gözler birlikte nasıl çalışır?
  Normal görmede heriki göz aynı noktaya bakar. Daha sonra beyin bu iki resmi birleştirerek üç-boyutlu bir görüntü oluşturur. Bu üç boyutlu görüntü bize derinlik algısı kazandırır.
  Bir gözde kayma olursa beyne iki farklı resim gönderilir. Küçük bir çocukta beyin, kayan gözden gelen görüntüyü ihmal eder ve sadece normal, iyi gören gözden gelen görüntüyü algılar. Böylece çocuk derinlik algısını kaybetmiş olur. Erişkin hastalarda şaşılık meydana geldiğinde genellikle çift görme ortaya çıkar. Çünki beyin heriki gözden gelen görüntüleri görmeye alışmıştır ve kayan gözden gelen görüntüyü ihmal edemez.

  Göz tembelliği
  Çocukluk esnasında heriki göz paralel ise iyi bir görme gelişmesi olur. Beyin, iyi gören gözün görüntüsünü algılar, tembel gözün görüntüsünü ise ihmal eder. Bu durum, şaşılıklı çocukların hemen hemen yarısında görülür.Göz tembelliği tedavisi: Göz tembelliğinin tedavisi 8-10 yaşına kadar yapılmalıdır. Daha sonra tedavisi mümkün olmaz. Birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki iyi olan göz kapatılıp tembel gözdeki görme güçlendirilerek yapılan tedavidir. Bir başka tedavi yöntemi özel kliniklerde CAM ismi verilen aletlerle seanslar halinde yapılan tedavidir. Bu tedavi şeklinde çocuk bir aletin başına oturtularak dönen çizgiler üzerinden boyamalar yapması, şekil çizmesi ya da bulmaca çözmesi istenir. En az 20 seanstan oluşur. Üçüncü bir tedavi yöntemi ilaçlardır. Sağlam göze atropin grubu ilaç damlatılarak diğer gözün çalıştırılması esasına dayanır.

  Tedavi geciktirilirse göz tembelliği kalıcı hale gelir. Kural olarak, göz tembelliği ne kadar erken tedavi edilirse sonuç o kadar iyi olur. Bunun için çocuklar, bebekliklerinde ve daha sonra senede en az bir defa olmak üzere göz muayenesinden geçirilmelidirler.


  Şaşılığın tam sebebi bilinmemektedir. Her bir gözün dış kısmına yapışarak hareketlerini kontrol eden altı kas mevcuttur. Herbir gözde iki kas, gözü sağa veya sola çeker. Diğer dört kas ise belli açılarda gözü yukarı veya aşağı hareket ettirirler.Gözlerin paralel kalıp belli bir hedefe odaklanabilmeleri için tüm kasların birlikte ve belli bir denge içinde çalışmaları gerekir. Gözlerin birlikte hareket etmesi için de her iki gözdeki kasların uyumlu çalışması gerekir.

  Göz kaslarını beyin kontrol eder.
  · Serebral palsi (doğum esnasında oksijensiz kalıp bayılan çocuklar);
  · Down sendromu;
  · Hidrosefali;
  · Beyin tümörleri gibi problemleri olan çocuklarda şaşılık daha sık görülür.
  Katarakt veya göz yaralanmaları da görmeyi bozup şaşılığa neden olabilir.

  Şaşılığın belirtileri
  Şaşılığın temel belirtisi düz bakmayan bir gözdür. Bazen çocuklar güneşte bir gözlerini kapatır veya gözlerinin ikisini birden kullanmak için başlarını eğerler.

  Şaşılık nasıl teşhis edilir?
  Şaşılık tanısı göz muayenesi sonucu konur.Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce görme muayenesine girmeleri önerilmektedir. Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir.

  Bebeklerin gözleri genellikle çapraz gibi durur. Küçük çocukların burun kökü geniş ve basık olur, ayrıca gözlerin burun kısmında bir cilt katlantısı bulunur. Bunlar sanki gözlerde çaprazlaşma varmış gibi gösterir. Çocuk büyürken bu yalancı şaşılık durumu kaybolur. Gerçek şaşılığı olan bir çocuğun durumunda düzelme olmaz. Göz hekimi, gerçek ve yalancı şaşılığı ayırt eder.

  Şaşılık nasıl tedavi edilir?
  Şaşılık tedavisinde amaç:
  · Görmeyi korumak;
  · Gözleri paralelleştirmek;
  · İki gözle görüşü yani derinliği sağlamaktır.
  Tam bir göz muayenesi sonrası göz doktoru uygun tedavi şeklini belirler.
  Bazı olgularda çocuğunuz için gözlük önerilebilir. Verilen gözlükle kayma tamamen veya kısmen düzelebilir. Bunun dışında gözleri paralelleştirmek ya da katarakt varsa gidermek için cerrahi gerekebilir. Tembel gözü güçlendirmek için sıklıkla sağlıklı gözü kapamak gerekir.

  Sık görülen şaşılık tipleri
  Içe kayma (ezotropya)
  Bebeklerde en sık görülen şaşılık tipidir. Içe kayması olan çocuklar iki gözü birlikte kullanamazlar. Çoğu olguda erken dönemde cerrahi ile gözler paralelleştirilebilir.
  Içe kaymaya yönelik cerrahi esnasında bir veya iki gözdeki kasların gerilimi ayarlanır.
  Sıkı olan içteki kaslar yerinden ayrıştırılarak daha geriye alınır.
  Böylece gözlerin dışa bakışı sağlanır. Bazen dışa baktıran kaslar kısaltılarak gerilimlerinin artırılması ve şaşılığın düzeltilmesi sağlanabilir.
  Cerrahinin mutlaka kayan göze yapılması gerekmez. Diğer göze yapılan cerrahi de kaymayı düzeltebilir.

