Satılan Bilet Artık Geri Alınacak...

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Satılan Bilet Artık Geri Alınacak...
kamil koç bilet iptal kamil koç bilet iptali ulusoy iptali otobüs bileti iadesi iade Otobüs firmaları, sattıkları biletleri artık geri alacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, seyahat firmalarının bastırdığı biletlerdeki ‘satılan bilet geri alınmaz' ibaresinin çıkarılmasını istedi. Şikayetler üzerine yaptığı denetimlerde otobüs biletlerinin çoğunda bu ibarenin bulunduğunu tespit eden müdürlük, yanlışlığın düzeltilmesi için 81 ildeki 850 hakem heyetine uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, harekete 24 saat kalaya kadar biletlerin gerekçesiz iade edilebileceği; 12 saate kadar 6 ay geçerli olmak üzere açık tarihli bilet düzenleneceği kaydedildi.
Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, satılan biletlerin geri alınmadığı yönünde çok sayıda şikayet aldıkları için hakem heyetlerine yazı gönderdiklerini açıkladı. Firmaların parayı iade etmeleri yerine açık tarihli yeni bilet düzenleme yoluna gittiklerini belirten Pektaş, bunu yaparken ‘4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu' ve ‘Karayolu Taşıma Yönetmeği'ni esas aldıklarını kaydetti. Yönetmelikte tüketicilerin sahip olduğu hakların açıkça belirtildiğini vurgulayan Genel Müdür Pektaş, bilet iadesini kabul etmeyen firmalara, 142 YTL 89 YKr ayıplı mal cezası kesileceğini açıkladı. Aynı koltuğa iki defa bilet kesenlere de oldukça sık rastlandığını ifade eden Pektaş, “Bu konuda da ayıplı mal cezası gerekiyor. Genelgeye uymayanlara uygulanan 670 YTL'lik ceza 2006’da 725 YTL'ye çıkartılıyor.” dedi. Pektaş, bagajlarla ilgili kilo sınırlamasının bulunmadığını söyledi.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ferruh Güneş ise tüketicinin korunması gerektiğini belirterek, “Özellikle dinî bayramlar gibi özel günler öncesi yaşanan bu gibi konular vatandaşı çok mağdur ediyordu. Biz şimdi gerekli denetimleri artırdık.” şeklinde konuştu. Ferruh Güneş, biletlerin ardına mutlaka ilgili yasa maddelerinin yazılması gerektiğini sözlerine ekledi. Hava ve demiryollarıyla ilgili biletlerde ise kara taşıtlarından farklı uygulama yapılıyor. Örneğin Türk Hava Yolları, harekete 24 saatten daha az bir zaman kaldıysa paranın yüzde 30'unu kesiyor. Aksi takdirde paranın tamamını iade ediyor. Onur Air, uçuş saatine 12 saatten az süre kalmışsa bilet tutarının yüzde 20'sini, 12 saatten daha fazla süre varsa yüzde 10'unu kesiyor. 24 saatten daha fazla zaman varsa paranın tamamını iade ediyor.
‘Önemli olan müşteri memnuniyeti’
Hakiki Koç (Ziya Eskicioğlu): Kalkışa 4-5 saat kalana kadar gelen biletlere karşılık altı aylık açık bilet veriyoruz. Mümkün olduğunca para iadesi yapıyoruz.
Esadaş (Faruk Güven): Satılan biletleri geri alıyor ve para iadesi yapıyoruz. Gerekirse bir senelik açık bilet veriyoruz.
Ulusoy (Fatih Yüksel): Bir yıl süreli açık bilet veriyoruz. Müşteri nakit ödemişse para iadesi, kart kullanmışsa bileti kaşeleyip 1 ay sonra nakit veriyoruz.
Kamil Koç (Gülşah Cebeli): Kanundaki gibi; 24 saate kadar para iadesi, 12 saate kadar altı aylık açık bilet veriyoruz.

İzmir Seyahat (Şahin Özbay): Biz, iki saat öncesine kadar parayı iade ediyoruz. Özay Turizm (Şerif Belkıran): Biletlerden bu yazının kaldırılması yanlış. Halkın bilinçlenmesi gerekiyor. Her gün 20 tane iptal geliyor. Vatandaş, karar değiştiriyor. Yazı olmazsa kaos olur. Bazı firmalar ise imza karşılığı bilet satıyor.
Pamukkale (Sibel Yanar): Müşteri para iadesi isterse, kredi kartı komisyonunu kesip kendisine nakit olarak ödüyoruz. Eğer isterse açık tarihli bilet veriyoruz. 
  İnternette Satılan En Garip Şey!. hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Bodrum'da Rekor Fiyata Satılan Lahmacun Ayrana Tatlıses'den Tepki Geldi! Bodrum'da Rekor Fiyata Satılan Lahmacun Ayrana Tatlıses'den Tepki Geldi!
bodrum yemek fiyatları bodrum lahmacun ayran fiyatları ibrahim tatlıses haberleri Turizm cenneti Bodrum da rekor fiyata satılan ve birçok kişinin tepkisini çeken...
Magazin 0
en çok satılan parfümleri öğrenmek istiyorum en çok satılan parfümleri öğrenmek istiyorum
Kızlar parfümümü değiştirmek istiyorum ve en çok satılan beğenilen kokuları da denemek istiyorum.Rica etsem en çok satan parfümleri buraya yazabilirmisiniz, not alıcam :)
Soru-Cevap 1
İnternetten Satılan ve Sağlık Bakanlığınca Yasaklanan Hapların Listesi ! İnternetten Satılan ve Sağlık Bakanlığınca Yasaklanan Hapların Listesi !
Bu konu; İnternetten Satılan ve Sağlık Bakanlığınca Yasaklanan Hapların Listesi haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, denize düşenin yılana sarılması hesabı çeşitli sağlık sorunlarına çare olur ümidiyle internetten satın...
Güncel Haberler 0
Evimister. com'da Satılan  Novasolo Mobilyalar  İle Evinizde Country Rüzgarı Esecek Evimister. com'da Satılan Novasolo Mobilyalar İle Evinizde Country Rüzgarı Esecek
novosola mobilyaları Country mobilyalar Bir gün kocaman bahçeli, doğayla iç içe, mis gibi bir hava soluduğumuz bir kır evimiz...
Ev Dekorasyon Önerileri 0
İnternette Satılan En Garip Şey!. İnternette Satılan En Garip Şey!.
İnternetten satılan en garip şey, nerede, ölüm satışı, intihar seti, gariplikler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
...
Güncel Haberler 0