sigara içenler soğan yesin

#1
sigara içenler soğan yesin
Binlerce yıldan beri soğan ve sarımsak neredeyse tüm yemeklere katılan şifa verici birer sebze olarak kullanılılıyor. Salatadan tutun, her çeşit pişirme şeklinde soğan yemeklerimizden eksik edilmiyor. Bilimsel olarak ispatlandı.Bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek de, soğanın içindeki cystein maddesinin eczanelerde kuvvetli bir balgam sökücü olarak satılan ve doktorlar tarafından reçete edilen mentopin ve asist gibi ilaçların ana maddesi ile aynıdır. Vücudumuzda üretilen çok güçlü bir antioksidan olan GLUTATYON’un üretimi için soğanın içinde bulunan cystein maddesinin soğan veya sarımsak yiyerek alınması gerekiyor. Çok kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon, birçok hastalığın sebebi sayılan serbest radikalleri hücre içinde nötralize etmektedir. Dünyanın her yerinde soğuk algınlığında, bronşitte ortaya çıkan öksürüğün giderilmesinde soğan, şifa verici olarak yeniyor. Çok eskiden beri üşütme, öksürük ve bronşit durumda ezilen bir soğana bir miktar su ve tatlandırıcı olarak da az miktarda bal katılarak ilaç olarak kullanılıyor. Ayrıca böcek sokmalarında oluşan şişliklerin üzerine taze kesilmiş soğan dilimleri konması halinde, şişliğin giderilmesinde yardımcı oluyor. Ayrıca uyku düzenleyici olduğuna da inanılmaktadır. Soğanın 100 gramında bulunan maddeler:
Kalori değeri

Kuru soğan - taze soğan: 36 kalori - 23 kalori Protein (gr.): 1.3 gr.
Yağ (gr.): 0.3 gr.
Karbonhidrat: 8.1 gr.
Su: 89 gr.
Posa: 2 gr.
Potasyum: 157 mg.

Kalsiyum: 27 mg. Vitamin C: 10 mg.
Folik asit: 54 mg.
Vitamin: 0.3 mg.
Kalp-damar hastalıklarını önlemede yardımcı
Her nefes aldığımızda ciğerlerimize yarım litre hava dolar. Bunun %20.7’si oksijendir. Oksijen alyuvarlarımıza bağlanır ve kalbe gider. Kalp, bu oksijenli kanı tüm hücrelere pompalar. Oksijen, hücredeki şekeri yakarak yaşam enerjisinin üretimi sağlar. Bu işlem esnasında oksijen moleküllerinin yüzde 1-5′i değişime uğrar ve vücut için çok zararlı hale gelir. Biz bunlara serbest radikaller diyoruz. Bu serbest radikaller, her türlü hastalığın ve de özellikle de kalp-damar hastalıklarının ve kanser çeşitlerinin sebebi sayılıyor. Vücudumuzda bunları zararsız hale getiren enzim sistemi vardır. Kişinin bu enzim sistemi ne kadar güçlü ise ömrü de o kadar uzun oluyor. Serbest radikalleri zararsız hale getiren maddelere antioksidan diyoruz. Soğanın içindeki Quercetin adı verilen çok güçlü bir antioksidan vardır.
Elma da faydalı
Finlandiya’da uzun süredir yapılan bir bilimsel araştırmada; Quercetin’i içeren soğan ve elmayı daha çok tüketen kişilerde kalp-damar hastalıkları ve kanser ölüm oranları daha düşük bulundu. Damar sertliği dolayısıyla kalp-damar hastalıklarına neden olan kötü huylu kolesterol (LDL), serbest radikaller tarafından okside olmadan damar çeperine yapışmıyor. Soğandaki Quercetin maddesi kolesterolün okside olup damar çeperine yapışmasına engellenmesinde yardımcı oluyor.
Vücutta hücre içinde üretilen ve Glutatyon adı verilen antioksidanın üretimi için soğan ve sarımsakta bulunan Cystein maddesinin bu yiyeceklerle vücuda girmesi gerekiyor. Bu kuvvetli antioksidan, kanserin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Soğan ve sarımsak, Akdeniz beslenme tarzında çok tüketilmektedir.
Sigaranın neden olduğu idrar kesesi kanserinin önlenmesinde yardımcı olurİdrar kesesi kanserinin başlıca sebeplerinden biri sigara tüketimidir. Soğanın içerdiği Quercetin maddesi değişime uğrayarak kesenin iç derisini kanserden koruyucu bir etki yapmaktadır. İdrar kesesinde kansere neden olan zehirli maddeler değişime uğramış Quercetin maddesi tarafından emilerek kanser oluşumunu geciktirmekte veya engellemektedir. Sigara içenlerin kanserden korunmaları için soğanı ve elmayı düzenli şekilde tüketmeleri tavsiye edilir.
Nasıl tüketilmeli?
Her çeşit pişirme şeklinde yemeklere katılan soğanın faydası vardır. Pişirilmeden çiğ ve taze olarak tüketilen soğan çok daha şifa vericidir.
Ne kadar ütketilmelidir?
Haftada 3-4 defa yenen ½ soğan kalp-damar hastalıklarından ve kanserden korunmada yardımcı olur

