1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  185
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Sen misin Türkçe'yi yasaklayan

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  Türkçe'yi yasaklayan Rastatt Belediye Başkanı tam bir seçim şoku yaşadı. Türkler başkanı koltuğundan etti.

  Pazar günü yapılan ikinci tur belediye başkanlığı seçimini, Rastatt'ta anadil derslerine sınıf verilmemesi kararını aldıran eski başkan Klaus Eckhard Walker'e karşı kazanan Hans Jürgen Pütsch, kentte yaklaşık bir yıldır uygulanan anadil yasağını kaldıracağını açıkladı.
  ALMANYA'da adını anadil dersine sınıf tahsis edilmemesi kararı ile duyuran Rastatt kentinde, yasağın kalkması için düğmeye basıldı. Geçtiğimiz pazar günü yapılan büyükşehir belediye başkanlığı seçimini yasağı getiren belediye başkanı Klaus Eckhard Walker'e karşı 600 oy farkla kazanan Hans Jürgen Pütsch, "Anadil yasağının kaldırılması için gereken çalışmaları yapacağım" dedi.
  Türkler ile görüşecek Rastatt belediyesi sınırları içindeki tüm okullarda sınıfların anadil dersi için yeniden açılacağı sözünü veren Hans Jürgen Pütsch, "Belediye Meclisi'nde bu konuyu açık açık dile getirip kendi görüşümü belirteceğim" diye konuştu. "Gizli din dersinin verilmediği yerlerde acilen anadil dersinin verilmesi gerekir" diyen Pütsch, ayrıca Rastatt'taki Türk toplum temsilcileri ile biraraya gelerek, paralel toplum oluşmasının nasıl engellenebileceği üzerinde görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.
  Almanca'ya ağırlık 1 Aralık'ta görevini yasakçı başkan Klaus Eckhard Walker'den resmen devralacak olan Hans Jürgen Pütsch, "Göçmen kökenli çocukların ayrıca Almanca öğrenmelerine de ağırlık verilmesi gerekiyor. Bu konuda yoğun bir çalışma yapılması gerekir" dedi.
  48 bin nüfusu olan Rastatt kentinde 4 bin yabancı yaşıyor. Yabancılardan oy hakkı olanların sayısı 1500. Kentteki 2 bin Türk'ün ise 400'ü seçme hakkına sahip.
  YASAĞI WALKER GETİRDİ

  Baden bölgesindeki Rastatt kentinde Belediye Başkanı Klaus Eckard Walker’in önerisiyle belediye meclisi, Rastatt ve Rastatt'a bağlı yerleşim birimlerindeki okullarda anadil dersi için sınıf verilmemesini kararlaştırdı. 24 Kasım 2006 tarihinde belediye meclisinde alınan karardan sonra ilk kez 19 Aralık'ta yasak uygulanmış ve ne öğrenciler, ne de öğretmenler okullara alınmıştı. Walker, yapılan tüm görüşmelere ve diplomatik temaslara rağmen kararında diretmiş ve yaptığı sert açıklamalarla ortamı germişti.
  Türk, İtalyan ve Hırvat sivil toplum örgütleri Rastatt Belediyesi ile temasa geçmiş ve sınıf tahsis edilmemesi kararının gözden geçirilmesini rica etmişler, ancak Walker reddetmişti. Bu tartışmaların yogun yaşandığı dönemde, Walker'in bunu yapılan son seçimler öncesinde koz olarak kullanmak istediği ileri sürülmüştü.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/7413919.asp   
Sen misin Türkçe'yi yasaklayan konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sen bilir misin, sen

  Sen bilir misin, sen

  Sen bilir misin, sen Atatürk` ü Atatürkümü? O vatan için vatan, Yurt için yurt Düşüncede özgürlük Bir çağdaş adam. Sen geri kalmışlığın simgesi, Sen bilir misin? sen Atatürk`ü Atatürkümü? O aydınlık ışık Yarınlara umut Yürekte sevgi Kalem tutan el Mustafa,Mustafa Kemal Sen bilir misin? sen Atatürk ü Atatürkümü? Samsun dan doğan güneş Anadoluyu saran el Namluya sürülmüş mermi...
 2. Hiç Sevdin mi Sen..!

  Hiç Sevdin mi Sen..!

  sen hic duydun mu başka bir yüreği kendi göğsünde atar gibi üzüLdün mü yanakLarından süzüLdü mü hiç bir başkasının gözyaşLarı yabancı hıçkırıkLar geLip düğümLendi mi göğsünde düşündün mü geceLeri senin oLmayan rüyaLar gördün mü senin oLmayan birini sevdin mi gökyüzüne baktın mı yıLdızLar düştü mü güneş doğdu mu her gecenin sonunda uyandın mı başka birinin sabahına hiç sevdin mi sen duydun...
 3. Aylin Aslım - Sen mi?

  Aylin Aslım - Sen mi?

  bu köyden çıkış yok mu senden kurtuluş yok mu senden ve senin türünden başka bir hayat yok mu huzur istedik çok mu senden ve senin türünden gel köşeleri tutmadan gel pisliğe batmadan, çamura yatmadan gel gel bileğinin hakkıyla gel kimsenin altına yatmadan, üstüne basmadan gel sen mi beni öldüreceksin sen mi beni durduracaksın tırnaklarımla kazdığım yoluma mı çıkacaksın sen mi beni...

Sayfayı Paylaş