  Uyumsal içe kayma
  Daha çok iki yaş veya üzerindeki hipermetrop (uzak görüşlü) çocuklarda görülür.
  Çocuk yakını görmek için gözlerini ayarlayabilir, fakat bu odaklama gayreti (uyum) gözlerin çaprazlaşmasına neden olur.
  Gözlükler odaklama gayretini azaltarak kaymayı giderirler. Bazen yakın çalışma için bifokal camlar gerekebilir. Gözleri paralelleştirmek için göz damlaları, merhemleri veya prizma denilen özel lensler kullanılabilir.

  Dışa kayma
  Bir başka sık görülen kayma tipidir. Çocuk, uzaktaki nesnelere bakarken meydana gelir.
  Dışa kayma, özellikle çocuk hayal kurarken, hasta veya yorgunken oluşabilir. Parlak güneş ışığında çocuk bir gözünü kısabilir.

  Şaşılık cerrahisi nasıl yapılır?
  Hiçbir göz cerrahisinde göz küresi yerinden asla çıkarılmaz. Göz kaslarına ulaşmak için gözü örten beyaz zara küçük bir kesi yapılır.
  Gözün kayma şekline göre belli kaslar üzerinde girişim yapılır. Cerrahi bir veya her iki göz üzerinde planlanabilir.
  Çocuklara şaşılık cerrahisi planlandığında genel anesaaai gerekir. Lokal anesaaai ancak erişkinlerde kullanılabilir.
  İyileşme hızlı olur. Hastalar, birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönerler.
  Cerrahi sonrası gözlük veya prizma gerekebilir. Bazı olgularda sonraki bir dönemde ikinci bir cerrahiye ihtiyaç olabilir.
  Sabit şaşılığı olan çocuklarda erken cerrahi daha iyi sonuç verir. Bu nedenle cerrahi gerekiyorsa okul döneminden önce düşünülmelidir.
  Her cerrahide olduğu gibi göz kaslarının cerrahisi bazı riskleri beraberinde taşır. Bunlar, enfeksiyon, kanama, aşırı skarlaşma ve görme kaybına neden olabilecek diğer nadir sorunlardır.
  Şaşılık cerrahisi gözlerin paralelleşmesi için genellikle etkin ve güvenilir bir tedavi şeklidir, fakat gözlüklerin veya göz tembelliği tedavisinin yerini alamaz.

  Enjeksiyonlar
  Bir kasın etkisini azaltmak için özel bir ilaç olan botulismus toksini enjekte edilebilir. Böylece karşı kasın daha gergin çalışması sağlanır. Beş-on hafta içinde ilacın etkisinin kaybolmasına rağmen bazı olgularda kalıcı tedavi sağlanır. Bazı olgularda ise enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilir ve cerrahi kadar etkili bir tedavi şekli değildir


   
Şaşılık ve tedavisi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şaşılık ve Göz Tembelliği

  Şaşılık ve Göz Tembelliği

  Çocuklarda Şaşılık ve Göz Tembelliği Gözlerin görme eksenlerinin paralelliğin bozulmasına şaşılık denir. Her iki gözden birisi ya da ikisi birden bakılan objeye odaklanamaz. Strabismus denilen bu duruma göz kürelerinin hareketini sağlayan adalelerin kusuru neden olmaktadır. Altı grup adale göz kürelerinin her türlü devinimi yapmasını sağlar. Bu adalelerden bazılarının görevini yapamaması...
 2. Şaşılığın ilk 4 ayda tedavisi mümkün

  Şaşılığın ilk 4 ayda tedavisi mümkün

  Şaşılıkta erken tedavinin önemi büyük. Şaşılığın ilk 4 ay içinde tedavi edilebildiği takdirde görme gelişiminin normal şekilde devam edebileceğini unutmayın Şaşılıkta, gözlerden biri görmek istediğimiz objeye odaklanırken, diğeri aynı cisme odaklanamıyor, başka bir yöne bakıyor ve doğal olarak beyne farklı bir görüntü gönderiyor. Beyindeki görme merkezi her iki gözden gelen görüntüler farklı...
 3. Şaşılık

  Şaşılık

  Rüyada şaşı birini görmek; yalan bir haber duymaya, kendini şaşı görmek; verilen bir sözü yerine getirmemeye işarettir.
 4. Çocuklarda Göz Kayması ve Şaşılık Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  Çocuklarda Göz Kayması ve Şaşılık Tedavisi İle İlgili Bilgiler

  Bu konu; Çocuklarda Göz Kayması ve Şaşılık Tedavisi İle İlgili Bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çocuklarde görülen göz kayması ve şaşılıkla ilgili bilgiler vermek ve tedavileri hakkında görüşlerini almak için Opr. Dr. Faruk Eroğlu/ Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 'nuın yazdığı makaleye göz atıyoruz... Halk arasında göz kayması olarak da bilinen şaşılık, düz karşıya bakan bir...
 5. Çocuğunuz şehlamı yoksa şaşımı?

  Çocuğunuz şehlamı yoksa şaşımı?

  Halk arasında göz kayması olarak da bilinen şaşılık, çocukluk çağı hastalıkları içerisinde en sık görülenlerin ve zamanında müdahale edilmediğinde tedavisi mümkün olmayan görme kaybına neden olabilecek bir hastalıktır. Düz karşıya bakan bir kişinin iki gözünün aynı istikamette olmaması yani bir göz karşıya bakarken diğer gözün burun, kulak, yukarıya veya aşağıya doğru kaymasıdır. Şehla bakış,...

Sayfayı Paylaş