kaynak:kadinca 

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
#3
Cevap: sigara içenler soğan yesin vay be allahtan soğanı çok severim valla sarımsağıda öyle bu önemli paylaşımın için teşekkürler canım:)
 
  Siğara içenler için cilt bakım önerileri hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Hamilelikte sigara içen varmı ? Hamilelikte sigara içen varmı ?
Arkadaşlar benim gibi hamile olupta sigara içen varmı acaba ? Lütfen bana kızıp eleştirmeyin. Sigaranın bebeğim için zararlı olduğunu biliyorum. Her sigara yaktığımda vicdan yapıyorum üzülüyorum. Ama elimde değil. Günde 1 paket sigara...
Bebek Bekleyen Anneler Forumu 2
Sigara içenler için cilt maskeleri Sigara içenler için cilt maskeleri
Sigara kadın erkek,genç yaşlı herkesin kurtulmaya çalıştığı bir illet.Sigaranın insan vücudu üzerinde sayısız ,olumsuz zararları vardır.Sigara paketlerinin üzerine koyulan caydırıcı resimler ,iletiler bile bağımlılığı etkilememektedir.Üreme...
Güzellik ve Bakım Önerileri 0
SİGARA İLLETİ hamilelikte sigara içenler sigarayı bırakamayanlar yardım ! SİGARA İLLETİ hamilelikte sigara içenler sigarayı bırakamayanlar yardım !
GÜNAYDIN ARKADAŞLAR HAMİLEYİM VE SİGARAYI BIRAKAMIYORUM HAMİLE OLMADAN ÖNCE GÜNLÜK 1 PK GİDİYORDU HAMİLE OLDUĞUMU ÖĞRENDİĞİM ANDAN İTİBAREN GÜNLÜK EN FAZLA 3 TANE İÇİYORUM YADA 2 TANE NASIL BIRAKABİLİRİM YARDIMCI OLUN LÜTFEN KORKUYORUM ÇOCUĞUMA...
Bilmedikleriniz 1
Sigara içenler için cilt bakımı Sigara içenler için cilt bakımı
sigara kullananlara cilt bakımı,sigara içenlere cilt bakımı,sigara içenler nasıl cilt bakımı uygulamalı,sigara içenlere cilt bakımı tavsiyeleri 48405 Sigara cildimizin kara sarı bir görünüm almasına neden olur...
Cilt Bakımı 0
Siğara içenler için cilt bakım önerileri Siğara içenler için cilt bakım önerileri
siğara içenler için maske,sigara içenler için cilt bakımı,siğara içenler için güzellik önerileri,cilt bakımı hakkında bilgiler 43757 Karakteristik olarak tipik “sigara içici yüzü” veya “sigara derisi”n de...
Güzellik ve Bakım Önerileri 0

Benzer Konular