1. minikeller

  minikeller Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Savcı 'o iddiayı' sordu....

  Konu, 'Magazin' kısmında minikeller tarafından paylaşıldı.

  [h=2]Savcının, Semra Özal’ın “Tetikçi Demirağ’ı hakikat iksiri vererek konuşturacaktık. Suikasttan sonra toplantı yaptık” iddiasını Taner ve Ağar’a sorduğu öğrenildi...[/h][​IMG]  Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin’in, 8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’a 1988 yılında düzenlenen suikast girişimi ile 1993 yılında Özal’ın ölümü arasında önemli bilgilere ulaştığı belirlendi. Özal’ın ölümüyle ilgili iddialar üzerine Özal’ın eşi Semra Özal geçen yıl Kasım ayında Ankara Özel Yetkili Savcısı’na ifade verdi. Semra Özal’ın savcıya, Özal’a suikast düzenleyen Kartal Demirağ’ın yakalanmasının ardından Ankara’da özel bir toplantı yaptıklarından bahsettiği öğrenildi. Semra Özal’ın ifadesine göre o toplantıda, Turgut Özal, dönemin Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar, dönemin Devlet Bakanı Güneş Taner ve Semra Özal vardı. Toplantıda Taner’in halk arasında “hakikat iksiri” olarak bilinen sodyum pentatol maddesi getirdiğini öne süren Semra Özal, bu madde ile Demirağ’ı sorgulamayı önerdiğini anlattı. Bu ilaç sayesinde Demirağ’ın bağlantılarının çözülebileceğinin düşünüldüğünü belirten Semra Özal, toplantıda böyle bir ilaca dönemin Ankara Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın izin vermediğini söyledi. Soruşturmayı derinleştiren Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, Özal’ın bahsettiği toplantıda bulunan Ağar ve Taner’in konuyla ilgili ifadelerinin alınmasını istedi. Geçtiğimiz hafta içinde adliyeye gelen Ağar ve Taner’e, İstanbul’daki Özel Yetkili Savcı İsmail Tandoğan tarafından bu toplantı ve hakikat iksiri ile ilgili sorular yöneltildi. Ağar’ın o toplantıya hakikat iksiri getirildiğini kabul etmediği öğrenildi.
  Taner de toplantının doğru olduğunu ancak o gün toplantıya hakikat iksiri olarak bilinen sodyum pentatol getirmediğini öne sürdü. Toplantıdaki konuşmada böyle bir iksirin varlığından bahsettiğini ve Ağar’a “Bu iksiri kullanmayı düşünüyor musunuz?” diye sorduğunu belirten Taner, “Ağar ‘Kendi yöntemlerimiz var’ diye cevapladı” dedi. Özel Yetkili Savcı Tandoğan ise, Özal’ın ifadesinde geçen sodyum pentatol konusunun sorulduğunu doğruladı ancak soruşturma gizliliği nedeniyle bilgi veremeyeceğini söyledi.
  1988’de Özal’a Kartal Demirağ tarafından bir suikast girişiminde bulunulmuştu. Suikastta, Özal baş parmağından yaralanırken Demirağ vurularak yakalanmıştı.
  Hakikat iksiri 2. Dünya Savaşı efsanelerinden
  Halk arasında “hakikat iksiri” veya “doğruluk serumu” olarak bilinen sodyum pentotalın geçmişi, 1930’lu yıllara dayanıyor. Bilim adamlarıı tarafından geliştirilmesinin ardından İkinci Dünya Savaşı sırasında etkin şekilde sorgularda kullanılan ilaç, bilinci uyuşturarak iradeyi kırıyor ve sorgulanan şüphelinin doğruyu söylemesini sağlıyor. Halen Amerika’nın bazı eyaletlerinde idam cezasının infazında kullanılan üç ilaçtan ilki. BM, ‘gerçeklik serumu‘ vermeyi işkence kabul ederken, bizim yasalarımızda da ilaç vermek, ifade almada yasak yöntemlerden biri.
  Neden otopsi yapılmadı?
  Özal’ın en yakınlarından biri olan Güneş Taner, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Özal’a suikast düzenlendiğinde o salondaydım. Orada olup bitenleri anlattım. Rahmetli Özal’ın vefatı sırasında yanında değildim. Onun geçirdiği rahatsızlıklar, vefat etmesiyle ilgili bilgim olup olmadığını sordular. Farklı olarak rahmetli Özal’ın ABD’de daha evvel onunla beraber çalışan doktorları Muammer Aktar ile yabancı doktorunun isimlerini verdim. İki olayayı birbirinden ayırmak lazım. Tabii Özal Ailesi zehirlenme olarak netilendiriyor. Savcı da ikisi arasında bir bağ olup olmadığını araştırıyor. Doğal. Anormal olan şey, bilgi sahibi olmayan birinin bu konuda böyle beyanlarda bulunması. Bu da Özal ailesi. Madem zehirlenme iddiası vardı, neden otopsi yapılmadı. Soruldu, aile istemedi cevabı çıktı. Ailenin o zaman otopsi istemeyip, şimdi bu iddiaları ortaya atması ilginç.”

   
Savcı 'o iddiayı' sordu.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İddia yüzündenmiş

  İddia yüzündenmiş

  ünlü basketbolcu Milica Daboviç çocukluğundan beri sporla ilgilenmektedir farklı alanlardada faaliyet sürdürmek isteyen Daboviç röportajında neler demiş bakalım haberimizde....... BJK KOVDU TELEVİZYONA HAZIRLANIYOR! BEŞİKTAŞLI BAŞKETBOLCU MİLİCA DABOVİÇ, FHM DERGİSİ'NİN ŞUBAT SAYISINA SOYUNDU... Sekiz yıldan bu yana basketbol oynayan, ilk derslerini babasından alan Milica Daboviç, daha...
 2. siz sorun o cevaplasın

  siz sorun o cevaplasın

  siz sorun o cevaplasın yaz cevaplasın soru yaz soru bilgisayar matematik nternet'in Ruhlarla letiim Kuran Tek Tahtas - Konuan Tahta OUIJA'ya Sorun kolay gelsin melekler:sütyen:
 3. Aslında o kadar çok sorum varki??

  Aslında o kadar çok sorum varki??

  Merhaba ben yaklaşık iki senedir evliyim kahve falı bakmayı bilmezdim ama kendmi bildim bileli de merakım vardır? Benim kayınvalidem kahve falı bakıyor.. ilk tanıştğmzda yani bundan bir 6 sne öncesi varsayılan hislerime dayanarak benmde bakabileceğimi söyledi yok şu şekil bu oluyor şu şekil şu oluyor derken çat pat ona buna şuna buna derken baktım aile bireyleri tek tek dökülmeye başladı işte...
 4. Emrah O İddialara Yanıt Verdi!

  Emrah O İddialara Yanıt Verdi!

  emrah haberleri şarkıcı emrah emrah ve oğlu tayfun Sevgili melekler, bugün paylaştığımız bir haberde Emrah'ın oğlu Tayfun'un bazı iddialarına yer vermiştik. Bu iddialara göre Emrah oğluna kendisinden para talep etmemesi hakkında noterden bir kağıt imzalatmıştı. Basında çıkan bu haber üzerine Emrah bir açıklama yaptı. Bakalım neler söylemiş... Ünlü şarkıcı Twitter sayfasına "En...

Sayfayı Paylaş