SGK'dan vatandaşlara sigorta uyarısı

PaSikA

Yeni Üye
Üye
SGK'dan vatandaşlara sigorta uyarısı
Hayali şirketlerde vatandaşları sigortalı göstererek devleti dolandıranlara karşı SGK uyarıda bulundu.
SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanı Mustafa Apaydın, bin 265 kişiyi sigortalı gösterme vaadiyle kandıran 43 paravan şirketin sahiplerinin suç örgütü kapsamında yargılanacağını belirtti. Apaydın, "Herhangi bir yerde çalışmadan sigortalı göstereceklerini iddia edenlere hiç kimsenin kanmaması gerekiyor. 'Arkadaş sen bana 150 TL ver ben seni sağlık hizmetlerinden yararlandırayım.' vaadiyle vatandaştan para koparıyorlar. Bunlara aldanmayın." çağrısında bulundu.

Başkan Apaydın, 7 aydır 3 müfettişle yürütülen denetimlerin perde arkasını anlattı. 43 farklı paravan firmanın bin 265 kişiyi sigortalı gösterdiği bilgisini veren Apaydın, "Bu firmalar, herhangi bir faaliyeti olmayan firmalar. Sigortalı olması gerekmeyen kişileri para karşılığı sigortalı yapmışlar. Ardından primlerini ödememişler." dedi.

Üretim yapıyor gibi gösterilen şirketlerin Ankara, İstanbul, Antalya gibi şehirlerde bulunduğunu kaydeden Apaydın, hayali firmaların faaliyet gösterdikleri alanları sıraladı: Otomotiv, kırtasiye, reklamcılık, yapı malzemeleri, kerestecilik, mobilya dekorasyon. Söz konusu dolandırıcılık sebebiyle Kurumun uğradığı toplam zararın 2.2 milyon lira olduğunu dile getiren Başkan, sigortalı gösterdikleri kişilerin primleri ve vergi borçlarını da ödemedikleri için devlet zararının 10 milyon lirayı bulduğunu dile getirdi.

Bu tür yöntemlerle devleti dolandıranların 'organize suç örgütü' kapsamına girdiğini vurgulayan Apaydın, vatandaşların da mağdur olduğunu dile getirdi. Apaydın, sigortalı yapacağız talebiyle gelen kişilere vatandaşların kanmamasını istedi.

Geri