1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  Sicak Hastaliklari

  Konu, 'Hastalık Türleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  rüzgar çarpması sıcakta kaşıntı sıcaktan kaşınma rüzgar çarpması belirtileri ruzgar carpmasi Sıcak hava dalgası nedir ?
  Sıcak hava dalgası, havanın bazen aşırı derecede sıcak olmasıdır. Sıcak birçok rahatsızlıklara yol açar ve kalp rahatsızlığı ve buna benzer rahatsızlıkları bulunan işçilerde ölüm oranını artırır. Sıcak hava dalgaları süresince iş kazaları oranında da artış olmaktadır.
  Bu etkilerin çoğu önlenebilmektedir.

  Vücudumuz sıcağa karşı nasıl dayanır?
  Aşırı sıcak, güneş ışığı, rutubet ve sıcak rüzgara maruz kaldığımızda sıcak alırız. Vücudumuz sıcağı kana aktarmakta ve bu cildimize ulaşınca terleme olmaktadır. Terleme sonucu ciltte buharlaşma olur ve bu bizi serinletir.

  Vücudumuzun doğru bir ısıda kalmasını sağlamak için neler gerekmektedir ?

  1. Vücuttaki ısı cilde ulaşabilmelidir.
  Eğer ısı aşırı derecede yüksek olur veya vücut fiziksel açıdan zayıf düşerse, bünye bunun üstesinden gelemeyip sıcaktan dolayı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

  2. Cilt gerekli oranda ter oluşturabilmelidir.
  Susuz kalmak, iklime uyumsuzluk ve bazı sağlık durumları terlemenin çok az olmasına neden olabilir.

  3. Oluşan ter buharlaşabilmelidir.
  Çalışan kişi uygun olmayan giysiler giyer veya çok az havalanma ya da çok rutubet olursa, ter rahatça buharlaşamamakta ve sıcak hastalanmaya yol açmaktadır.

  Sıcaktan kaynaklanan hastalık nasıl belli olur ve nasıl tedavi edilir ?
  Sıcaktan kaynaklanan değişik türde beş rahatsızlık ortaya çıkabilir. Mevcut sağlık sorunları da bu nedenle kötüleşebilir.

  1)Sıcaktan doğan hafif rahatsızlık.
  Kişi kendini halsiz veya “hasta” hisseder, ve başdönmesi olabilir.
  Giysileri çıkarıp serin bir yerde dinlenmek ve sık sık içecek şeyler almakla tedavi edilebilir.
  2)Sıcaktan oluşan bitkinlik
  Kişi sıcaktan yıkılıp düşer. Cilt soğuk ve terli olur. Vücut ısısı 39 derece altına düşer. Kişi bilinçli ve şuurludur.
  Giysileri çıkarıp dinlenmek ve sık sık içecek şeyler almakla tedavi edilir. Hemen ardından sağlık kontrolü yapılmalı ve bazı hallerde derhal hastaneye gidilmelidir.
  3)Güneş Çarpması
  Kişi sinirli, şaşkın, ya da duyumsuz olur. Kendinden geçme veya şuur kaybı da olabilir. Vücut ısısı genellikle 40 derece civarındadır. Cilt, terleme durmuş olduğundan, sıcak ve kurudur.
  Anında serinletmek bütün giysileri çıkarmak, serin bir yerde dinlenmek vücuda soğuk su serpiştirip sürekli olarak serinletici sallamakla tedavi edilebilir. Bu çok ciddi bir durum olduğundan kişiyi vakit geçirmeden hastaneye götürünüz Her geçen an, ölüm ya da kalıcı bir sakatlığın ortaya çıkma olasılığını artırır.
  4)Tuz Yetersizliği
  Kişide uyuşukluk, kasılma ve sıcaktan oluşan hastalık belirtileri ortaya çıkar.
  İyileşinceye kadar, biraz tuz katılmış domates suyu gibi tuzlu içecekler alarak ve daha sonra da biraz tuz katılmış yiyecekler yemekle tedavi edilebilir.
  Fazla oranda tuz almak zararlıdir. Normal olarak alınan yiyeceklerde, ter yoluyla kaybedilen tuzun yerini alacak miktarda tuz bulunmaktadır.
  5)İsilik
  Kişide, cildin uzun süre ıslak kalmasından ötürü kızıllık ve aşırı kaşıntı ortaya çıkar.
  Cildi kurulamak, sıcaktan kaçınmak, ve uygun giysiler giyip cildi serinletmekle tedavi edilebilir.

