1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Saylan: Kimse muhalefet istemiyor

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  Türkan Saylan, Ergenekon soruşturmasının ÇYDD'yi de kapsayan 12. dalgasında yaşananları değerlendirdi.


  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, Arnavutköy'deki konutunda sabah saatlerinde başlayan ve yaklaşık 7 saat süren aramanın bitmesinin ardından, evinin penceresinden yaptığı konuşmada, ''Türkiye'de bir dayanışmanın olduğunu ve hep beraber bir aile olduklarını ifade ederek, bunun bir demokratik hak olduğunu ve bu hakkı kullananların böyle cezalandırılmaması gerektiğini'' söyledi.

  Saylan, ''Türkiye bir süreçten geçiyor. Bu ne kadar hukuki anlamak mümkün değil. Buradan memlekete hizmet ediyoruz. Kimse muhalefet istemiyor, 'yanlış yaptın' lafını duymak istemiyor'' diye konuştu.


  Prof. Dr. Türkan Saylan, daha sonra gazetecileri evine davet etti. Saylan, hastanede tedavi gördüğünü ve hafta sonu iznine çıktığını belirterek, sabah 08.00'de evine gelen polislerin kendisine çok terbiyeli davrandığını kaydetti.
  Polislerin elinde arama kararını okuduğunu belirten Saylan, polislerin yatak odasını, oturma odasını, mutfağı aradığını, evde bulunan kitapların dikkatlerini çektiğini, kendisinin yazdığı yazıları ve müzik kasetlerini topladıklarını anlattı.

  ÇYDD Genel Merkezi'ne yapılan operasyonu duyduktan sonra çok sinirlendiğini ifade eden Saylan, şöyle konuştu:

  ''Yavaş yavaş 'ne oluyoruz' diye düşündüm. Sonra yönetim kurulu üyelerimizin bazılarını tutuklanmaya başladıklarını gördüm. Tutuklanma dediysem, 'Kolundan tutup götürüyorlarsa tutuklama demektir' diyorum. Bu aşamadan sonra sakinliğim gitti. Dedim ki, 'Bu böyle olmaz.' Bize bir görev düşüyor. Artık bunun mücadelesini toplum adına vermek zorundayız.

  'Dur bakalım ne olacak? Varsın çıksın ortaya' şeyi artık geçti. Biz bunun hukuksal mücadelesini yapmalıyız. Çünkü yıllardan beri 'hukukun üstünlüğü', 'hukuk toplumu', 'hukuk devleti' diyoruz. Biz bir oraya ulaşabilsek... Biz yıllardır İbrahim Kaboğlu ile birlikte polislere insan hakları eğitimi verdik. Bizi devlet görevlendirdi. Ne zaman ki, '1 Mart tezkeresi' geçmesin dedik, ondan sonra 'tu ka-ka' olduk.''

  ''Soruşturmaların delillerle açılmadığını'' öne süren Saylan, ''Niye insanlar böyle delilden tutuklamaya veya aramaya gitmiyorlar da arayıp bir şeyler bulmaya çalışıyorlar? O zaman her evi aramaları lazım. Bir takım çapsız insanların ihbarlarıyla, imzasız mektuplarıyla bir yere varamazlar'' dedi.

  Dernek olarak Atatürkçü bir kuruluş olduklarını anlatan Saylan, Türkiye'de darbe gözlemcilerinin olabileceğini ancak kendilerinin böyle bir yaklaşımı olmadığını söyledi.

  Saylan, polislerin derneğin bazı bilgisayarlarına el koyduğu için bu ay öğrencilerin burs alamayacağını belirterek, ''Böyle bir şeye devletimiz, hükümetimiz, emniyetimiz nasıl izin verebilir? Bu çocukları inceleyebilirler. Kimse bir şey demiyor. Bu paralar izin almadan ödenmiyor ama böyle bir açmaza bizi sokmaları yargısız infaz anlamına geliyor'' diye konuştu.


   
Saylan: Kimse muhalefet istemiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Birbirine muhalefet ata sözlerimiz...

  Birbirine muhalefet ata sözlerimiz...

  Birbirine muhalefet ata sözlerimiz... 'damlaya damlaya göl olur' / 'taşıma suyla değirmen dönmez' 'iyi insan lafın üstüne gelir' / 'iti an çomağı hazırla' 'bir elin nesi var iki elin sesi var' / 'nerde çokluk orda bokluk' 'fazla mal göz çıkarmaz' / 'azıcık aşım ağrısız başım' ' kervan yolda düzelir' / ' balık baştan kokar' 'söz gümüşse,sükut altındır' / 'sükut ikrardan gelir'...
 2. Belçika'da kimse başbakan olmak istemiyor

  Belçika'da kimse başbakan olmak istemiyor

  Belçika’da Haziran 2007’den bu yana 4’üncü kez istifa eden Başbakan Leterme, artık dönmeyeceğini söyledi. Kimsenin başbakan olmak istemediği ülkenin büyük kaosa sürüklenmesinden korkuluyor Belçika’da hükümetin geçen cuma günü istifa etmesinin ardından ortaya çıkan iktidar boşluğunu doldurma yönünde ilerleme kaydedilemezken, küresel mali krize bir de siyasi krizin eklenmesiyle ülkenin...
 3. Muhalefetten '12. dalga' tepkisi

  Muhalefetten '12. dalga' tepkisi

  CHP ve MHP'li milletvekilleri Ergenekon soruşturmasının son dalgasını değerlendirerek hükümete yüklendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, "Ergenekon" soruşturması kapsamında Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın gözaltına alınmasıyla ilgili, "Yine bilim adamları gözaltına alınıyor. Haklarında yalan-doğru bir takım iddialarla bilim adamları...
 4. artik istemiyorum

  artik istemiyorum

  vur hadi vur bikere daha vur ne anlar yarali can istersen iki vur bir zamanlar bebegimdin sevdigimdin herseyimdin en cok baglandigim inandigim ask sendin gönderdigin mesajlar meger hep yalanmis yasadigigmiz o güzel günler hepsi rüyaymis....... inanilmazdoyulmazanlatilmazkanilmaz hepsi bir anda yok oldu yok birdaha bulanmaz kac kere kostum pesinden hayirsiz yalvardim yakardim yikildim...
 5. umutlanmak istemiyorum

  umutlanmak istemiyorum

  hanımlar üye olmaya çalıştım ama beceremedim adetime 7 gün var ama yumurtalıklarımda feci bir sancı var yumurtlama günlerimde dahil 1 ay boyunca bebek çalışmasındayız... bugünde baş dönmesi var iştahımda açıldı...gaz oluyor sürekli yani bir kaç gündür hamilemiyim ki ???

Sayfayı Paylaş