1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.109
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  sigaranın neden olduğu hastalıklar

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  • Bağımlılık Nikotin maddesinin bağımlılık yaratıcı özelliği eroininkine çok benzer.
  • Sırt ve Bel AğrısıSigara içmek, belle ilgili hastalıkların tedavisini engelleyen yegâne faktörlerden biridir. Bunun yanında normal insanlarda da zaman zaman şiddetli sırt ve bel ağrılarına yol açabilir. Bunun nedeni, sigara içen kişilerde vücudun, omurilikteki disklere çok zayıf miktarda oksijen göndermesidir.
  • Prostat Kanseri Sigara içmek bütün bu tarz kanser türlerinin %40’ının nedenidir.
  • Göğüs Kanseri Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre %75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşır.
  • Rahim Kanseri Sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşır.
  • Çocukluk Solunum ProblemleriAnnesi ya da babası sigara içen çocuklar 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla karşılaşma riski taşır. (Soğuk algınlığı, kulak iltihapları, bronşit, bademcik problemleri, astım ve de zatüre ‘ki bazen ölüme bile yol açar’)
  • Şeker Hastalığı Sigara içmek, vücudun insülün salgılama yeteneğini zamanla yok eder. Bu da şeker hastalığına yol açar.
  • İlaca Karşı Bağışıklık - Sigara içenler belli bir ilacın etkili olması için çok daha büyük dozlarda o ilacı kullanmak zorunda kalır.
  • Kulak Enfeksiyonları - Sigara içenlerin çocuklarının oititis hastalığına yakalanma riskleri vardır.
  • Emphysema Bu hastalığın yol açtığı ölümlerin %85’i sigara yüzünden olur. (ciğerlerdeki alveoller zamanla esnekliğini kaybeder. İlerleyen safhalarda, yoğun bir biçimde solunum zorluğu olur ve hasta solunum makinesine bağlanmak zorunda kalır.)
  • Boğaz Kanseri Boğaz kanseri vakalarının %80’ine sigara yol açar.
  • Mide Kanseri Sigara içenlerin mide veya bağırsak kanserine yakalanma riski içmeyenlere göre 2 kat daha fazladır.
  • Kalp Hastalıkları Sigara içenlerin kalp krizine yakalanma riski içmeyenlere göre 4 kat daha fazladır.
  • KısırlıkÇiftlerden sadece birinin sigara içmesi çocuk olmaması riskini 3 kat arttırır.
  • Kangren Akciğerler verimsizleştiği için, vücuda çok az oksijen yayılır. İnsan vücudu, bu çok az miktardaki oksijeni mecburen iç organlara dağıtmak zorunda kalır. Bundan dolayı kalbe en uzak kısımlar olan parmak uçlarından itibaren hücreler süratle zincirleme olarak ölür. Çoğu zaman kollar ya da bacaklar kesilebilir.
  • Karaciğer Kanseri Karaciğer kanseri vakalarının % 80’i sigara yüzünden olur.
  • Gırtlak Kanseri - Günde 25 tane sigara içiyorsanız 30 kat daha fazla gırtlak kanserine yakalanma riski taşırsınız. Bu da ilk başlarda konuşma zorluğu ilerleyen safhalarda tamamen konuşamamaya sebebiyet verir.
  • Erken Doğum ve Bebeğin Hafif Doğması - Günde sadece 5 tane sigara içen hamile bir kadının erken doğum yapması ya da oldukça küçük ve de sağlıksız bir bebek doğurma riski inanılmaz boyutlardadır.
  • Ağız Kanseri Ağız kanseri vakalarının tamamına sigara yol açar.
  • Menopoz -Sigara içen kadınlarda beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülür. Bu da kemiklerin erkenden incelmesine ve de erimesine neden olur.
  • Yemek Borusu Kanseri Bu kanserden ölenlerin hemen hemen hepsi sigara içtikleri için ölmüşlerdir.
  • Erken Yaşlanma -Düzenli bir şekilde sigara içilmesi, deri yapısını bozar, kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında dişler sararır ve de kararır, tırnaklar sağlıksızlaşır.
  • İyileşme ZorluğuSigara içenlerin yaraları çok daha zor kapanır. Bunun yanında ameliyat sonrası yaralarının iyileşmeme olasılıkları vardır.
  • Diş KaybıSigara içmek diş kayıplarında önemli bir faktördür.
   
sigaranın neden olduğu hastalıklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çürük dişin neden olduğu hastalıklar

  Çürük dişin neden olduğu hastalıklar

  çürük dişler çürük dişin neden olduğu hastalıklar diş Dişlerimizin kıymetini bilelim Melek'lerim. Çünkü çürük dişler, körlükten tutunda, beyin - mide - böbrek hastalıklarına ve kalp kiriz riskine kadar neden olabiliyor Melek'ler. SAĞLIKSIZ ve iltihaplı dişlerin insan vücudundaki bütün organları olumsuz yönde etkilediğini belirten Selimiye Devlet Hastanesi'nde görevli Diş Hekimi Sercan...
 2. Kadınların Müzdarip Olduğu Hastalıklar

  Kadınların Müzdarip Olduğu Hastalıklar

  kadınların hastalıkları kadın hastalıkları Daha ziyade kadınların müzdarip oldukları ve kadınlarda sık görülen hastalıklardan bahsetmek istiyoruz sizlere melekler. Eğer bu hastalıklar hakkında bilinçlenirsek, kendimizi daha iyi koruruz. Gerekli muayenelerimizi rutin olarak yapar ve yaptırırsak, bizim için riskler ortadan kalkar. Bakalım biz kadınlar en çok hangi hastalıklara yakalanıyor...
 3. Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir

  Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir

  Merhaba arkadaşlar acaba Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir bu konuda bilginiz var ise lütfen bana Sigaranın Yol Açtığı Hastalıklar nelerdir yazın.
 4. Potasyum Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar ?

  Potasyum Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar ?

  potasyum eksikliği,potasyum eksikliği neden olur,potasyum eksikliğinin neden olduğu hastalıklar hangileri,potasyum eksikliğine ne iyi gelir,potasyum eksikliği nasıl anlaşılır,potasyum eksikliği tedavisi Potasyum; hücre sağlığı için gerekli olan, organik bir maddedir. Her vitamin, mineralde olduğu gibi; potasyumun da vücutta belli miktar bulunması gerekir. Aksi takdirde; eksikliğin bayutuna...
 5. Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar nelerdir?

  Akupunkturun etkili olduğu hastalıklar nelerdir?

  Vücudumuzda, tıpkı damarlarda akan kan gibi devridaim içinde bulunan elektriksel bir canlılık vardır. Çin Tıbbına göre“Qi” (yaşam enerjisi) adı verilen bu enerji akışı bozulduğunda, arttığında ya da azaldığında hastalıklar oluşur. Akupunktur, bozulmuş olan Qi enerji dengesinin yeniden düzenlenmesi amacını taşıyan bir tedavidir. Bilindiği gibi iğnelerle, ısı ya da lazer ışığıyla akupunktur...

Sayfayı Paylaş