  Hangi işçiler bu tehlike ile karşılaşabilir ?
  1)Dökümhane ve ekmek fırını gibi işin kaçınılmaz bölümünü sıcağın oluşturduğu işyerlerinde ve soğutma sistemi yetersiz olan işyerlerinde çalışanlar bu tehlike ile karşılaşabilirler.
  2)Yoğun fiziksel çaba gerektiren işlerde çalışanlar.
  3)Açık sıcak havada çalışanlar.
  4)Sıcakhavaya alışık olmayan işçiler.
  5)Susuz kalmış işçiler
  Yetersiz beslenmek, kusma veya ishal olmak, yeteri kadar su ve benzeri meşrubat içmemek susuz kalmaya neden olabilir. Terleme olmasına yetecek suyu almayınca, vücut kendini soğutamaz.
  6)Mevcut hastalık veya rahatsızlıkları olan işçiler.
  Kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyonu olan ve hatta iltihaplanma ya da viruslerden dolayı ateşi olan kişilerde sıcaktan hastalanma olasılığı daha çoktur. Teskin edici veya seyahat ederken rahatsız olmayı önleyici ya da buna benzer ilaçlar alan kimselerde de vücudun kendi kendini soğutma düzeni aksamış olabilir.
  7)Yeteri kadar dinlenemeyen işçiler.
  Yorulup halsiz kalmış ya da sıcak havalarda yeteri kadar dinlenme olanağı bulamayan işçilerin de soğutma
  düzenleri gereğinden fazla zorlanmış olabilir.
  8)Doğru ve düzenli bir şekilde yemek yemeyenler
  Yetersiz beslenme, terleme yolu ile kaybedilen tuzun vücuda geri verilmemesi demek olabilir. Fazla tuz başka sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, tuzlu yerken dikkat edilmelidir.
  9)Mevsime uygun şekilde giysiler giymeyenler
  10)Soğuk hava tertibatı olmayan arabalarda uzun süre kalan işçiler.

  Sıcaktan doğan hastalık nasıl önlenebilir ?
  1)İşyerinde yeterli soğuk hava tertibatı bulundurmakla
  Örneğin, gürültü yapmayan vantilator, havayı sürekli olarak değiştiren tertibat, yapının tavan ve duvarlarının sıcağı geçirmemesi için uygun bir şekilde kaplanması, rutubeti gideren aygıtlar, sıcak yerlerin yalıtılması (izole edilmesi) ve sıcak havanın makine ile işyerinden dışarıya aktarılması gibi
  2)Kaçınılmaz fiziksel çabaların günün daha serin saatlerinde yapılması.
  3)Sıcak rüzgarlardan kaçınmakla
  Kapalı yerlerde çalışan kişiler, havanın dışarıda daha sıcak olması halinde, kapı ve pencereleri kapamalı ve perdeleri çekmelidirler. Açıkta çalışanlar imkan dahilinde dinlenmelidirler.
  4)Eğer çalışan kişilerde sıcaktan doğan hastalık belirtileri görülürse, dinlenmelerine izin verilmelidir.
  5)İşçiler sıcağa yavaş yavaş alıştırılmalıdırlar.
  İşe yeni alınan işcilere veya tatilden ya da hastalık izininden dönmüş olanlara, sıcağa uyum sağlamaları için bir haftalık bir süre verilmelidir. İşçi normal işinin yüzde ellisini yapmakla başlayıp her gün yüzde onluk bir artırma yapmakla 5-6 gün içerisinde normal çalışmaya dönmelidir.
  6)İşçiler sık sık alkolsüz soğuk içecekler içmelidirler.
  Hava çok sıcak olduğu zaman, her 15-20 dakikada alkolsüz içecek içilmelidir. Eğer idrarınız normalden az ya da koyu renkte ise bu, özellikle daha fazla içecek almanız gerektiğini göstermektedir.
  7)Düzenli sağlık muayenesi olunuz.
  Çok sıcak koşullar altında çalışmak zorunda olan kimseler sık sık sağlık muayenesinden geçmelidirler. Bu arada, bulundukları yerin serinletilmesi yönüne gidilmesi daha da iyidir.
  8)Uygun giysiler giyiniz.
  Pamuklu bol giysiler giyiniz. Güneş ışığının fazla olduğu yerlerde yünlü giysiler giymek de yararlıdır.
  Naylon ve benzeri kumaşlar sıcağı çektiği için, bunlardan yapılmış giysilerden sakınınız.
  Çok sıkı ve ağır giysiler giymeyiniz.
  Kısmen sıcak olan işyerlerinde, sıcaklık geçirmeyen içi kaplı çizme ve eldiven veya çok ince bir alüminyum tabakası ile kaplı yansıtıcı elbise gibi özel giysiler giyilmelidir.
  9)İşyeri yöneticileri sıcağa karşı direnci az olan kişileri sıkı denetim altında tutmalıdırlar
   
