1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Şavasana - ÖlÜ YatiŞi

  Konu, 'yoga' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bu poz temel duruşlardandır. Şavasana, asanalardan önce, iki asananın uygulanışı sırasında dinlenmek için ve asanalarımız bittikten sonra derin rahatlama için kullanılır.
  Asanalara başlamadan önce ve iki asana arasında uygulanışı: Uygulanışı son derece basittir. Öncelikle sırt üstü yere uzanın. Avuç içleri açık olmak üzere gözlerinizi kapayın, ve kendinizi gevşeterek bedeninizi rahatlatın.

  Asanalar bittikten sonraki uygulanışı:

  Sırt üstü yere uzanın. Avuç içlerini açık tutun, gözlerinizi kapayın. Kendinizi rahatlatın.

  Önce dikkatinizi nefesinize verin. Nefes alış verişinizi dinleyin. Nasıl nefes alıyorsunuz? Kesik kesik mi? Hızlı mı? Nefes alırken diyaframınızı kullanıyor musunuz? Yoksa sadece üst göğüs bölgesini kullanarak mı soluyorsunuz? Nefesinizi tutuyor musunuz? Tüm bunlara dikkat ederek nefesinizi sakinleştirin. Derin ve ritmik olarak solumaya başlayın. Nefes alırken göbeğinizin şiştiğini hissedin.

  Daha sonra, bedeninizi ayaklarınızdan başlayacak şekilde kaslarınızı gevşeterek rahatlatmaya başlayın. Önce ayak parmaklarınızı, sonra ayak bileğinize kadar tüm ayağınızın, ayak bileğinizin rahatladığını hissedin. Sonra, dizlerinize kadar bacağın alt bölümlerinin, dizlerinizin ve dizlerinizden kalçalarınıza kadar baldırlarınızın rahatladığını hissedin. Kalçalarınızı, bel etrafını, omurganın alt bölümlerini ve sonra karın bölgesiyle, göğsün ve sırtın tamamını gevşetin. Boyun bölgenizi ve son olarak da yüzünüzü gevşetin.

  Yüzünüzü gevşetirken, özellikle özen gösterin, çünkü yüz kaslarımız çoğu zaman farkında olmadığımız halde kasılı durur. Çoğumuz, dişlerimizi sıkarak, dudağımızı büzerek, alnımızı kırıştırarak dururuz. Şimdi yüz kaslarımızı tek tek gevşetmeye başlıyoruz. Önce, alt çenenizi ağzınızı açmadan gevşetin. Dudaklarınızı rahat bırakın, yanaklarınızı, burnunuzu, gözlerinizi, alnınızı gevşetin. Son olarak tüm kafatasınızın gevşediğini hissedin.

  Tamamen gevşedikten sonra, yer çekimini hissedin. Sizi yere doğru nasıl bastırdığını, her bir hücrenizi aşağı çektiğini, tamamen bu çekimin etkisi altında olduğunuzu hissedin. Bu aşamaya geldiğiniz zaman tamamen rahatlamışsınız demektir.


  --------------------

  Şavasanayı uygularken, tüm bedeni bir anda gevşetmeye çalışmaktansa, anlattığım şekilde eklemden ekleme gevşetmek çok daha iyi sonuç   
Şavasana - ÖlÜ YatiŞi konusuna benzer diğer içeriklerimiz

Sayfayı Paylaş