Savcı Öz, JİTEM dosyasını istedi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Savcı Öz, JİTEM dosyasını istedi
Savcı Öz, 10 yıldır devam eden JİTEM davasına ait dosyada Ergenekon'la bağlantılı olabilecek belge istedi.
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, Diyarbakır’da 10 yıldır yargılaması devam eden 11 sanıklı JİTEM dosyasının incelemeye alınması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talepte bulundu.

PKK İTİRAFÇILARI...

Güneydoğu’da 1988-1996 yılları arasında ‘adam öldürmek, araç bombalamak, suikast, adam kaçırıp infaz etmek, fidye almak’ gibi suçlardan haklarında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan ve 10 yıldır Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan PKK itirafçıları İbrahim Babat, Adil Timurtaş, Recep Tiril, Ali Ozansoy, Hüseyin Tilki, Hayrettin Toka, Fethi Çetin ve Abdulkadir Aygan ile jandarma istihbarat elemanları Mehmet Zahir Karadeniz, Lokman Gündüz ve korucu Faysal Şanlı ile ilgili Ergenekon savcısı Zerekiya Öz, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir yazı gönderdi.

Yazıda, dava dosyasının yargılamanın yapıldığı mahkemeden alınarak incelenip Ergenekon soruşturmasına esas olabilecek bilgi ve belgelerin ivedi olarak gönderilmesi istendi. Yazıda ayrıca Hasan Utanç, Hasan Caner ve Tahsin Sevim adlı 3 köylünün 16 Eylül 1989 tarihinde öldürülmesiyle ilgili avukat Tahir Elçi’nin gönderdiği dilekçede bu olayın failinin Albay Arif Doğan ve o dönem Silopi JİTEM Grup Komutanlığı’nda görev yapan bazı askerler olduğu iddia edildiği; hazırlanacak Ergenekon ek iddianamesinde Albay Arif Doğan ile ilgili suçlamalarda bu 3 cinayetinde soruşturumasının talep edilmesi nedeniyle dosyada Arif Doğan’a ilişkin bilgi ve belgeler ile 11 sanıklı dava iddianamesinin birer onaylı suretinin gönderilmesi istendi.

Bunun üzerine Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 klasörden oluşan JİTEM dosyası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca mahkemeden istenip incelemeye alındı. Elde edilen bilgi ve belgeler ivedi olarak bizzat savcı Zekeriya Öz’e fakslanacak.

Arif Doğan ile ilgili hazırlanacak olan Ergenekon ek iddianamesinde, 3 köylünün öldürülmesi olayına yer verilmemesi halinde dosya 16 Eylül 2009 tarihinde 20 yıllık zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle ortadan kaldırılacak.
 
Üst