1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Satılan Bilet Artık Geri Alınacak...

  Konu, 'Hukuk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kamil koç bilet iptal kamil koç bilet iptali ulusoy iptali otobüs bileti iadesi iade Otobüs firmaları, sattıkları biletleri artık geri alacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, seyahat firmalarının bastırdığı biletlerdeki ‘satılan bilet geri alınmaz' ibaresinin çıkarılmasını istedi.

  Şikayetler üzerine yaptığı denetimlerde otobüs biletlerinin çoğunda bu ibarenin bulunduğunu tespit eden müdürlük, yanlışlığın düzeltilmesi için 81 ildeki 850 hakem heyetine uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, harekete 24 saat kalaya kadar biletlerin gerekçesiz iade edilebileceği; 12 saate kadar 6 ay geçerli olmak üzere açık tarihli bilet düzenleneceği kaydedildi.

  Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, satılan biletlerin geri alınmadığı yönünde çok sayıda şikayet aldıkları için hakem heyetlerine yazı gönderdiklerini açıkladı. Firmaların parayı iade etmeleri yerine açık tarihli yeni bilet düzenleme yoluna gittiklerini belirten Pektaş, bunu yaparken ‘4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu' ve ‘Karayolu Taşıma Yönetmeği'ni esas aldıklarını kaydetti. Yönetmelikte tüketicilerin sahip olduğu hakların açıkça belirtildiğini vurgulayan Genel Müdür Pektaş, bilet iadesini kabul etmeyen firmalara, 142 YTL 89 YKr ayıplı mal cezası kesileceğini açıkladı. Aynı koltuğa iki defa bilet kesenlere de oldukça sık rastlandığını ifade eden Pektaş, “Bu konuda da ayıplı mal cezası gerekiyor. Genelgeye uymayanlara uygulanan 670 YTL'lik ceza 2006’da 725 YTL'ye çıkartılıyor.” dedi. Pektaş, bagajlarla ilgili kilo sınırlamasının bulunmadığını söyledi.

  Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ferruh Güneş ise tüketicinin korunması gerektiğini belirterek, “Özellikle dinî bayramlar gibi özel günler öncesi yaşanan bu gibi konular vatandaşı çok mağdur ediyordu. Biz şimdi gerekli denetimleri artırdık.” şeklinde konuştu. Ferruh Güneş, biletlerin ardına mutlaka ilgili yasa maddelerinin yazılması gerektiğini sözlerine ekledi.


  Hava ve demiryollarıyla ilgili biletlerde ise kara taşıtlarından farklı uygulama yapılıyor. Örneğin Türk Hava Yolları, harekete 24 saatten daha az bir zaman kaldıysa paranın yüzde 30'unu kesiyor. Aksi takdirde paranın tamamını iade ediyor. Onur Air, uçuş saatine 12 saatten az süre kalmışsa bilet tutarının yüzde 20'sini, 12 saatten daha fazla süre varsa yüzde 10'unu kesiyor. 24 saatten daha fazla zaman varsa paranın tamamını iade ediyor.
  ‘Önemli olan müşteri memnuniyeti’

  Hakiki Koç (Ziya Eskicioğlu): Kalkışa 4-5 saat kalana kadar gelen biletlere karşılık altı aylık açık bilet veriyoruz. Mümkün olduğunca para iadesi yapıyoruz.

  Esadaş (Faruk Güven): Satılan biletleri geri alıyor ve para iadesi yapıyoruz. Gerekirse bir senelik açık bilet veriyoruz.

  Ulusoy (Fatih Yüksel): Bir yıl süreli açık bilet veriyoruz. Müşteri nakit ödemişse para iadesi, kart kullanmışsa bileti kaşeleyip 1 ay sonra nakit veriyoruz.

  Kamil Koç (Gülşah Cebeli): Kanundaki gibi; 24 saate kadar para iadesi, 12 saate kadar altı aylık açık bilet veriyoruz.

  İzmir Seyahat (Şahin Özbay): Biz, iki saat öncesine kadar parayı iade ediyoruz.

  Özay Turizm (Şerif Belkıran): Biletlerden bu yazının kaldırılması yanlış. Halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Her gün 20 tane iptal geliyor. Vatandaş, karar değiştiriyor. Yazı olmazsa kaos olur. Bazı firmalar ise imza karşılığı bilet satıyor.

  Pamukkale (Sibel Yanar): Müşteri para iadesi isterse, kredi kartı komisyonunu kesip kendisine nakit olarak ödüyoruz. Eğer isterse açık tarihli bilet veriyoruz.


   
Satılan Bilet Artık Geri Alınacak... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bilet

  Bilet

  Çekinerek çıkacağınız yolculuktan rahat bir şekilde döneceğinize işarettir. Çekinerek çıkacağınız yolculuktan rahat bir şekilde döneceğinize işarettir Ulaşım aracı biletleri yeni başlayacak işlerdir. Piyango bileti ise sürprizdirRüyada bilet görmek, ümide delalet eder. Rüyasinda bir kisiden bir piyango bileti aldigini görmek, bir devlet dairesinden bir haber bekledigine, bir vapur veya tren...
 2. Dikkat! Saatler geri alınacak!

  Dikkat! Saatler geri alınacak!

  Yaz saati uygulaması sona eriyor. 25 Ekim Pazar günü saat 04.00'de saatler 1 saat geri alınacak. Yaz saati uygulamasına 29 Mart 2009 tarihinde geçilirken, saatler 03.00'de bir saat ileri alınmıştı. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yapılan uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da 7 Mart tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Buna göre yaz saati, bir başka deyişle 'ileri...
 3. 2010 Saatler ne zaman geri alınacak?

  2010 Saatler ne zaman geri alınacak?

  saatler geri alınacakmı 2010 saatler ne zaman geri alınacak nezaman alınacak alınacakmı 2010 ne zaman Yaz saati uygulamasında 1 saat ileri alınan saatler 2010 yılında tekrar geriye alınacakmı diye merak ederek ufak bir araştırma yaptım.Eğer sizde benim gibi saatlerin ne zaman geri alınacağını yada alınıp alınmayacağını merak ediyorsanız işte cevabı: Gün ışığından daha fazla yararlanmak için...
 4. 2013 Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

  2013 Saatler Ne Zaman Geri Alınacak?

  saatler ne zaman geri alınacak, kış saati uygulaması, kış saati uygulaması ne zaman Sevgili melekler, gün ışığından daha fazla yararlanmak için uygulanan yaz-kış saati uygulaması bu yıl son olarak uygulanacak. Bakanlar Kurulu'nun kararıyla bu yıl son kez geçilen kış saati uygulamasının ardından bu yıl 27 Ekim Pazar günü son kez saatler geri alınacak. Detaylar şöyle... Gün ışığından...
 5. 2014 SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK?

  2014 SAATLER NE ZAMAN GERİ ALINACAK?

  2014 türkiyede kış saati uygulaması ne zaman başlıyor,2014 türkiye kış saati uygulamasına ne zaman geçicek,2014 kış saati uygulamasına ne zaman geçilecek,2014 saatler hangi gün geri alınacak,2014 saatler ne zaman geri alınacak, 2014 kış saatine ne zaman geçilecek,2014 saatler ne zaman alınacak hakkında bilgiler 2014 2015 yılı için ilk Kış saati uygulaması başlıyor.. Yaz saati uygulaması...

Sayfayı Paylaş