Seferihisar’ın iskelesi

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Seferihisar’ın iskelesi
sığacık deniz haritası


SIĞACIK

Sığacık ilk bakışta pek özelliği olmayan ama küçük bir dikkatle olağanüstülüğü farkedilen bir köy. Köy eski bir kale duvarı ile çevrili. Surlarla çevrilmiş ve dış tehlikelere karşı bütün yapıların sur içine kurulduğu eski kentler gibi. Tabii eski tehlike kalmadığı için kalenin iç duvarlarına bitişik başlıyor evler. Sırtlarını surlara vermişler ve birbirlerine yaslanmışlar. Küçük küçük evlerden oluşan, daracık sokaklı bu kaleiçi evlerinin bir kısmı ne yazık ki koruma altına alınmadan önce yokedilip yerine uydurma yapılar yapılmış. Şimdi SİT ilan edilmiş ve yıkım durmuş. Ancak eskisine uygun restorasyon yapmak mümkün. Bir site devletin nasıl olabileceği görsel olarak önünüzde duruyor. Çok etkileyici

Sahilde balıkçı lokantaları, küçük market ziyaretçileri bekliyor. Korunaklı küçük koy balıkçı teknelerinin barınağı. Koyun karşı tarafında da balıkçı lokantaları var. Bu lokantalar yakınlığı dolayısıyla yaz sezonu dışında da İzmir’den gelen hafta sonu ziyaretçileri için açıklar.

Körfezin Eşek, Kanlı ve Küçük adlarında kara ile bağlı üç küçük adacığı da bulunuyor. Sığacık denize girmek için pek uygun değil, deniz için tepeyi aşıp Akkum’a gidiliyor, Akkum’da plaj ve güzel kumsallar bulunuyor. Akkum’dan doğu yönüne ilerlediğinizde güzel bir çamlık içinde ormaniçi dinlenme yeri var, serinlemek ya da piknik için çok uygun. Seferihisar ve çevresinin denizinin özelliği soğuk oluşu. Burada öyle yaz sıcağında "şerbet" gibi olmuş deniz yok.

TEOS ANTİK KENTİ

Sığacık Körfezi’ndeki antik Teos kenti Ionia’nın 12 kentinden biriydi. Sığacık’a 2 km. uzaklıktaki Teos’un batı yönündeki Hellenistik surları ayaktadır (Zeytinlikler arasında kaldığı için gözünüzden kaçabilir). Antik dünyanın en büyük Dionysos tapınağı burada inşa edilmişti. Ören yeri ile ilgili hiçbir açıklayıcı bilgi bulamayacaksınız. Teoslular deniz ticareti yaparlardı. sanat çok gelişmişti., dünyanın ilk "Aktörler Birliği" Teos’da kurulmuştu. Sonra topluca Efes’e göçtüler. Çok zengin bir kütüphanesi vardı.Tiyatronun sahne bölümü oldukça iyi durumda. Kentin biraz ilerisinde, deniz tarafında 15. yy’a ait bir Türk kalesi var. Kalenin güneybatı yönünde görülen dalgakıran kalıntıları ise Roma dönemine ait.

signature.gif


 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
*MeleK*
*MeleK*
M
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
Misafir
M
İzmirella
Cevaplar
11
Görüntüleme
12K
YILDIZ TİLBE
Y
M
Cevaplar
13
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Üst