1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.132
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  Şiddet Yasalara Girdi

  Konu, 'Kadın Haberleri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Şiddet Yasalara Girdi ŞİDDET YASALARA GİRDİ: 2007 uygulama zamanı / < Konu Resmi..>
  AYÇA ÖRER
  Kadın hareketi aktivislerine 2006 yılının nasıl değerlendirdiklerini, 2007'de neler beklediklerini sorduk. 2006'ın en olumlu olayı olarak Başbakanlık Genelgesi'ni gösteren kadınlar, 2007'de kadın hareketinin kazanımlarının işler hale getirmenin en önemli sorun olduğunda birleşti.

  Avukat Habibe Yılmaz Kayar, 2006'da "şiddete ilişkin genelgelerin hükümet politikası olarak açıklandığını", Amar-gi'den Pınar Selek, "tüm olumsuzluklara rağmen kadın hareketinin güçlendiğini", Pazartesi Dergisi'nden Beyhan Demir, "yasal düzenlemelerin yapıldığını", KA-MER'den Nebahat Akkoç "kadına şiddetin görünür hale geldiğini" söyledi.

  ŞİDDET HÜKÜMET POLİTİKASINDA
  İstanbul Barosu Kadın Komisyonu üyesi Avukat Habibe Yılmaz Kayar, "2006 nın en iyi gelişimi şiddete ilişkin genelgelerin hükümet politikası olarak açıklanmasıdır" dedi.
  2007'de temel sorunun bu konuda yapılan düzenlenmelere ilişkin somut ve samimi adımların hala atılmamasından kaynaklanabileceğini bildiren Kayar, 2006'da da mal rejimlerine ilişkin yürürlük ve uygulama yasasındaki 10.maddenin hala ayrımcılık olarak devam ettiğini kaydetti.

  ORTAK ÇALIŞMA BAŞLIYOR
  Amargi'den Pınar Selek, 2006'da hem örgütlenme hem feminist politika yapma gücü anlamında sıkıntılar yaşansa da, ortak çalışmaların geliştiğini söyledi. Kadın örgütlerinin devleti zorlamasının sonuçlarının alındığını söyleyen Selek, Başbakanlık Genelgesi'nin yayınlanması gibi olumlu bir gelişmenin bu yıl yaşandığını kaydetti.
  Kadın örgütlerinin sayısının arttığını, öğrenilmiş çaresizliğin derinleştiği 2006'da kadın hareketinin yine de güçlendiğini, dayanışmanın öneminin kavrandığını söyleyen Selek, bundan sonra kazanılmış hakların takibinin ve kurumsallaşmasının önem kazandığını dile getirdi. Selek 2007'den beklentilerinin kadın sığınaklarının artması olduğunu söyledi.

  ŞİDDET KONUŞULMALI
  Diyarbakır KA-MER'den Nebahat Akkoç, 2006 yılının en önemli kazanımının şiddetin konuşulur hale gelmesi olduğunu kaydetti. 2007'de en çok genelgenin uygulanmasının önemli olacağını kaydeden Akkoç, "2007'nin onun hayata geçmesini sağlamakla geçeceğine inanıyorum. 2007- 2006'dan daha iyi olacak" dedi.

  EVİÇİ EMEĞİ GÖRÜNÜR OLMALI
  Pazartesi Dergisi'nden Beyhan Demir, "2006 bizim için kadın hareketi açısından şiddetle mücadelenin tamamen ülke gündemine yerleştirildiği, yasal kaza-nımların sağlandığı bir yıl oldu" dedi.
  Kadına yönelik şiddet olaylarının kadın hareketin baskısıyla izlendiğini kaydeden Demir, 2007'den beklentisinin "görünmeyen emeğin görünür kılınması araçlarının oluşturulması" olduğunu söyledi, kadınların evde çalışmalarının görünmediğini ifade eden Demir, yasaların da pratikteki uygulamasını görmek istediklerini belirtti.

  BİA Haber Merkezi


   
Şiddet Yasalara Girdi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hayat yasaları

  hayat yasaları

  WILLOUGHBY YASASI Birine bir makinenin çalışmadığını kanıtlamaya çalışırsanız, makine o anda çalışacaktır. ANDREW YOUNG YASASI Eğer 100 işadamı yasal olmayan bir iş yapmaya karar verirlerse, o iş yasal olur. AXWELL'IN ÇIKARDIĞI SONUÇ Eğer havayı soluyabiliyor ama suyu içemiyorsanız, geri kalmış bir ülkedesinizdir. Oysa, suyu içebiliyor ama havayı soluyamıyorsanız, kalkınmış bir...
 2. Tembellik yasaları:)

  Tembellik yasaları:)

  1 : İnsanlar yorgun doğar dinlenmek için yaşar. 2 : Çalışmak yorar. 3 : Gündüz dinlen ki gece rahat edesin. 4 : Yatağını kendini sevdiğin gibi sev, içinden çıkamayacağın gibi yap. 5 : Yarın yapabileceğin işi bugün yapma. 6 : Bugünün işini yarına bırakma, erteleyebileceğin kadar ertele. 7 : Dinlenen birini görünce otur ona yardım et. 8 : Oturmak mümkünse ayakta durma, yatmak mümkünse oturma. 9...
 3. Yasamın sırrı

  Yasamın sırrı

  Hep hayal eder insan "simdi bir deniz kenarinda olsaydim, bacaklarimi suya uzatmis, sevgilimin kollarinda uzansaydim. Kumsalda bir evde yasasaydim, hic bir seyi zorunlu oldugum icin yapmasaydim. Okumadan diplomaya, calismadan paraya sahip olsaydim. Sevdiklerimi hep yanimda, sevmediklerimi dunyanin bir ucunda tutsaydim"diye. Oysa mutlu olmak icin ihtiycain olan tek sey saglik....
 4. Karavanda yasam

  Karavanda yasam

  karavanda yaşam karavan hayatı karavan yaşamı caravan EŞİNİZ NERDE SİZ ORDAYSANIZ VE BİRDE KARAVANINIZ VARSA OHH HEM GEZİP HEM EVİNİZİN RAHATLIGINDA YASIYORSUNUZ DEMEKTİR AMA BU KARAVAN ÇOK DEGİŞİK GELDİ BANA...
 5. Şiddet Yasasında Son Durum İle İlgili Bilgiler

  Şiddet Yasasında Son Durum İle İlgili Bilgiler

  şiddet yasası şiddet yasası son durum şiddet yasası maddeleri şike yasası 2011 ile ilgili bilgiler burada melekler. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın tutuklanmasıyla gün yüzüne çıkan şike soruşturmaları sonunda yasa çıkarttırıyor melekler . TBMMde ki partilerce görüş ayrılığı yaşanan şike yasası son durum hakkında son bilgiler ise şöyle; Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından...

Sayfayı Paylaş