1. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany

  Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar

  Konu, 'Güncel Haberler' kısmında tuqqce tarafından paylaşıldı.

  İçişleri, Sağlık ve Maliye Bakanlıklarının uygulama tebliği ile genişletilen sigara yasakları netleşti.
  Sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilen 62 YTL’lik ceza 1 ay içinde ödenecek. Bu süre içinde ödenen cezada 15.5 YTL indirim yapılacak ve ceza 46.5 YTL olarak uygulanacak.

  YASAK getirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dökümanlar da ispat aracı olarak kullanılacak. Sigara yasağındaki 62 YTL’lik idari para cezasının, kanuni süresi içinde ödenmesi halinde 15.5 YTL indirim uygulanacak. Böylece sigara yasaklarını ihlal edenlere kesilecek ceza 46.5 lira olarak uygulanacak. İçişleri, Maliye ve Sağlık Bakanlıklarının dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğiyle, kamu kurum ve kuruluşlarına ait yer, araç, bina ve tesislerde tütün ürünü tüketenlere verilecek idari yaptırım kararlarının uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

  Video ve fotoğraf delil

  19 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe giren Tebliğe göre, belirtilen yerlerde tütün ürünü tüketenlere ilgili idari birim amirinin yetkili kıldığı kamu görevlileri tarafından idari para cezası verilecek. Yetkili kamu görevlileri, bu yerlerde tütün ürünleri tüketildiğini haber aldığında, gerekli araştırmayı ivedilikle yapacak. Araştırma sonucu yeterli delil bulduğunda ya da tütün ürünleri tüketildiğini tespit ettiğinde, idari yaptırım karar tutanağı düzenleyecek. Tütün ürünü tüketiminin ispatında, usulüne uygun olarak tanzim edilen tutanak veya olay raporu, varsa ihbarda bulunan, şikayetçinin ya da diğer kişilerin beyanlarını içeren tutanak ve ispata yarar fotoğraf, video kaydı gibi görsel dökümanlar yeterli olacak.

  3 nüsha tutanak

  Tebliğ uyarınca idari yaptırım karar tutanağı 3 nüsha olarak düzenlenecek. Bir sureti ilgili kişiye verilecek tutanağın, bir sureti kararı uygulayan birimde kalacak, diğer sureti de para cezasını tahsile yetkili idareler hariç, ilgilinin ikametgahının bulunduğu yer vergi dairesine gönderilecek. Aynı kabahatin birden fazla işlenmesi durumunda da, her bir kabahat için ayrı idari yaptırım tutanağı tutulacak.

  1 ay içinde ödeme

  Yasak yerde tütün ürünü tüketiminin tespiti halinde, karar tutanağı imzalatılırken, kişiye şu konularda bilgi verilecek: Tebliğ tarihinden itibaren idari para cezasını 1 ay içinde ödemesi gerektiği, yaptırım kararının kendisine tebliğ veya tefhim edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde karara karşı sulh ceza mahkemesine başvurabileceği, bu süre içinde başvuru yapmazsa, kararın kesinleşeceği, idari para cezasının kanun yoluna başvuru süresi içinde ödenmesi halinde cezanın dörtte üçünün tahsil edileceği, peşin ödemenin, kişinin karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemeyeceği.

  Parası olmayan tiryaki için yıllık taksit de var

  YASAK alanda sigara içtiği için cezaya çarptırılan kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması ve 1 ay içinde başvurması halinde idari para cezasının ilk taksidinin peşin ödenmesi koşuluyla, 1 yıl içinde 4 eşit taksitte ödenmesi kararı da verilebilecek. Taksitlendirme başvurusu, idari yaptırım kararının tebliğini takip eden 1 ay içinde kararı veren idareye yapılacak. Talepler de, idareler tarafından değerlendirilip, karara bağlanacak. Bu arada idari para cezasına ilişkin idari yaptırım kararı, tebliğ ya da tefhim tarihinden itibaren, ilgilinin 15 gün içinde sulh ceza mahkemesine başvurmaması halinde kesinleşecek.

  15 yaşından küçüklere para cezası kesilmeyecek

  SİGARA içme yasağına uyulmama durumunda, fiilin gerçekleştiği sırada 15 yaşını doldurmamış çocuk ile akıl hastalığı nedeniyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış kişiler hakkında da idari yaptırım tutanağı düzenlenecek. Ancak idari para cezası uygulanmayacak.

  kaynak:hürriyet haber
   
Sigara cezası kolay ödensin diye indirim yaptılar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 7 Milletvekiline Sigara Cezası

  7 Milletvekiline Sigara Cezası

  Kapalı alanda sigara yasağı konusunda Meclis’te ilk ceza yiyenler milletvekilleri oldu. Ocak ayında çıkarılan yasayla sigara yasağının kapsamı genişletmiş, TBMM Başkanlık Divanı da uygulama yönetmeliği hazırlamıştı. Meclis’te görevlilerin sigara içerken tespit ettiği 7 milletvekiline ceza kesilip kesilmeyeceği konusunda Başkanlık Divanı’nda yaşanan anlaşmazlık üzerine TBMM Başkanı...
 2. DİKKAT! Sigara cezası yemeyin

  DİKKAT! Sigara cezası yemeyin

  İstanbul'da bir yılda kaç kişiye ceza kesildi? 19 Temmuz'dan itibaren kahvehane, kafe ve lokantalarda da uygulanacak olan yasa öncesinde Habertürk, yasağın ilk aşamasının ne kadar başarıya ulaştığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sordu. 19 Mayıs 2008'de yürürlüğe giren "Kapalı mekânlarda sigara içme yasağı"na ilişkin en önemli veri İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından...
 3. Kolay kaplumbağa yapımı

  Kolay kaplumbağa yapımı

  kartondan kaplumbağa yapımı kaplumbağa yapımı grafon kağıdından süs kağıttan gramafon kağıdından süs Anneler çocuklarınızla beraber yapabileceğiniz,onların gelişimlerini ve el becerilerini geliştirmesine ve bunun yanında eğlenmelerini sağlamak istiyorsanız,gelin hep beraber,çocuklarımızla beraber basit,keyifli bir faaliyet yapalım.Unutmayalım onlar için ayırdığımız her 5-10 dakika kadar kısa...
 4. öyle kolay değil

  öyle kolay değil

  Öyle kolay değil sevdiğim Ruhum hasretin işgalinde Sevda şarkılarında paramparça, Sensizliği dinlemek. Mazimin kırık penceresinde Hayalin Ve yalnızlığın hazan gözleri. Çıldırmak işten değil Dokunmak ister elleri Çaldırdık baharımızı yazımızı Ellerim! Ellerin üşüyor sevdiğim İnsafsız bu gözyaşları Bulutlardan teslim alıyorken Ayrılıkların acısına Bu gönül sevdasına Matem...

Sayfayı Paylaş