sebze suyu yapılışı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
sebze suyu yapılışı
Bir çok evde çorbalara lezzet vermek için hazır bulyonlar yada tatlandırıcılar kullanılır. Oysa bunların yerine evde kendimizin hazırlayacağı sebze suyunu kullanmak özellikle bebeklerimizin beslenmesi açısından çok daha faydalı. Kullanacağınız sebze suyu sayesinde bebeğin günlük vitamin ve mineral ihtiyacına katkıda bulunabilirsiniz. Sebze sularını sadece çorbalarda değil pilav yada makarna yaparkende kullanabilirsiniz.
Sebze suyu hazırlamak çok kolay. Ben yemek yaparken genelde sebzelerin kullanmadığım saplarını(pazı, ıspanak, turp vs.) yada köklerini (brokoli, karnıbahar, lahana) bir poşette biriktiriyorum. Ayırdığım kısımların çürük yada çok kart olmamasına dikkat ediyorum. İyice yıkayarak bir tencereye üstünü 3 parmak geçecek kadar su ile koyup kaynatıyorum. İçine 2 diş sarımsak ve birazda zencefil ilave ediyorum. Sebzeler yumuşayana kadar bir saat pişiriyorum.
Piştikten sonra önce tel süzgeçte süzüyorum ve çıkan suyu ya hemen kullanıyorum yada küçük kaplarda dondurup buzlukta saklıyorum. Bu sebze suları sayesinde en basit bir şehriye çorbası bile çok lezzetli ve vitamin açısından zengin bir çorbaya dönüşüyor.
aLıntı

Geri