Sigara Hamile Kalmaya Engel mi Diye Merak Edenler Buyrun Bakalım

T

TİTAN

Forum Okuru
Sigara Hamile Kalmaya Engel mi Diye Merak Edenler Buyrun Bakalım
sigara gebe kalmayı etkiler mi
sigara gebelikSigara tiryakisi iseniz gebe kalmaya karar vermeden bu illetten bir an evvel kurtulmanız lazım melekler. Hatta siz en iyisi hiç başlamayın ya da gebeliği düşünmeden aylar yıllar önce kurtulun. Çünkü yapılan araştırmalar sigara içmenin gebe kalmaya engel olduğunu ortaya çıkarmış. Sigaranın zararları hepimizce malum. O kadar ki sigara paketlerinin üstüne bakmanız bile yeterli. Ancak biz yine de uyarımızı yapalım diyoruz ve sigara gebelik ilişkisi ile alakalı makalemizi yayınlıyoruz.. :)

sigara-2ef.jpgEge Üniversitesi (EÜ) Aile Planlaması İnfertilite Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, araştırmaların, nikotinin sperm ve yumurtanın DNA bütünlüğünü bozarak gebelik oluşmasını engellediğini ortaya koyduğunu bildirdi.

Sigara tüketiminin gebe kalma ihtimalini olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Tavmergen, sigarada bulunan nikotinin doğurganlığı olumsuz etkilediğini bildirdi. Prof. Dr. Tavmergen, şunları kaydetti:

”Son yıllarda yapılan çalışmalar, nikotinin sperm ve yumurtanın DNA bütünlüğünü bozarak gebelik oluşmasını engellediğini ortaya koydu. Günde 15′ten fazla sigara içenlerde sperm ve yumurtanın DNA yapısı bozulmaktadır. Sigara kullanımı hamileliği yüzde 40 oranında engelliyor. Bu nedenle tedavi planlayan çiftlerin en az 3 ay öncesinden sigara tüketimini bırakmaları uygun olacaktır. Aşırı kilolu veya tam tersine aşırı zayıflık durumu da çocuk sahibi olmayı veya tedavi başarısını olumsuz yönde etkiliyor. Ayrıca tiroid hormonlarının çalışmasındaki düzensizliklerin de gebelik sonuçlarını olumsuz etkilediği son yıllarda ortaya konulmuştur. Sıklıkla gözden kaçan bu durumun tedavi planlamadan önce dikkate alınması uygun olacaktır. Kadın yaşının 35′in üzerinde olması gebe kalma başarısını oldukça olumsuz etkilemeye başlamaktadır.”

Prof. Dr. Tavmergen, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, geçmişlerinde sağlık sorunları bulunması halinde uzmanlara veya deneyimli bir infertilite merkezine başvurmasının zaman kaybını engelleyeceğini bildirdi.
 
Üst