Siemens rüzgar türbini üretmek için Türkiye’de ortak arıyor

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Siemens rüzgar türbini üretmek için Türkiye’de ortak arıyor
Dünya ile birlikte Türkiye’de de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların artması, özellikle rüzgar türbini talebinde patlamaya ve sipariş teslim sürelerinin 2-3 yıla uzamasına neden oldu.

Alman Siemens de rüzgar türbini teslim süresini yüzde 25’e varan oranlarda azaltmak amacıyla Türkiye’de yerel bir ortakla üretim yapmaya hazırlanıyor. Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji CEO’su Dehen Wolfgang, dünyada rüzgar enerjisi pazarının her yıl yüzde 100 büyüdüğünü belirterek, "Türkiye’de en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Bugün rüzgar türbininin kurulması 18 ayı buluyor. Bu süreyi yüzde 20-25 kısaltmak için Türkiye’de üretim yapabileceğimiz ortak arıyoruz" dedi.

Türkiye elit grupta

"Yeni bir işe girerken ilk olarak istatistiklere bakarsınız" diyen Wolfgang, şöyle devam etti: "Ben de öyle yaptım. Şu anda Türkiye dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında 17’nci sırada bulunuyor. 2008’de ise dünyanın en önemli 15’inci ülkesi olacak. Ayrıca dünyanın en hızlı büyüyen 5 ülkenin bulunduğu elit grubun üyesisiniz. Sonuçta, Türkiye enerji sektörü açısından mükemmel bir pazar."

Türkiye’nin ekonomik büyüme hızıyla gurur duyması gerektiğini vurgulayan Wolfgang, şu değerlendirmeyi yaptı: "Uyguladığınız enerji politikasında şimdiye kadar yapılmış bir yanlış görmüyorum. Büyümenin sonucu ortaya çıkan bir enerji açığı söz konusu. Bugün Enerji Bakanlığı’nın internet sitesine girip yeni projeler için verilen lisanslara baktığınızda, bunların tamamının faaliyete geçmesi durumunda bile Türkiye’nin gelecek yılki ihtiyacı karşılanmıyor."

Yolun başındasınız

Bunu telafi etmenin iki yolu olduğunu söyleyen Wolfgang, şöyle konuştu: "Varolan enerji santrallarının yenilenmesi ve yenilerinin inşa edilmesi. Türkiye enerji ihtiyacının önemli bir çoğunluğunu hidrolik ve termik santrallardan karşılıyor. Rüzgar konusunda ise yolun başındasınız. Türkiye’de özellikle sahil kesiminde önemli bir rüzgar potansiyeli bulunuyor." Siemens, Türkiye’de enerji sektöründe yılda 400 milyon Euro ciro elde ediyor.

Rüşvet davasında Türkiye’nin adı yok

SIEMENS A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis, ’Siemens’in ihaleleri alabilmek için 57 milyon Euro rüşvet dağıttığı’ haberleriyle ilgili şöyle konuştu: "Asılsız olan bu iddialar için şunları söyleyebilirim. Öncelikle Siemens Hanak, Çorum ve Sivas kompresör istasyonları ihalelerinden sadece Hanak projesinde alt yüklenici olarak yer aldı. Bedeli sadece 7 milyon Euro’dur. Sivas ihalesini ise kaybettik. Çorum ihalesiyle ilgili olarak da Siemens ürünleri teknik şartnamede tanımlanan işletme şartlarını karşılamadığı için yüklenicilere ürün dahi teklif edemedik. Sonuçta biz bir ihale kazandık, üç değil. Bazı Siemens yöneticileri, 20 ülkede ihale almak amacıyla üst düzey hükümet yetkilileri ve bürokratlara rüşvet verdiği iddiasıyla Almanya’da yargılanıyor. Bu 20 ülke arasında Türkiye kesinlikle bulunmuyor."

hürriyet.com

Geri