Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Şeker Hastaları Oruç Tutabilir mi?
şeker hastası oruç tutabilirmi
şeker hastaları oruç tutabilirmi

Sevgili melekler, ramazan ayı yaklaşırken, orucun yine yaza denk gelmesi, beraberinde bazı soruları da akla getiriyor. Bu soruların başında da şeker hastalarının oruç tutup tutamayacakları var. İşte bu sorunun cevabı...oruc-f2.jpgOruç tutmak kan şekeri dengesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Kan şekeri ayarının bozulması, bilhassa sık ortaya çıkan kan şekeri düşmeleri oruç tutmaya kalkan şeker hastaları için önemli bir sorundur.

Şeker hastası olan kişi orucunu açtıktan sonra bol bol su içmelidir.Ayrıca Kolalı, şekerli, gazlı içeceklerden uzak durulması gereklidir.Çiğ sebze, salata veya zeytinyağlı sebze yemekleri ile meyve gibi posa-lif oranı yüksek besinlere öncelik verilmesi gerekiyor.

Şeker hastaların oruç tutmasında bir zarar olmadığı gibi, aksine çok faydalar vardır aslında oruç ile diyabetleri yok olabilir ya da en azından daha iyileşebilir. Ama insülin alan şeker hastalarının oruç tutmasında risk bulunmaktadır.İnsülin kullanan şeker hastaları doktorlarına danışarak iftar ve sahur vakitlerinde alacakları insülin miktarını öğrenmek zorundadırlar.
 
Üst