Sicak Hastaliklari konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sicakta Dikkat....

  Sicakta Dikkat....

  CİLT HASTALIKLARI SICAKTA ARTIYOR Havaların ısınması ve güneşin etkisini daha fazla göstermesi, cilt hastalıklarının görülme sıklığının da artmasına neden oluyor. 10.08.2007 11:59 Acıbadem Bursa Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Türker, sıcak havalarda en sık görülen ve en kolay oluşabilen cilt hastalıklarının başında, isilik ve mantar hastalıklarının geldiğini söyledi. İsilik...
 2. Sicak Carpmasi

  Sicak Carpmasi

  Güneşte fazla kalma sonucu ortaya çıkar. Güneş çarpması olarak da bilinir. Kazazede aşırı terlemektedir ya da terlemiştir. Vücut sıcaklı ı 40 derece ya da üzerinde olabilir. Nabız hızlı, bilinç bulanıktır. Aşırı susuzluk hissi, halsizlik ve a rılar vardır. Bilinç kapalı ise; Kazazede gölge, serin bir yere taşınır. ABC kontrol edilir, serinletilir. Bilinç açık ise Kazazede serin bir yere...
 3. Bebekler Ve Sicak

  Bebekler Ve Sicak

  Bebek ağladığı zaman “Yoruldum”, “karnım aç” veya “Niye benimle ilgilenmiyorsunuz ?” gibisinden gereksinimlerini bize söylemeye çalışmaktadır. Bebeğin ağladığı zaman ne istediğini bulup çıkarmak ana babasının, büyük anne veya büyük babasının veya ona bakan diğer kişilerin işidir. Ancak sıcak yaz aylarında bebeğin ağlayıp huysuzlaşması belki de bebeğin sıcaktan şikayetinin bir belirtisi...
 4. Sicak GÜndÜz Esprİlerİ..

  Sicak GÜndÜz Esprİlerİ..

  Dün yapılan bir operasyonla Ajda Pekkan'ın alnı sonunda ensesine ulaştı. Bak Barbie'ciğim,sen daha TOY sun. Türkiye'de en demokratik olay, trafik kazaları; herkes eziliyor... Tüh!.. Amortiyi tek rakamla kaçırdım yine... Oğlum,senin zayıflaman için daha 40 fırın ekmek yemen lazım.. Suçlu ayağa kalk!..Çocuklu bayana yer ver!.. Daha son kullanma tarihine çok var, Yavaş iç şu meyve suyunu... Ödümü...
 5. Sicak havalarda ayran iciniz...

  Sicak havalarda ayran iciniz...

  ayran, ayranin faydalari, ayranin faydasi Sicak havada soguk bir ayran ooooh.... birazda tuz attikmi süper.... Prof. Dr. Neriman İnanç yaz günlerinde ayran içilmesi gerektiğini anlattı Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, yaz sıcaklarında en yararlı içeceğin ayran olduğunu, bunu yüzde yüzlük meyve...

Sayfayı Paylaş